Weekend z AnimArt – czego nie przegapić, w kinie i teatrze

3. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt

Już jutro rusza w Łodzi AnimArt - trzeci Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji, największe i jedyne w Europie wydarzenie, poświęcone zarówno animacji teatralnej, jak i filmowej. Przez 7 kolejnych dni na pewno nie będzie można narzekać na brak wydarzeń w obu sekcjach AnimArtu. Od rana do wieczora, na widzów dziecięcych i dorosłych czekać będą atrakcje w Teatrze Lalek Arlekin, Łódzkim Domu Kultury, EC1, Muzeum Kinematografii i Manufakturze.

W sumie będzie można zobaczyć 33 przedstawienia na kilku scenach i w plenerze, ponad 30 projekcji filmowych w 5 różnych lokalizacjach, 20 warsztatów animacji dla dzieci, rodzin i profesjonalistów, kilkanaście spotkań z twórcami filmów animowanych, wiele wydarzeń uświetniających 70-lecie polskiej animacji, konkurs projektów krótkometrażowych filmów lalkowych oraz ANIMARKT – forum skierowane do osób zawodowo związanych z branżą animacji. Tymczasem już w weekend...

Łódzkie otwarcie, jubileusz i światło w plenerze

Festiwal rozpoczną w piątek o godz. 16.00 gospodarze – łódzki Teatr Lalek Arlekin, który pokaże nagrodzony tydzień temu Złotą Maską spektakl „Księga Dżungli" oraz łódzki Teatr Puppetterra ze spektaklem „Jaki Taki". W tym samym czasie w Muzeum Kinematografii zostanie otwarta wystawa „Fazy. Animacje" Daniela Szczechury, związana z 70-leciem polskiej animacji. Jeszcze tego samego wieczora w Planetarium EC1 dzieci będą mogły obejrzeć wieczorynkę „Księżyc bezsennej nocy", a na Rynku Manufaktury zaprezentują się dwukrotnie zespoły teatralne Los Fuegos i The Wallers. Ich festiwalowe spektakle, nawiązujące do roli światła w teatrze, odbywają się również jako wydarzenie towarzyszące Light.Move.Festival. Będzie wśród nich widowiskowy spektakl z użyciem ognia i oryginalnych rzeźb, pokazy animacji świetlnej w najnowszej technologii LED, a także cztery sety audiowizualnego widowiska łódzkich artystów – tancerzy, aktorów i muzyków, skupionych w grupie The Wallers, dla których nietradycyjną, bo horyzontalną sceną stanie... jedna z pionowych ścian Manufaktury.

Rodzinna sobota, mistrzowskie pokazy, klasyka filmu

Weekend będzie obfitował w kolejne festiwalowe wydarzenie. Tylko w sobotę widzowie będą mieli do wyboru 14 różnych atrakcji programu. Dla dzieci na Rynku Manufaktury stanie festiwalowe miasteczko animacji, gdzie każdy będzie miał okazję porozmawiać z twórcami na co dzień pracującymi z lalkami, zarówno w teatrze jak i na planie filmowym oraz spróbować swoich sił w tej atrakcyjnej i wymagającej dziedzinie sztuki. Na dzieci czekać będą tajemnice filmowej animacji poklatkowej, kino kieszonkowe, ryjówka Florka i Arlekinowe lalki. Będzie można stworzyć film z pingwinkiem Pik-Pokiem lub stać się częścią teatralnej pracowni, robiąc sobie własną marionetkę. W namiocie włoskiego teatru I Burattini Di Luciano Gottardi odbywać się będą 6-minutowe przedstawienia „Rób, co trzeba" (chętni będą mogli też obejrzeć je także w poniedziałek o 16.00, także bezpłatnie, w Arlekinie).

W tym samym miejscu wieczorem ponownie pojawią się teatry uliczne, a wśród nich m.in. 12-osobowa czeska grupa Amanitas z barwnym przedstawieniem „Alicja w krainie czarów". W programie teatralnym najważniejszym punktem soboty będzie pokaz mistrzowski międzynarodowego zespołu z Francji Plexus Polaire, który przywiezie do Polski thriller „Proch". Spektakl powstał na podstawie norweskiego bestsellera Gaute Heivolla i i opowiada prawdziwą historię norweskiego podpalacza, terroryzującego okolicę. Wykorzystuje przy tym, bardzo rzeczywiste, ludzkiej wielkości lalki, balansując na granicy fikcji i rzeczywistości. Przedstawienie współprodukował jeden z najlepszych lalkarzy świata – Philipe Genty, a występ Plexus Polaire jest częścią ich światowego tournee. Ciekawie zapowiada się też „Solo", ironiczna, pełna czarnego humoru opowieść o nieuchronności śmierci, włoskiego lalkarza Waltera Broggini. Dla zainteresowanych szerzej problematyką współczesnej animacji razem z PolUnimą o godz. 16 ruszy panel dyskusyjny pt. „Polski teatr lalek a awangarda", z udziałem gości - twórców teatrów lalkowych i teatrów animacji.

W sobotnim programie filmowym dominować będą wydarzenia związane z 70-leciem polskiej animacji filmowej, wśród nich - pokazy filmów krótkometrażowych w Kinie Szpulka w ŁDK, cykl „Klasyka polskiej animacji" w Muzeum Kinematografii oraz warsztaty dla dzieci „Tu Stacja Animacja".

Dzień dzieci, wieczór dorosłych

Szczelnie wypełniony program niedzieli rozpoczną poranki - projekcje z Bałwankiem Normanem w łódzkim Planetarium a Arlekinie pełne humoru spektakle dla dzieci m.in. pokaz „Nie dotykaj moich rąk" Valerii Guglietti - w klasycznej technice teatru cieni, czy nawiązujące do komedii Dell'arte przedstawienie La Bottega Teatrale. Ponownie pojawi się miasteczko animacji, a zaraz po nim rusz pierwsza projekcja z cyklu Anim.Art.Edu – „O czym szumi las". Dorośli widzowie będą mogli wziąć udział w seansie pt. „Animacja jest kobietą" w Kinie Szpulka, współorganizowanym przez NCKF. Z kolei na dużej scenie Arlekina pojawi się oryginalny spektakl hiszpańskiego zespołu Cinema Sticado. To ciekawe wydarzenie w bezpośredni sposób łączy oba światy – filmu i teatru. Autorzy wprowadzają na scenę miniaturowy świat zrobiony z kartonu i opowiadają we wciągający i estetyczny sposób pewną kryminalną historię z domieszką tajemnicy, korupcji i morderstwa. Widownia ogląda na dużym ekranie projekcję tej historii w postaci filmu, a dodatkowo jest świadkiem spektaklu - nagrywania tego filmu na żywo. Widzi jak aktorzy-przewodnicy wprowadzają w ruch postacie i przedmioty, w tym samym czasie wszystko filmując; jak tworzą dźwięk, by nadać spektaklowi odpowiednią atmosferę a postaciom nadać głosu.

W sumie w niedzielę na widzów dziecięcych i dorosłych, a także całych rodzin czeka 6 bloków projekcji, 4 przedstawienia i warsztatowe miasteczko.

Wstęp do miasteczka animacji, na warsztaty, spektakle plenerowe oraz projekcie filmowe jest bezpłatny, bilety na spektakle w teatrze i rezerwacji miejsc na projekcje można rezerwować poprzez stronę www.animart.pl, gdzie również znajduje się pełen program Festiwalu AnimArt, wraz z opisami wszystkich wydarzeń.

(-)
Materiał organizatora
29 września 2017

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia