Wariacja na temat życia i twórczości Fernanda Pessoi

"Diablo!" - reż. Joan Baixas - Teatr Animacji w Poznaniu

Fernando Pessoa (1888–1935) był portugalskim poetą, pisarzem i filozofem zaliczanym do grona najwybitniejszych postaci literatury dwudziestego wieku. Pisał również po angielsku i francusku. Umarł w wieku 47 lat zostawiając po sobie ponad 25 000 tekstów i dokumentów.

Za życia opublikował tylko jeden. Swoich utworów nie podpisywał własnym nazwiskiem – wymyślił ponad siedemdziesięciu autorów, których nazywał heteronimami. Czuł, że to określenie lepiej niż pseudonim oddaje ich intelektualną niezależność.

Diablo! jest autorską wariacją Joana Baixasa na temat życia i twórczości Fernanda Pessoi. Poetycki spektakl o poezji i zwariowane widowisko o szaleństwie. Do budowy scenografii spektaklu wykorzystano książki, które podarowali nam widzowie.

Joan Baixas – malarz i reżyser teatralny, tworzy spektakle z pogranicza performansu i teatru plastycznego. W jego twórczości powstające na żywo obrazy płynnie przechodzą w projekcje wideo i łączą się z animacją przedmiotów. Jego Teatre de la Claca współpracował z takimi malarzami jak Joan Miró i Roberto Matta oraz z muzykami, aktorami i tancerzami. Tworzył w muzeum Guggenheim w Nowym Jorku, Centre Pompidou w Paryżu, Tate Modern w Londynie, Sydney Opera House, Hong-Kong Arts Festival, Indira Ghandhy Arts Center w Nowym Delhi, Institut of Contemporary Arts w Londynie. Był dyrektorem Festiwalu Teatrów Wizualnych w Barcelonie. Realizował zarówno spektakle kameralne jak i widowiska, współpracował z telewizją, światem mody i reklamy. Autor wierszy oraz artykułów teoretyzujących jego pracę artystyczną; prowadzi prace pedagogiczne w Institut del Teatre w Barcelonie, Rose Bruford College w Londynie oraz w innych międzynarodowych szkołach artystycznych.

(-)
Materiał Teatru
18 maja 2017
Portrety
Joan Baixas

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia