Warsztaty z Piotrem Kruszczyńskim

Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieznie

Teatr Fredry zaprasza seniorów na warsztaty z reżyserem spektaklu "Nasze miasto", dyrektorem Teatru Nowego w Poznaniu Piotrem Kruszczyńskim, które odbędą się 1 października o godzinie 16.00.

Działaniem towarzyszącym premierze spektaklu "Nasze miasto" jest realizacja projektu artystyczno-edukacyjnego - "Szkoła życia - Pamięć". Wieloletnie doświadczenie Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w pracy z seniorami połączone z najnowszą produkcją Teatru Fredry - premierą sztuki amerykańskiego klasyka dwudziestowiecznej dramaturgii Thortona Wildera, w reż. Piotra Kruszczyńskiego, stają się znakomitym pretekstem do podjęcia problematyki więzi międzypokoleniowej.

Historia miasta, pokazana z perspektywy indywidualnych narracji mieszkańców, pozwoli przywołać i uwiecznić lokalne opowieści. Seniorzy, oglądając zdjęcia z rodzinnego albumu oraz konfrontując się z tematem przemijania, opowiedzą o swojej przeszłości. Odtwarzając minione zdarzenia, ułożą je na nowo po to, by snuć opowieść o miejscach i zdarzeniach niegdyś istniejących, a dziś całkowicie zapomnianych.

Słuchacze GUTW oraz zwyczajni mieszkańcy Gniezna, mając możliwość pracy warsztatowej z artystą - reżyserem , będą starali się odnaleźć wspólnie minione historie, te szczególnie godne uwagi, ciekawe, intrygujące. Video-rejestracja wyników twórczych wędrówek "po szlakach pamięci", stanowi szansę na zaprezentowanie Gniezna jako miasta-miejsca pełnego uczuć i znaczeń, którego dzieje zostają zapisane w historii z perspektywy osobistych doświadczeń jego mieszkańców.

Rejestracje video wykorzystane zostaną w spektaklu i stanowić będą dopełnienie reżyserskiej wizji "Naszego miasta" - opowieści o Gnieźnie, odwołującej się do z skojarzeń z przeszłości i teraźniejszości. Projekt Teatru Fredry - "Szkoła życia - Pamięć" jest kolejnym docenionym przez władze wnioskiem, tym razem dofinansowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

(-)
Material Teatru
29 września 2015

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia