„Warszawa Singera" w 20 rocznicę

20. Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera": 26.08 - 03.09.2023 r.

Festiwal „Warszawa Singera" ma w tym roku swoją okrągłą rocznicę: odbywa się w Warszawie już po raz 20. 2023 to również 35lecie istnienia Fundacji Shalom, założonej przez niezwykłą Goudę Tencer, która od 55 lat działa na rzecz przywrócenia kultury żydowskiej dzisiejszemu światu.

Spytana, jak czuje się po latach pracy dla Fundacji odpowiada stanowczo, że jest pełna energii. Przerzuca pośpiesznie kartki z wypisanymi osiągnieciami Fundacji Shalom, wśród których: wystawa „I ciągle widzę ich twarze", Miedzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz i oczywiście Festiwal Warszawa Singera, i zaprasza nas na nadchodzące wydarzenia. Remigusz Grzela stwierdza, że „festiwal przywołuje przeszłość, ale też zagląda w przyszłość". Dajmy się więc zaprosić i zajrzyjmy do tego, co nam oferuje.

Cykl imprez w Biłgoraju, będący wydarzeniem towarzyszącym, zaczął się już 11 sierpnia. 18 sierpnia mogliśmy wybrać się na musical „Rehab. Wszystkie bitwy Amy Winhouse" w reżyserii Karoliny Kirsz, w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Festiwal zakończy się 5 września spektaklem „Circus Kafka" Gosi Dębskiej, w Teatrze Żydowskim i Teatrze Papahema.

Jesteś, tak jak my, fanem teatru? Wybór jest różnorodny, od folklorowej „Księgi Raju" Damiana Josefa Necia, do cyrkopunkowego musicalu „Circus Kafka" Michała Walczaka. Nie zabraknie klasyka - światowej sławy musical „Skrzypek na dachu" w reżyserii Jana Szurmieja będzie można obejrzeć 31 sierpnia w Teatrze Żydowskim.

Ciężko chyba nie znaleźć w ofercie festwialowej czegoś dla siebie. Są propozycje dla, kinomanów, amatorów malarstwa, pasjonatów śpiewu, spacerowiczów, moli książkowych, melomanów i oczywiście dla najmłodszych.

Nie sposób wymienić tu wszystko, pozostaje więc wybrać coś dla siebie i doświadczyć, a po koncercie lub spektaklu poszerzyć swoje doświadczenie o doznania smakowe i na przykład przejść się na zielony skwer pod Muzeum Polin, na piknik szabatowy, gdzie posłuchamy o przysmakach kuchni żydowskiej, a do porannej kawy przegryźć żydowski smakołyk, który aktualnie ma w swojej ofercie piekarnia Galeria Wypieków Lubaszka.

I tak korzystać, choćby przez chwilę, z Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera" w 20 rocznicę.

Klaudia Kaźmierczak
Dziennik Teatralny Warszawa
30 sierpnia 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia