Ważna premiera na gnieźnieńskiej scenie

"Poskromienie złośnicy" - reż. Magda Kupryjanowicz, Maria Spiss - Teatr A. Fredry w Gnieźnie

Gnieźnieński Teatr finalizuje prace nad ostatnią premierą w tym sezonie artystycznym i zaprasza na „Poskromienie złośnicy" widziane z totalnie nieoczywistej, współczesnej, feministycznej perspektywy. Będzie to zbiorowa kreacja na podstawie dramatu Williama Shakespeare'a.

Spektakl tematyzuje kwestię patriarchalnych wzorców, przemocy wobec kobiet, męskiej dominacji na różnych poziomach życia społecznego oraz mansplainingu. Oparty został na historii zawartej w „Poskromieniu złośnicy", w której ojciec dwóch córek - pokornej Bianki i buntującej się Katarzyny, pragnie wydać je za mąż. Twórcy spektaklu przyglądają się teatralności i procesowi produkcji, który został zatrzymany. W efekcie z materialnych artefaktów, dekoracji, niedokończonych kostiumów i fragmentów powstałych scen budują alternatywną teatralną rzeczywistość.

„Poskromienie złośnicy" w nowej odsłonie realizują dobrze znane gnieźnianom ze swych wcześniejszych prac scenicznych – Magda Kupryjanowicz i Maria Spiss. Autorem projekcji video jest na stałe współpracujący z Teatrem w Gnieźnie – Mikołaj Walenczykowski, a za oprawę dźwiękową odpowiada debiutujący w roli kompozytora - Paweł Dobek. Na scenie zobaczymy: w roli Katarzyny – gościnnie występującą – Karolinę Staniec oraz aktorów gnieźnieńskiego zespołu: Zuzannę Czerniejewską, Katarzynę Kalinowską, Martynę Rozwadowską, Iwonę Sapę, Pawła Dobka, Macieja Hązłę, Wojciecha Kalinowskiego oraz Rolanda Nowaka.

Teatr Fredry zaprasza na niezwykle aktualną utrzymaną w metateatralnej konwencji opowieść o wpływie mężczyzn na kobiety, przemocy wobec kobiet i relacjach w związkach.

Premiera „Poskromienia złośnicy" w sobotę – 23 czerwca o g. 19.00. Na spektakl popremierowy Teatr Fredry w Gnieźnie zaprasza 24 czerwca o g. 18.00.

(-)
Materiał Teatru
23 czerwca 2018

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia