Warsztaty teatralno-aktorskie w Teatrze lalek Arlekin

już od 30 lat

Mają od 7 do 12 lat i przemożną chęć pokazania się na scenie. Dzięki Teatrowi Lalek \'\'Arlekin\'\' mogą zajrzeć do teatralnej \'\'kuchni\'\'. Aktorzy opowiadają jak powstaje spektakl, czym zajmuje się reżyser, a czym scenograf. Arlekin prowadzi takie zajęcia już od 30 lat.

Warsztaty teatralno-aktorskie w Teatrze Lalek \'\'Arlekin\'\' to jedyna okazja dla dzieci, żeby zobaczyć teatr \'\'od kuchni\'\' i wystąpić na deskach, na co dzień zarezerwowanych dla zawodowych aktorów. Talentów w Łodzi nie brakuje. 

- W przyszłości chciałbym zostać aktorem. Byłem już dwa razy na castingu, ale nie dostałem jeszcze żadnej roli. Na warsztatach w Arlekinie gram narratora i zapowiadam kolejne sceny. W teatrze najbardziej podoba mi się to, że mogę wcielać się w różne postaci i za każdym razem być kimś innym. To dla mnie najlepsza zabawa - opowiada dziewięcioletni Michał Drozda, uczestnik warsztatów teatralno-aktorskich w Teatrze Lalek \'\'Arlekin\'\'.

Młodych talentów jest tu więcej. Na razie nikt nie podchodzi do tego poważnie, ale kto wie? Może za kilka lat? 

Teatr Lalek \'\'Arlekin\'\' w Łodzi od ponad 30 lat organizuje warsztaty teatralne dla dzieci od siedmiu do 12 lat, w czasie ferii zimowych. Dzięki temu młodzi miłośnicy teatru mogą zobaczyć widownię, scenę, kabiny i pracownię plastyczną. Aktorzy opowiadają jak powstają spektakle, co robi autor, reżyser, scenograf i kompozytor. Dzieci mają okazję dowiedzieć jak powstaje lalka, co to jest maska, rekwizyt i kostium. 

Teatr gościł w tym roku aż pięć grup. Część dzieci zapisuje się tu co roku i znają już aktorów, pracowników i siebie nawzajem, a innych przywodzi wieść gminna i pojawiają się pierwszy raz. To nie stanowi problemu, bo każde przedstawienie jest pierwsze. 

- Wychowujemy sobie młodą widownię. To ich widzimy potem na premierach, spektaklach i imprezach. Miłość do teatru trzeba zaszczepić, a my staramy się zrobić to z pasją - mówi Urszula Raczkowska-Reiter, dyrektor Teatru \'\'Arlekin\'\'.

Tematyka spektakli jest bardzo różna. Od typowej demokracji w świecie Waldemara Presia, gdzie w wystawianej bajce jest aż dziewięć czerwonych kapturków i dziewięć wilków, a dobranocka staje się musicalem. Do totalnej ekspresji Anny Nowickiej i Adama Godlewskiego, którzy postanowili tchnąć życie w kuchenne przedmioty codziennego użytku. 

- Na początku ciężko było wytłumaczyć dzieciom taki poziom abstrakcji, ale one są bardzo inteligentne i szybko się zrozumieliśmy. Zaczęliśmy od prostego ćwiczenia. Dzieci zaprezentowały nam całą gamę uczuć za pomocą dwóch plastikowych kubeczków - tłumaczy Anna Nowicka, reżyser.

- Dzieci nie mają wstydu. Lubią się bawić w teatr i najchętniej wcieliłyby się w każdą rolę - dodaje Agata Wysocka, pracownik teatru. 

Na początku warsztatów każda z grup dostaje swój tekst i rozpoczynają się ćwiczenia pomagające wydobyć głos, poprawić artykulację i właściwie interpretować scenariusz. 

- Pomagamy oswoić się z przestrzenią sceniczną i każdemu dajemy szansę zaistnieć - mówi Waldemar Presia, aktor Teatru Lalek \'\'Arlekin\'\' i prowadzący warsztaty. 

- Ale dla nas każdy jest jednakowym talentem. Nie chcemy tu chować przyszłych gwiazd, ale pracować nad tym, żeby ci młodzi ludzie w przyszłości byli z kulturą za pan brat - dodaje Urszula Raczkowska-Reiter. 

Od wielu lat niekwestionowaną gwiazdą warsztatów jest aktor, Waldemar Presia. To właśnie jego umiejętność pracy z dziećmi i wieloletnie doświadczenie sprawiają, że zajęcia zyskują niepowtarzalny klimat. Pod jego kierunkiem dzieci poznają pracę poszczególnych działów teatru, a także uczą się charakterystyki postaci i analizy utworu literackiego. 

- Obok pokaźnej dawki edukacji teatralnej dzieci nabierają umiejętności poprawnego i starannego mówienia oraz swobody poruszania się bardzo przydatnych w życiu szkolnym - mówi Urszula Raczkowska-Reiter, dyrektor Teatru Arlekin.

- Emocjonalny stosunek aktorów do prowadzonych warsztatów sprawia, że ich uczestnicy połykają bakcyla teatralnego i stają się nie tylko miłośnikami teatru, ale czynnymi i widocznymi uczestnikami życia kulturalnego - dodaje Urszula Raczkowska-Reiter. 

Teatr Arlekin poszerzył warsztaty teatralne o zajęcia plastyczne, a także taneczne, w siedzibie Zespołu Tańca Ludowego Harnam. Tam można poznać różnorodność i bogactwo tańców ludowych i współczesnych.

Wszystko dzieje się w formie zabawy. A punktem kulminacyjnym jest zawsze przygotowany przez poszczególne grupy spektakl, wystawiany w sali widokowej na zakończenie zajęć. W tym roku premiera przypada na 27 lutego, czyli już jutro.

Joanna Barczykowska
Polska Dziennik Łodzki
27 lutego 2010

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia