„We are Laibach" – odliczanie do industrialnego finału

27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta

Inżynierowie oporu zawładną dziś Poznaniem! Industrialne brzmienie połączone z klasyczną instrumentacją, gra symbolami, konwencją, ironia przeplatająca się z patosem - Laibach przygotowuje się do występu!

Ten zespół lubi prowokować a jego twórczość wymyka się sztywnej kategoryzacji. Każdą kolejną płytą, widowiskiem i wywiadem artyści wyrażają sprzeciw wobec nacjonalizmu i nieufność w stosunku do systemów: politycznych, społecznych i estetycznych. Laibach dokonuje recyklingu symboli i motywów z historii kultury oraz europejskich totalitaryzmów.

Koncert w Parku Wieniawskiego będzie wydarzeniem interdyscyplinarnym, łączącym industrialne brzmienie i spektakularną oprawę wizualną z klasyczną aranżacją orkiestrową.

„Chłodna elektronika kontrastowała z błyszczącymi dęciakami, rockową perkusję wspierał nieoszczędzający się kotlista, skrzypce przenikały się z chórem, a nad wszystkim unosił się niepodrabialny wokal Milana Frasa" – opisywał majowy koncert Laibacha w Zagrzebiu, Jędrzej Słodkowski w „Gazecie Wyborczej".

Polska premiera The Sound of Music została przygotowana we współpracy zespołu z poznańską Orkiestrą Kameralną l'Autunno pod gościnną dyrekcją Simona Dvoršaka. Usłyszymy m.in. aranżację pieśni powstańczej Andrzeja Panufnika „Warszawskie dzieci", militarny przebój „Tanz mit Laibach", a także covery piosenek z musicalu „The Sound of Music", które artyści wykonali podczas słynnej trasy koncertowej w Korei Północnej w 2015 roku.

Koncert o g. 22 w Parku im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Pół godziny wcześniej podsumujemy akcję Zostań Ministrem Kultury. Bądź z nami! Wstęp wolny.

Neofaszyzm i jego granice

Faszyzm. To słowo przywołuje najgorsze skojarzenia, trudny rozdział z lekcji historii, czarno-białe filmy. W rozmowie z Borisem Budenem, Przemysławem Wielgoszem i Iwoną Kurz porozmawiamy o tym, czy faszyzm to koszmar przeszłości czy może funkcjonuje dziś pod postacią bojówek ONR-u, zamkniętych granic i skrajnie prawicowych ugrupowań politycznych. Początek debaty „Neofaszyzm i jego granice" o g. 17 na placu Wolności. Spotkanie poprowadzi Jacek Żakowski. Wstęp wolny.

Dzień dziewiąty – nie trać ani chwili

To ostatnia chwila, by doświadczyć Komiksowych neg(ocj)acji! Dziś mur będzie polem twórczych działań Stacha Szumskiego. Tylko na jeden dzień w Generatorze Malta SINGA stworzy dom na świeżym powietrzu. Przyjdź, spotkaj nowych ludzi i wysłuchaj historii o domu i przynależności. Od g. 14 na placu Wolności po raz ostatni z God's Entertainment zeskanujemy naszą osobowość i dowiemy się o najgłębiej skrywanych lękach.

Nie możecie doczekać się koncertu Laibacha? Przyjdźcie na muzyczną rozgrzewkę na placu Wolności. O godz. 19 rozpocznie się koncert duetu Nabil&Matthias. Artyści poprzez swoją muzykę wyrażają niezgodę na terror w Syrii. Godzinę później w zupełnie inny klimat przeniesie nas Dr Misio, czyli zespół Arka Jakubiaka. Możecie spodziewać się ciężkich riffów i znakomitych tekstów Krzysztofa Vargi i Marcina Świetlickiego.

Koncert poprzedzi kolejna aukcja na rzecz Malty. Tym razem będziemy licytować:

- rysunek Mariusza Wilka Wilczyńskiego Psy szczekają, karawana idzie dalej

- plakaty filmu Wołyń od Wojtka Smarzowskiego z autografem Arkadiusza Jakubika

- Pakiet Bzik Tropikalny od Grzegorza Jarzyny (kaseta VHS z archiwalnym nagraniem debiutu reżysera, oryginalny program z dedykacją, okolicznościowy numer „Notatnika Teatralnego" poświęcony dwudziestoleciu premiery spektaklu).

Już dziś zaplanuj niedzielne śniadanie na placu Wolności. Coś pysznego znajdą dla siebie zarówno amatorzy owsianki, jak i fani kulinarnych eksperymentów. Do współpracy zaprosiliśmy znanych poznańskich (i nie tylko) propagatorów rozpieszczania podniebienia oraz początkujących entuzjastów kuchni, mających równie dużo do zaoferowania.

(-)
Materiał organizatora
24 czerwca 2017

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...