Warsztaty teatralne

"Spotkanie z mistrzem" - Ziuta Zającówna - 28-30.09.2017 - dom pracy twórczej w Radziejowicach

„Ciało i wyobraźnia w mówieniu" to warsztaty teatralne Ziuty Zającówny poświęcone kulturze żywego słowa. Podczas trzydniowego szkolenia uczestnicy skupią się na metodyce pracy nad głosem i interpretacji tekstów współczesnych, rozwijając swoje kompetencje z zakresu wykorzystania technik teatralnych, komunikacji i kreatywności. Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Wsparcia Amatorskiego Ruchu Artystycznego".

Warsztaty kierujemy do:
praktyków teatralnych prowadzących teatry amatorskie i zajęcia dla recytatorów, wszystkich osób zainteresowanych pracą ze słowem i formą teatralną: animatorów, instruktorów teatralnych, nauczycieli, recytatorów; osób pracujących przy przeglądach teatralnych i konkursach recytatorskich (organizatorzy, jurorzy).

Dzięki uczestnictwu w warsztatach dowiesz się:
- jak zwiększyć skuteczność naszej komunikacji,
- jak przekazać myśli i uczucia autora,
- jak pracować z tekstem, by nasza interpretacja miała osobisty charakter,
- jakie blokady w ciele utrudniają komunikację,
- jak pracować z oddechem w interpretacji tekstu,
- czym jest technika mnemotechniczna,
- jak rytm i intonacja wpływają na ekspresję wiersza współczesnego,
- jakie ćwiczenia rozwijają kreatywność.

Program zakłada trzydniową pracę warsztatową w blokach tematycznych: Ciało- Obraz- Forma.
Uczestnicy warsztatów skupią się na interpretacji wiersza współczesnego, wykorzystując teksty Cz. Miłosza, S.Barańczaka, M. Białoszewskiego, M.Świetlickiego, A. Wiedemanna, ale mogą również sami proponować utwory do pracy. Warsztaty zakończy grupowy pokaz zdobytych umiejętności.

Tematy bloków tematycznych:
- Ciało – jako instrument. Rola postawy i świadomości ciała w mówieniu, niwelowanie zbędnych napięć w ciele, techniki relaksacyjne i oddechowe, wizualizacja w pracy nad głosem i tekstem.
- Obraz – oddech, myśl- dźwięk – słowo. Ćwiczenia na tekstach haiku w tłumaczeniu Czesława Miłosza, ćwiczenia nad rezonatorami dźwięku w ciele, rola zmysłów w mówieniu.
- Forma - prozodyjne środki ekspresji w interpretacji tekstu (m.in. akcent, rytm, fraza, dynamika). Ćwiczenia na wybranych tekstach.
- Ważne: Uczestnicy proszeni są o zabranie wygodnych strojów, niekrępujących ruchy.
- Prowadząca: Ziuta Zającówna- (Józefa Zając-Jamróz) aktorka, reżyser, profesor PWST w Krakowie, laureatka festiwali teatrów jednego aktora, stypendystka Polsko-Amerykańskiej Fundacji Fulbrighta (2007). Prowadzi Teatr Proscenium, realizując w ramach Stowarzyszenia Teatrów Nieinstytucjonalnych w Krakowie niezależne projekty artystyczne (Teatralny Hyde Park).

Ilość godzin : 16
Liczba miejsc: 20 osób
Termin: 28-30 września 2017
Ośrodek szkoleniowy: w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach
Dojazd: zapewniony przez NCK na trasie: Warszawa – Dom Pracy Twórczej - Warszawa
Kontakt: Ewa Zbroja, ezbroja@nck.pl, tel. 605 099 179; Irmina Wyżga-Recka, irecka@nck.pl, tel. 518 332 896

Rekrutacja
Kryteria naboru: FORMULARZ REJESTRACYJNY (https://1spotkaniezmistrzem.webankieta.pl/) można wypełniać do 18 września 2017 (włącznie).
Kryterium wyboru: zainteresowania teatrem, uzasadnienie udziału w wybranym warsztacie oraz kolejność zgłoszeń. O wynikach rekrutacji poinformujemy nie później niż do 22 września 2017 r.
Koszt udziału: 246 zł brutto (200,00 PLN +23% VAT )

W cenę warsztatu wliczone są:
- udział w zajęciach warsztatowych,
- wyżywienie,
- nocleg (pokoje dwuosobowe),
- transport na trasie Warszawa - ośrodek szkoleniowy - Warszawa,
- materiały szkoleniowe,
- zaświadczenie o udziale w warsztacie.

Wpłaty: należy dokonywać bezpośrednio po otrzymaniu mailowego potwierdzenia o zakwalifikowaniu się do udziału w warsztacie.
Konto nr: 61 1130 1017 0000 0577 0120 0001
Odbiorca: Narodowe Centrum Kultury ul. Płocka 13, 01-231 Warszawa
Tytułem: Opłata za udział „Spotkanie z Mistrzem 1"
Uwaga: Zapraszamy do rejestracji na kolejne warsztaty z cyklu szkoleniowego „Spotkania z Mistrzem", które poprowadzą Wiesław Komasa i Irena Jun. Szczegóły dostępne tutaj: http://www.nck.pl/spotkanie-z-mistrzem/
Dodatkowo informujemy, że w przypadku dużej liczby chętnych pierwszeństwo będą mieli pracownicy/instruktorzy domów i centrów kultury, a NCK będzie prosił instytucje o oddelegowanie jednego pracownika.

(-)
Materiał organizatora
15 września 2017

Książka tygodnia

Szekspir bez cenzury. Erotyczny żart na scenie elżbietańskiej
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Jerzy Limon

Trailer tygodnia