Według Łysaka w Polskim

"Historie bydgoskie" - reż. Paweł Łysak - Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

W najbliższy piątek w Teatrze Polskim odbędzie się prapremiera "Historii bydgoskich" w reżyserii Pawła Łysaka. Na sztukę składa się kilka 15-20-minutowych monologów, które dotyczą bydgoskiej tożsamości.

Skąd wzięła się w Bydgoszczy Łuczniczka? Co dla miasta zrobił Kazimierz Wielki? Na te i inne pytania odpowie sztuka Artura Pałygi "Historie bydgoskie".

W Teatrze Polskim trwają już ostatnie przygotowania do nowego spektaklu. Tym razem zobaczymy "Historie bydgoskie" Artura Pałygi w reżyserii Pawła Łysaka. Prapremiera odbędzie się 25 października o godzinie 19.

Na sztukę składa się kilka 15-20-minutowych monologów, które dotyczą bydgoskiej tożsamości. "Historie bydgoskie" mają być cykliczne, więc monologi, a także obsada będą zmieniane. Za każdym razem widzowie mają zobaczyć inny spektakl. Czego się z nich dowiemy? Choćby tego, skąd wzięła się w Bydgoszczy Łuczniczka, co dla miasta zrobił król Kazimierz Wielki, jaka słynna śpiewaczka pochodzi z Bydgoszczy...

Scenografię spektaklu przygotowuje Ewa Machnio. Wystąpią: Mieczysław Franaszek, Alicja Mozga, Roland Nowak i Jakub Ulewicz.

Nie jest to pierwsza sztuka Pałygi, dotykająca bydgoskiej problematyki. Teatr Polski pokazał już "Truskawkową niedzielę" w reżyserii Grażyny Kani, odnoszącą się do tzw. krwawej niedzieli, a także "Szwoleżerów" w reż. Jana Klaty, która to sztuka z Bydgoszczą miała o tyle związek, że opowiadała o żużlowcach.

Z kolei w ramach niedawnego Festiwalu Prapremier zobaczyliśmy spektakl "Zachem. Interwencja", przygotowany na podstawie rozmów z byłymi pracownikami likwidowanego Zachemu.

"Historie bydgoskie" otwierają listę premier Teatru Polskiego w tym sezonie. Na listopad zespół przygotował premierę "Skąpca" według Moliera, a w wydaniu dramaturga Michała Buszewicza i reżyserki Eweliny Marciniak. W walentynki przyszłego roku coś dla młodszej widowni - prapremiera "Plastusio-wego pamiętnika". Na marzec zaplanowana jest premiera spektaklu według Elfriede Jelinek. To "Cień. Eurydyka mówi" przygotowywana w koprodukcji z warszawskim Teatrem IMKA. W kwietniu Wojciech Faruga pokaże swoją interpretację "Trędowatej" Heleny Mniszkówny, a w czerwcu - premiera "Idioty" wg Dostojewskiego. Wyreżyseruje ją Konstantin Bogomołow.

Jarosław Jakubowski
Express Bydgoski
23 października 2013
Portrety
Artur Pałyga

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...