Warsztaty, spektakl, spotkania, debata

Rezydencja - 5-8 października 2017 Sopot, miejsca różne

Warsztaty, spektakl, spotkania, debata. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, na spektakl i na warsztaty po rezerwacji miejsc.

Rezydencja
5-8 października 2017 Sopot, miejsca różne
Warsztaty, spektakl, spotkania, debata. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, na spektakl i na warsztaty po rezerwacji miejsc.

Warsztaty
5 października: godz. 13.00-16.00, 6 października: godz. 10.00-16.00, Teatr na Plaży
Rezerwacja miejsc poprzez formularz zamieszczony na stronie:
http://teatrnanoweczasy.pl/wydarzenie-i-komunawarszawa-rezydencja-spektakl-warsztaty-spotkania-debata/

KinoKomuna
5 października, godz. 17.15, Teatr na Plaży
Archiwum spektakli Komuny + komentarz
6 października, godz. 17.15, Teatr na Plaży
fragmenty Re//Mix, Mikroteatr i wybranych spektakli  + komentarz
Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy

Spektakl
KOMUNA//WARSZAWA | PARADISE NOW? | RE//MIX Living Theatre
7 października, godz. 19.00, Teatr na Plaży
Zapisy na bezpłatne wejściówki poprzez mejla pomyslodalnia@gmail.com

Debata Kultura Restart: Nie tylko teatr
8 października, godz. 15.00
Dwie Zmiany
Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy

Komuna// Warszawa to jeden z najważniejszych teatrów niezależnych, eksperymentujący na styku sztuk performatywnych, wideo, instalacji i muzyki. Komuna Warszawa w swej twórczości sięga po tematy ważne i współczesne, nieustannie poszukując nowych form i środków wyrazu. Tworząc przestrzeń do twórczego dialogu i dyskusji, przyciąga twórców młodego pokolenia, dając im wolność i swobodę artystyczną. Swoje spektakle zrealizowali tu m.in. Monika Strzępka i Paweł Demirski, Marcin Liber, Markus Ohrn, Wojtek Ziemilski, Marta Ziółek, Iza Szostak, Krzysztof Garbaczewski, Anna Smolar

Spektakl
KOMUNA//WARSZAWA | PARADISE NOW? | RE//MIX Living Theatre
7 października, godz. 19.00, Teatr na Plaży
wstęp wolny
Uwaga: ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wysłanie mejla na adres: pomyslodalnia@gmail.com w celu rejestracji i zapewnienia sobie bezpłatnej wejściówki.
Wideo: https://www.youtube.com/watch?v=ewgG0AGxsws
Komuna// Warszawa  przypomniała jeden z najważniejszych spektakli teatru politycznego – Paradise Now! The Living Theatre.  Zdjęcia nagich aktorów nawołujących do anarchistycznej rewolucji tutaj i teraz są ikonami rewolty lat 60.
Od premiery Paradise Now! minęło 45 lat – Komuna//Warszawa sprawdza, co się zmieniło od tego czasu w teatrze i w polityce. Co jest prawdą w artystycznym zaangażowaniu, a co spektaklem dla publiczności? Czy sztuka partycypacyjna ma sens? Jak sztuka nie zmienia świata?
The Living Theatre w 2011 roku został eksmitowany ze swojej siedziby w Nowym Jorku. Judith Malina – liderka grupy – trafiła do domu opieki. Odwiedziliśmy ją tam i zapytaliśmy, czym jest Raj i jak do niego trafić...
Paradise Now? Re//Mix Living Theater powstał w ramach 4-letniego projektu performatywnego RE//MIX realizowango przez Komunę Warszawa. W ramach projektu powstało prawie trzydzieści premierowych produkcji odnoszących się do klasycznych dzieł z dziedziny teatru i tańca, a także muzyki, literatury i filmu. Kuratorem projektu był Tomasz Plata.
Paradise Now? Re//Mix Living Theater był prezentowany w m.in. Nowym Jorku, Paryżu, Tel Avivie i na najważniejszych festiwalach w Polsce.
premiera: 3 listopada 2013
The Living Theatre – alternatywny teatr założony w 1947 roku przez aktorkę Judith Malinę oraz poetę, malarza i performera Juliana Becka w Nowym Jorku. Działania grupy słynęły z bezkompromisowości, awangardowej estetyki, eksponowania cielesności oraz pracy kolektywnej. Ich największe dzieło Paradise Now, wystawione w 1968 roku w Awinionie, doprowadziło do zamieszek. Spektakle teatru były radykalne, niosły anarchistyczne i pacyfistyczne przesłanie. Za teoretyczną podstawę dla działań teatru posłużył zbiór esejów Teatr i jego sobowtór Antonina Artauda. The Living Theatre znacząco wpłynął na awangardowy ruch teatralny. Spektakl Mysteries and Smaller Pieces w roku 1964 zapoczątkował w teatrze awangardowym rozwój idei współuczestnictwa widza w spektaklu. Ta koncepcja rozwijana jest do dziś przez teatry na całym świecie. W latach 60. nadrzędnym celem The Living Theatre stało się przekształcenie społeczeństwa z rywalizującej, hierarchicznej struktury w zwartą, współpracującą grupę ludzi. Spektakle miały być impulsem do nadchodzącej przemiany społecznej.
Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
Materiał Teatru
28 września 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia