Warsztaty dla dzieci i młodzieży

„Kreatywna lokomotywa" w TLiA "Kubuś" w Kielcach

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach organizuje w tym roku cykl warsztatów „Kreatywna lokomotywa" dla dzieci i młodzieży z okolicznych szkół. 25 i 26 maja zajęcia rozpoczęły oryginalne i niebanalne spotkania plastyczne dla krnąbrnych, ciekawskich i kreatywnych dzieci w wieku 5 do 13 lat .

Pierwszego czerwca odbyły się warsztaty aktorskie dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Były to zajęcia dla tych, których pociąga aktorstwo. Dla marzących o szkole teatralnej albo szukających sposobu na publiczne występy i prezentacje. Można było nauczyć się jak grać, a nie udawać, jak mówić by być słyszanym i jak pokonywać tremę.

Warsztaty poprowadzili Magdalena Daniel aktorka - lalkarka związana z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach, studentka V roku Akademii Teatralnej im. A Zelwerowicza Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku i Zdzisław Raczyński absolwent Wydziału Lalkarskiego PWST im. A. Zelwerowicza w Warszawie, aktor filmowy i teatralny, lalkarz, animator kultury.

Obydwoje mówią, że głównym założeniem prowadzonych przez nich zajęć było pokazanie młodym ludziom, że zawód aktora wymaga nie tylko talentu i chęci ale także dyscypliny i nieustannej pracy nad sobą.  Aktorzy chcieli przekazać adeptom sztuki aktorskiej, że nawet nauczenie się jednego zdania kwestii może nie być tak łatwe jakby się to mogło z pozoru wydawać. Zdzisław Raczyński poprowadził m.in. ćwiczenie aktorskie polegające na wyostrzaniu uwagi oraz zmysłu słuchu. Razem z Magdalena Daniel pracowali z młodzieżą  nad tekstem publicystycznym Tuwima w obronie Mickiewicza.

Najbliższe warsztaty teatralne w „Kubusiu" skierowane są do grupy wiekowej 6-10 lat. Obejmą one naukę podstawowych pojęć z zakresu sztuki teatralnej i obowiązujących w teatrze zasad. Agata Sobota i Jolanta Kęćko pomogą też poznać dzieciom teatr w praktyce i wspólnie z dziećmi stworzą scenki z popularnych wierszy Juliana Tuwima.

Kolejne terminy warsztatów

15 czerwca 2013, godz. 10:00 – 16:00;
16 czerwca 2013, godz. 11:00 – 15:00;
Warsztaty filmowe i nowych mediów: fotografia otworkowa i animacja poklatkowa
Warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej
Magia fotografii otworkowej i camery obscura! Animacja poklatkowa w praktyce czyli jak powstaje film animowany! Jak w ogóle tworzy się filmy i jak powstają multimedia! To nie będą zwykłe warsztaty! Co zapewnią niezwykli prowadzący – filmowcy i artyści video artu: Maciek Szupica i Krzysztof Kiziewicz

22 czerwca 2013, godz. 11:30 – 14:30
23 czerwca 2013, godz. 13:30 – 15:30
Teatr bez słów czyli sztuce pantomimy
Warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 9 do 12 lat
Ileż można powiedzieć, nie używając ani jednego słowa! Jak mim to robi, że choć nie mówi, świetnie go rozumiemy? Warsztaty przybliżają sztukę pantomimy i teatru ruchu. Pokażą niezwykłe techniki milczącej komunikacji, przydatne nie tylko na scenie. Na intrygujące spotkanie z teatrem bez słów, w tajemniczych oparach absurdu zaprasza aktor Andrzej Kuba Sielski.

30 czerwca 2013, godz. 10:00 – 18:00
Lala w mieście
Warsztaty teatralno – plastyczne dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 16 lat.
Warsztaty niezwyczajne i nietypowe, zupełnie jak ich twórca Adam Walny – lalkarz, reżyser, aktor, scenograf, człowiek – instytucja. Zapewnia budowanie, animowanie, poszukiwanie i improwizację, a przy tym doskonałą zabawę.

Miejsce:
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach
Udział w warsztatach jest bezpłatny!
Ilość miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy.
Więcej informacji: www.teatrkubus.pl

Zapisy:
Joanna Kowalska Tel.kom. 696 725 330
Joanna.kowalska@teatrkubus.pl

Aleksandra Osiak
Dziennik Teatralny
1 czerwca 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...