Weekend premier w Łodzi

"Jesus Christ Superstar" - reż. Zbigniew Macias - Teatr Muzyczny w Łodzi

Cztery premierowe spektakle będzie można zobaczyć na deskach łódzkich teatrów w najbliższy weekend. Widzowie obejrzą rock-operę "Jesus Christ Superstar", komedię "Mroczne perwersje codzienności", przedstawienie "Akimudy" oraz "Kamień" - dyplomowy spektakl łódzkich studentów.

W sobotę nowy sezon artystyczny zainauguruje łódzki Teatr Muzyczny. Na inaugurację wybrano musical Andrew Lloyda Webera (muzyka) i Toma Rice (libretto) "Jesus Christ Superstar" opowiadający o ostatnim tygodniu życia Jezusa Chrystusa. Łódzkie przedstawienie wyreżyserował Zbigniew Macias. Spektakl odbędzie się w języku angielskim, a widzowie, którzy nie znają tego języka będą mogli odczytywać tekst z tablicy świetlnej.

Jak zapowiadają jego realizatorzy będzie to wierne odtworzenie oryginalnej wersji tego jednego z najsłynniejszych na świecie musicali.

Również w sobotę odbędzie się premiera spektaklu dyplomowego studentów wydziału aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi "Kamień" Mariusa von Mayenburga w reż. Grzegorza Wiśniewskiego. Bohaterami przedstawienia jest sześć osób, które tworzą swoją wersję historii domu, w którym przebywają nieustannie, przez kilkadziesiąt lat. Reprezentują różne pokolenia, narodowości i tradycje.

Przedstawienie grane będzie na dużej scenie Teatru Studyjnego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W Teatrze Studyjnym studenci IV roku wydziału aktorskiego łódzkiej uczelni przygotowują, prezentują swoje spektakle dyplomowe oraz realizują własne projekty artystyczne.

Trzecią sobotnią premierą będzie wystawiona na deskach Teatru Jaracza komedia "Mroczne perwersje codzienności". Jej autorem jest chilijski pisarz, dramaturg i scenarzysta Marco Antonio De La Parra, a reżyserem Rafał Sabara. Według realizatorów spektakl zawiera elementy klownady, burleski i kabaretu. Toczy się w szalonym tempie, zaskakując swą przewrotnością i niejednoznacznością.

Natomiast w pierwszą październikową niedzielę odbędzie w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka premiera przedstawienia "Akimudy" rosyjskiego pisarza Wiktora Jerofiejewa.

Spektakl pokazuje Rosję, która zostaje zaatakowana przez armię martwych, a stery przejmuje ambasador aneksjonistów, Akimud. To on tworzy Nową Rosję i Nowe Imperium. Po spacyfikowaniu żywych brutalnymi metodami wprowadza nową ideologię, która wkrótce obejmie całą Europę. Zaczyna się III wojna światowa.

Łódzkie przedstawienie wyreżyserował Piotr Sieklucki.

(-)
(PAP)
3 października 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...