Warto zdobyć zaproszenia na festiwal teatrów

9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKA- NIE-LALKA

Od wtorku rusza oficjalnie IX Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. Pierwsze pokazy już w poniedziałek. Na początku zaprezentują się studenci naszego Wydziału Sztuki Lalkarskiej. Na pierwszy ogień pójdą "Gry rodzinne".

Bernadetta Burszta, Małgorzata Prętka, Karol Czarnowicz jako troje rodzeństwa spotkają się przy stole na eleganckiej kolacji. W ciągu zaledwie 30 minut zabiorą widzów w niepokojącą podróż: w głąb poplątanych historii, zdzierając stopniowo lukrowaną powłokę, która skrywa niewygodne, czasami przerażające sekrety. Wykorzystają teatr cieni, maskowy, różnorodne formy teatru przedmiotu. A wszystko to pod opieką artystyczną Jacka Dojlidki i Agnieszki Makowskiej. Zaprezentują się już o godz. 13.30.

Także w poniedziałek można będzie zobaczyć dobrze już znany białostoczanom spektakl "Niecoś" stworzony na podstawie dramatu Artura Pałygi "W środku słońca gromadzi się popiół". To opowieść o znaczeniu cierpienia, wolności, wierze i dojrzewaniu do dokonania ostatecznego wyboru. Główną rolę Lucy gra Anna Złomańczuk. Można ją także oglądać w świetnym spektaklu "Odys wracaj do domu", czy najnowszej realizacji studenckiej "Tu nawet muchy są bezpieczne". Ta właśnie propozycja zakończy pierwszy dzień festiwalu LALKANIELALKA.

Studenci poprowadzeni pewną ręką Mateusza Przyłęckiego mają za zadanie sami zbudować sobie zaprojektowaną przez Martynę Stepan-Dworakowską scenografię, animować lalkami, wczuć się w role rodziców i przedstawiając je z perspektywy trzeciej osoby sprawić, byśmy poczuli, jak wymyślnie, a może raczej bezmyślnie, możemy krzywdzić dzieci. Efekt, mimo pozornie minimalistycznych środków jest fantastyczny, nie zabraknie bardzo poruszających scen, teatru cieni, animacji lalkami i świetnej gry w żywym planie.

Bo festiwal z jednej strony daje studentom możliwość prezentacji swoich spektakli, a z drugiej wzbogaca mieszkańców Białegostoku proponując im możliwość obejrzenia ciekawych spektakli, prezentujących najciekawsze zjawiska we współczesnym teatrze.

Dziś o godz. 15.30 ruszy bezpłatny rozdział wejściówek na spektakle w BTL. Na wolne miejsca na Wydziale Sztuki Lalkarskiej trzeba będzie po prostu polować. Powodzenia.

Jerzy Doroszkiewicz
Kurier Poranny
19 czerwca 2018

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
Małgorzata Langier
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...