Warsztaty selekcyjne dla aktorów/śpiewaków

Czteromiesięczna praca w międzynarodowym gronie

Fabrice Nicot i Marcel Pérès prowadzą nabór na pobyt artystyczny im. Andrieja Tarkowskiego w opactwie Pontigny (Francja). W połowie marca we wrocławskim Studiu Na Grobli odbędą się warsztaty selekcyjne, których celem będzie wyłonienie aktorów/śpiewaków do udziału w czteromiesięcznej pracy w międzynarodowym gronie.

Warto pochylić się nad ofertą tym bardziej, że poza komfortem pracy w prestiżowym zespole (konstelację zespołu uzupełnią członkowie Epi d'Or Arts oraz, gościnnie, liderzy i reżyserzy, m.in. Leszek Mądzik, Sierhij Kowałewycz, Jean-François Favreau) wszystkie koszty związane z pobytem i pracą we Francji (wyżywienie, noclegi i przejazdy) pokryje opactwo, które dodatkowo wypłaci każdemu uczestnikowi stypendium. Zgłoszenia przyjmowane są już tylko do 28 lutego. Warsztaty selekcyjne odbędą się w jednej z siedzib Instytutu Grotowskiego, Studiu Na Grobli od 16 do 17 marca. Praca odbywać się będzie w języku angielskim.

Celem warsztatów jest stworzenie międzynarodowego zespołu (składającego się z sześciu mężczyzn i sześciu kobiet), który odbędzie rezydencję artystyczną im. Andrieja Tarkowskiego w Opactwie Pontigny we Francji w okresie kwiecień–sierpień 2014. Opactwo Pontigny, druga wielka filia opactwa w Cîteaux, a zarazem największa cysterska świątynia w Europie, jest znanym ośrodkiem kulturalnym i muzycznym we Francji.

Praca podczas dwudniowych warsztatów we Wrocławiu (po 8 godzin dziennie) oparta będzie o śpiewy liturgiczne oraz działania organiczne na scenie z wykorzystaniem tekstu („Pieśń nad Pieśniami" i „Biesy" Fiodora Dostojewskiego). Poprowadzą ją Fabrice Nicot, dyrektor, a zarazem
kierownik artystyczny pobytów artystycznych im. Andrieja Tarkowskiego i festiwalu im. Andrieja Tarkowskiego w opactwie Pontigny we Francji, oraz dobrze znany polskiej publiczności m.in. z Festiwalu „Pieśń Naszych Korzeni" – Marcel Pérès, francuski muzykolog, kompozytor, dyrygent chórów, śpiewak i założyciel grupy Ensemble Organum zajmującej się muzyką dawną. Marcel Pérès jest autorytetem w dziedzinie śpiewu gregoriańskiego i przedgregoriańskiego.

Uczestnicy warsztatów, którzy zostaną wybrani do projektu zobowiązują się do udziału w cyklu sesji pracy w okresie 6 kwietnia – 6 sierpnia 2014 roku.

Zwieńczeniem czterech miesięcy pobytu artystycznego będzie przedstawienie „Passage of Darkness to the Light", które zostanie zaprezentowane w ramach obchodów dziewięćsetlecia opactwa Pontigny oraz podczas festiwali w Awinionie, Paryżu i Wenecji. „Passage of Darkness to the Light" zadaje pytanie o organiczne sposoby przeprowadzenia aktorów – oraz, w drodze rezonansu, widzów – ze stanu mroku do stanu jasności. Spektakl, na który złożą się dwie części, będzie inspirowany „Biesami" Fiodora Dostojewskiego oraz cysterską Wigilią Wniebowzięcia i tekstem „Pieśni nad Pieśniami".

Projekt adresowany jest do osób z doświadczeniem teatralnym oraz w pracy z pieśnią. Kandydaci proszeni są o przesłanie zgłoszenia i filmu wideo z zapisem własnej pracy (praca aktorska i śpiew, 5 minut) do 28 lutego 2014 na adres Fabrice'a Nicota: nicot.fabrice@gmail.com. Odpowiedzi zostaną wysłane do 3 marca 2014. Koszt: 25 EUR

Projekt ma swój początek w testamencie Andrieja Tarkowskiego, który przed śmiercią postanowił stworzyć centrum poświęcone sztuce i duchowości. W 2014 roku odbędzie się spotkanie przedstawicieli opactwa Pontigny, Epi d'Or Arts i Międzynarodowego Instytutu im. Andrieja Tarkowskiego oraz Andrieja Andriejewicza Tarkowskiego (syna Andrieja Tarkowskiego), na którym, przy okazji retrospektywy filmów reżysera, omówiony zostanie międzynarodowy program pobytów artystycznych i przedstawień inspirowanymi świętymi sztukami świata (z krajów europejskich, Rosji, Ameryki Łacińskiej, Iranu, Indii).

Więcej: http://www.grotowski-institute.art.pl/files/Selection%20worshop_application.pdf

https://www.facebook.com/pages/ANDREY-TARKOVSKY-INTERNATIONAL-INSTITUTE-OFFICIAL-PAGE/131068090237254

(-)
Materiał Instytutu Grotowskiego
22 lutego 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...