Warszawa. Wykład przed premierą

Burza - reż: Igor Gorzkowski - Teatr Ochoty w Warszawie

Teatr Ochoty i Studio Teatralne Koło zapraszają na wykład Małgorzaty Dziewulskiej "Zbrodnia - krzywda - przebaczenie? Jak patrzymy na "Burzę" Shakespeare\'a", poświęcony recepcji sztuki Williama Shakespeare\'a. Wykład poprzedzi pierwszą premierę studencką w tym sezonie - "Burzę" w reż. Igora Gorzkowskiego.

Jakie znaczenia i interpretacje kryje prosta historia o wygnanym księciu i sensacyjnym zatonięciu okrętu "Sea Adventure"? Jak dzisiaj możemy rozumieć tę opowieść - ile wariantów całkiem współczesnych pozostaje jeszcze do wyboru? Dlaczego teatr wybiera swoją wersję dziejów maga Prospera i jak ona się może przejawiać nawet w detalach scenicznych? 

 "Będę chciała uzmysłowić słuchaczom niebywale złożoną sytuację odbioru "Burzy" Shakespeare\'a. Myśląc o Shakespearze w teatrze myślimy o swojej epoce. Ale także o nas samych. Bo z jakim obrazem wychodzi z teatru widz, który przecież w chwili oglądania wnosi również własne wybory? Czyni to nieświadomie, niemniej jest intrygującym ćwiczeniem dla myśli i wyobraźni, by śledzić owe osobiste opcje, które wbrew pozorom ingerują w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. Te właśnie wybory, pochodzące ze społecznego i czytelniczego ukształtowania, a nieraz też bardzo osobiste, dają nam wiedzę o nas samych, a ona jest podobno największym kunsztem, jaki wynosimy z teatru. 

Przedstawienia, podobnie jak słuchacze, dotąd nie oglądałam (z premedytacją), zatem ćwiczenie będzie w pełni niezależne." Małgorzata Dziewulska

***

 28.10.2012 PREMIERA STUDENCKA SPEKTAKLU "BURZA" ORAZ WYKŁAD MAŁGORZATY DZIEWULSKIEJ | Studio Teatralne Koło, ul. Mińska 25 (Soho Factory)


godz. 19.00 wykład Małgorzaty Dziewulskiej: "Zbrodnia - krzywda - przebaczenie? Jak patrzymy na "Burzę" Shakespeare\'a" | wstęp wolny

godz. 20.30 spektakl "Burza" W. Shakespeare\'a, reż. Igor Gorzkowski | bilety na premierę studencką w cenie 20 zł (po okazaniu ważnej legitymacji studenckiej)

Małgorzata Dziewulska - reżyserka, eseistka, pisarka teatralna - autorka książek: "Teatr zdradzonego przymierza", "Artyści i pielgrzymi", "Inna obecność".

(-)
Materiał Teatru
17 października 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...