We wrześniu premiera w Rampie

„40-latek" - reż. Joanna Drozda - Teatr Rampa w Warszawie

Czy Stefan odkryje w sobie talent wokalny? Co łączy Kobietę Pracującą i inżyniera? Kim tak naprawdę jest Maliniak? Na te pytania chcą odpowiedzieć twórcy musicalu „40-latek".

"Na długo przed Sukcesją, Grą o tron czy Rodziną Soprano miliony telewidzów zachwycały się polskim serialem, w którym bohaterski inżynier zmagał się z problemami rodzinno-budowlanymi i przemierzał Warszawę słynnym maluchem. Pół wieku po emisji pilota Czterdziestolatka Stefan Karwowski, jego maluch, żona Madzia, Maliniak i Kobieta Pracująca powracają – jako bohaterowie musicalu!" - zapowiada warszawski Teatr Rampa na Targówku. 15 września spektakl na podstawie oryginalnego scenariusza Jerzego Gruzy i Krzysztofa Teodora Toeplitza, nawiązującego do kultowego serialu, będzie miał swoją premierę. Reżyserką, scenarzystką i autorką tekstów piosenek w spektaklu jest Joanna Drozda, wcielająca się także w rolę Kobiety Pracującej.

Tytułową rolę będą wymiennie grali Marcin Januszkiewicz i Modest Ruciński. Rolę żony inżyniera - Madzi Karwowskiej - twórcy powierzyli Annie Mierzwie. Maliniaka gra Krzysztof Godlewski, a najbliższego przyjaciela tytułowego czterdziestolatka będą grać na zmianę Arkadiusz Brykalski i Konrad Marszałek. Aktorom będą towarzyszyć muzycy.

"Czterdziestolatek" niedługo kończy 50 lat

Pierwszy odcinek "Czterdziestolatka" Jerzego Gruzy wyemitowano 16 maja 1975 roku. W sumie powstało 21 odcinków. Andrzej Kopiczyński wcielił się w główną rolę również w filmie "Motylem jestem, czyli romans 40-latka" z 1976 roku. W latach 1993-1994 TVP pokazała - już mniej popularną - kontynuację serialu zatytułowaną "Czterdziestolatek. 20 lat później".

Do historii przeszła m.in. postać, którą w serialu grała Irena Kwiatkowska. Kobieta Pracująca pojawiała się w każdym odcinku, za każdym razem wykonywała inny zawód i często podkreślała: "...ja jestem kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boję". W bohaterkę będącą po trzydziestce wcieliła się mająca wtedy ponad 60 lat aktorka, by pokazać jak ciężko postać pracuje - w serialu Kobieta Pracująca podkreślała, że "na wygląd trzeba zapracować".

Marta Korycka
gazeta.pl
26 sierpnia 2023
Portrety
Joanna Drozda

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia