We wspomnieniach Jedynki

Kazimierz Kowalski we wspomnieniach Jedynki Polskiego Radia i Teatru Wielkiego w Łodzi

W sobotę 23 września o godz. 18.00 w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się koncert pt. „Przyjaciele Kazimierzowi Kowalskiemu" poświęcony wielkiemu soliście operowemu i propagatorowi muzyki poważnej. Wydarzenie poprowadzą także przyjaciele Artysty – Maria Szabłowska i Paweł Sztompke z Programu 1 Polskiego Radia. Na antenie Jedynki będzie można usłyszeć audycje specjalne, gdzie radiowi koledzy wspomną Kazimierza Kowalskiego.

Kazimierz Kowalski był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu Antoniego Majaka. W 1976 roku zajął III miejsce (dwóch pierwszych nie przyznano) na konkursie wokalnym w Tuluzie i w tym samym roku został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi. Repertuar artysty szybko zaczął się wzbogacać o kolejne partie basowe. Były to m.in. tytułowy Don Pasquale Donizettiego, Zbigniew w Strasznym dworze i Chorąży w Hrabinie Moniuszki, Mustafa we Włoszce w Algierze Rossiniego i wiele innych.

Kazimierz Kowalski przez cały okres swojej bogatej kariery realizował z dużym powodzeniem działalność estradową, sięgając do repertuaru rozrywkowego. Dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. W swoim dorobku miał dziesięć płyt z nagraniami muzyki operowej i rozrywkowej, a na antenie Programu 1 Polskiego Radia prowadził autorską audycję, w której popularyzował sztukę wokalną i sylwetki polskich artystów nie tylko operowych. Był twórcą Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku, założycielem i dyrektorem Polskiej Opery Kameralnej.

W latach 1994-1997 był dyrektorem naczelnym Teatru Wielkiego w Łodzi i w tym czasie udało mu się wystawić Moniuszkowskie: Halkę i Straszny dwór w Stanach Zjednoczonych. W latach 2006-2008 był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Otrzymał liczne nagrody, w tym tytuł Najsławniejszego Polaka 1999 roku przyznany w plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia, Odznaczenie Za Zasługi dla Miasta Łodzi (2001), Złoty Krzyż Zasługi (2002), Brązowy Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze (2006). W 2021 roku ukazała się książka jego autorstwa, zatytułowana „Dyrektorem się bywa, artystą się jest". Kazimierz Kowalski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla kultury polskiej. Zmarł 1 sierpnia 2021 roku.

W najbliższą sobotę odbędzie się koncert poświęcony pamięci Kazimierza Kowalskiego. Jego przyjaciele zaprezentują szeroki wachlarz muzycznych przebojów – nie tylko operowych, ale i tych, które Kazimierz Kowalski uwielbiał i często słuchał. Wystąpią: Aleksandra Borkiewicz, Patrycja Krzeszowska, Małgorzata Kulińska, Andżelika Wiśniewska, Joanna Woś, Aleksander Kruczek, Andrzej Niemierowicz, Mirosław Niewiadomski, Andrzej M. Jurkiewicz, Dariusz Stachura, Robert Ulatowski, Łukasz Załęski oraz orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Bartosza Żurakowskiego.

Koncert poprowadzą także przyjaciele Artysty – Maria Szabłowska i Paweł Sztompke.

Program 1 Polskiego Radia objął to wydarzenia swoim patronatem. Dodatkowo na antenie Jedynki będzie można usłyszeć w sobotę audycje specjalne. Maria Szabłowska i Paweł Sztompke po godzinie 23:00 w audycji „Tu jest muzyka" opowiedzą o koncercie. W „Muzyce nocą", tuż po północy Kajetan Tłokowski, wieloletni wydawca audycji Kazimierza Kowalskiego, przypomni najbardziej lubiane przez słuchaczy arie i pieśni w wykonaniu Artysty i zapyta słuchaczy o najpiękniejsze muzyczne chwile, jakich doświadczyli dzięki audycjom radiowym „Kazimierz Kowalski zaprasza ...".

Anna Górka
Polskie Radio
22 października 2021
Teatry
Polskie Radio

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia