Weekend w Teatrze Barakah

Dyktanda" wg Stanisława Lema

W najbliższy weekend (23-24.08) w Teatrze Barakah "Dyktanda" wg Stanisława Lema, przedstawienie którego premiera odbyła się pod koniec czerwca.

Teatralna wersja "Dyktand" Stanisława Lema to artystyczne wyzwanie - zarówno na poziomie scenicznej adaptacji, jak i aktorskiego wykonania. "Dyktanda" to krótkie opowiastki, utrzymane w żartobliwym tonie, często przesycone czarnym i absurdalnym humorem. Pierwotnie pisane były przez Lema jako ortograficzne sprawdziany dla jego siostrzeńca - pełny tytuł to "Dyktanda, czyli... w jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia - dzisiaj Michała - uczył pisać bez błędów". Nagromadzenie słów mogących sprawiać ortograficzne trudności w pisaniu przekłada się tutaj bezpośrednio na poziom akustyczny całego tekstu, jego brzmienie staje się kolejną jego wartością i otwiera nową, czysto sensualną, przestrzeń obcowania z nim. Dlatego właśnie teatr wydaje się idealnym medium dla "Dyktand". Spektakl Any Nowickiej, specjalizującej się w inscenizacjach autorów znanych z zamiłowania do czarnego humoru - Hanocha Levina czy Martina McDonagha - będzie więc próbą przełożenia na język sceny "fantastycznej, czasami okrutnej" - jak pisał Jerzy Jarzębski - wyobraźni Lema. Dyktandom zresztą, zauważa dalej Jarzębski, bardzo blisko do rysunków i tekstów klasyka czarnego humoru, Rolanda Topora.

Sceniczna wersja "Dyktand" jest polską prapremierą i okazją do przypomnienia nieco zapomnianych już dzisiaj, opublikowanych zresztą po raz pierwszy dopiero w 2001 roku, tekstów autora "Solaris". "Dyktanda" łączą absurdalną, momentami surrealistyczną dezynwolturę Lemowskiej wyobraźni z językowym - nie tylko ortograficznym - rygorem. Te dwa motywy, ich współistnienie i wzajemne przenikanie się w przestrzeni sceny stanową główny wyznacznik przygotowanej przez Anę Nowicką inscenizacji.

(-)
Materiał Teatru
22 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...