Warsztaty Studia Matejka

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Studio Matejka to teatr-laboratorium współpracujący z Instytutem Grotowskiego. W sierpniu zespół wystąpi ze spektaklem "Awkward Happiness or Everything I Don't Remember About Meeting You" w ramach Summerhall w Edynburgu, a na początku września poprowadzi w Brzezince, leśnej bazie Instytutu Grotowskiego, warsztaty odnoszące się do bogatej tradycji ludowych tańców słowackich i związanych z nimi pieśni.

Warsztaty "Taniec podobieństw" poprowadzą Matej Matejka i Cécile Da Costa w asyście Martina Talagi i Katariny Kalivodovej. Członkowie Studia Matejka przy układaniu programu postanowili odnieść się do historii przodków. Chcą odciąć się od przesadnej koncentracji na dążeniu do stworzenia idealnego ciała, od chorobliwego perfekcjonizmu. Pragną odpowiedzieć na pytanie: Jak głęboko możemy zbliżyć się do samych siebie przez taniec? Matej Matejka, lider grupy, stwierdza: "Podczas warsztatów spróbujemy dotrzeć do zapisanych w nas śladów tradycji. Jak często uświadamiamy sobie, że powtarzamy to, co przekazali nam rodzice, dziadkowie i starsze pokolenia? Być może nieświadomie poruszamy się jak nasze matki, dotykamy jak nasi dziadkowie Czy do ich muzyki tańczylibyśmy tak, jak oni kiedyś? A jak oni tańczyliby do muzyki, której słuchamy dzisiaj?".

Punktem wyjścia warsztatów stanie się bogata tradycja ludowych tańców słowackich i związanych z nimi pieśni. Podczas sesji uczestnicy poznają takie aspekty pracy jak: budowanie osobistej, codziennej praktyki działań fizycznych; wrażliwość i słuchanie w relacji z partnerem i grupą; rozbudzanie ciała w celu wypracowania gotowości do działania; fizyczność i jej relacje z głosem; przejście od treningu fizycznego do twórczej improwizacji z tekstem, wyobraźnią i ruchem; kompozycja fizycznych struktur. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli poznać elementy środowiska pracy, które cechują szacunek i koncentracja; budowania osobistej, codziennej praktyki działań fizycznych; wrażliwości i słuchania w relacji z partnerem i grupą; rozbudzania anatomii ciała w celu wypracowania gotowości do działania; fizyczności i jej relacji z głosem; przejścia od treningu fizycznego do twórczej improwizacji z tekstem, wyobraźnią i ruchem; kompozycji fizycznych struktur.

Praca dotyczyć będzie osobistych refleksji na temat własnych tradycji, współczesnych i dawnych kodów kulturowych ruchu i dźwięku, słowackich tańców i pieśni ludowych oraz tradycji, z których wywodzą się uczestnicy, a także zanikających praktyk i rytuałów.

Warsztaty skierowane są do zawodowych aktorów i tancerzy, którzy prowadzą poszukiwania w mniej popularnych obszarach ekspresji fizycznej, odczuwają potrzebę swobodnej, a jednocześnie starannie prowadzonej pracy z ciałem, tańcem i ruchem. Zgłoszenia przyjmowane są do 7 sierpnia pod adresem: studiomatejka.workshops@gmail.com.

(-)
Materiały organizatra
23 lipca 2015

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...