Wczoraj w Słupsku rzucili klątwę na "Klątwę"

Protest przeciwko "Klątwie", utrzymany w katolickim duchu i bardzo emocjonalnym tonie...

Spektakl "Klątwa" zostanie wystawiony na deskach Nowego Teatru w Słupsku pod koniec września. Sztuka wzbudzała kontrowersje w Warszawie, a wczoraj przeciwko niemu protestowano w Słupsku.


Chodzi o spektakl w reżyserii Oliviera Frljicia. Choć sztuka jest oparta na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego, nie brakuje w niej kontrowersyjnych scen, w których pojawia się także postać papieża Jana Pawła II.

W zeszłym roku, gdy "Klątwę" wystawiano w Teatrze Powszechnym w Warszawie, dochodziło do protestów i poważnych incydentów. Na sali padały okrzyki, rozrzucano śmierdzące substancje czy odpalono racę. Przed budynkiem pojawiały się służby mundurowe.

W tym roku, w ramach festiwalu "Scena Wolności", "Klątwa" zostanie wystawiona 23 września w Nowym Teatrze w Słupsku. Festiwal będzie nawiązywał do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. W związku z tym w mieście komitet o nazwie "Nie pozwolimy pluć nam twarz" zaczął rozprowadzać ulotki, a wczoraj zorganizował protest i zbieranie podpisów przed ratuszem. Następnie pismo zostanie skierowane do prezydenta miasta. Ulotki były też rozdawane podczas protestu, a ich treść to m.in. cytat "Roty" i protest przeciwko "Klątwie", utrzymany w katolickim duchu i bardzo emocjonalnym tonie...

Protestujący żądają, aby sztuka nie została wystawiona oraz aby dyrektor Nowego Teatru Dominik Nowak został zwolniony.

Sam dyrektor Nowak na swoim profilu w mediach społecznościowych kategorycznie zaprzecza, jakoby treść ulotki miała być jakąś prowokacją ze strony teatru.

Z kolei w ulotce jest napisane, że komitet spektaklu nie widział i jego wiedza na ten temat opiera się wyłącznie na przekazach medialnych.

Marcin Wójcik
Głos Pomorza
3 sierpnia 2018
Portrety
Oliver Frljić

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...