Weekend z Rezą

Weekend francuski z twórczością Yasminy Rezy - 27-28.04.2018

Teatr na Plaży w Sopocie zaprasza na weekend francuski z twórczością Yasminy Rezy, jednej z najlepszych francuskich dramatopisarek.

W programie znajdą się dwa gościnne spektakle: w piątek 27 kwietnia o godzinie 19.00 spektakl słupskiego Teatru Nowego "Bóg mordu" w reżyserii Dominika Nowaka, z udziałem Lesława Żurka i Katarzyny Maciąg. Zaś 28 kwietnia o godz. 18.00 publiczność będzie mogła obejrzeć spektakl Teatru Śląskiego z Katowic „Sztuka" w reżyserii Tadeusza Bradeckiego.

BÓG MORDU
reż. Dominik Nowak
Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku

27.04, godz. 19.00

Spektakl to niezwykle „aktorsko" napisana komedia psychologiczna jednej z najpopularniejszych autorek w Europie Yasminy Rezy. Akcja spektaklu rozgrywa się w czasie rzeczywistym podczas spotkania dwóch małżeństw dotyczącego bójki ich dzieci. Czwórka dorosłych „wychowanych" osób rozmawia w „kulturalny" sposób o zaistniałej sytuacji. Z pozoru kurtuazyjne spotkanie stopniowo przeradza się w otwarty konflikt. Tytułowy „Bóg mordu" uwidacznia się w zachowaniu bohaterów z każdą chwilą spędzoną w jednym pomieszczeniu ukazując coraz większe pęknięcia w skorupie mieszczańskiego wychowania.

Tekst, oprócz wielokrotnych adaptacji scenicznych, zyskał ogromną popularność dzięki nakręconemu na jego podstawie filmowi „Rzeź" Romana Polańskiego. Do współpracy przy realizacji spektaklu zaprosiliśmy również gwiazdorską obsadę Katarzynę Maciąg i Lesława Żurka, która zagra na słupskiej scenie z aktorami Nowego Teatru.

Twórcy:
Reżyseria: Dominik Nowak
Autor: Yasmina Reza
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Scenografia i kostiumy: Tomasz Brzeziński
Występują: Katarzyna Maciąg, Marta Turkowska, Igor Chmielnik, Lesław Żurek
Czas trwania spektaklu: 1 godz. 40 min.

SZTUKA
reż. Tadeusz Bradecki
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

28.04, godz. 18.00

Czy jeden obraz jest w stanie zniszczyć wieloletnią przyjaźń? O tym przekonają się bohaterowie jednej z najsłynniejszych komedii Yasminy Rezy. Marc, Serge i Yvan to starzy przyjaciele, którzy od lat mogą na siebie liczyć, choć różni ich praktycznie wszystko (pochodzenie, wykształcenie, poglądy, klasa społeczna). W przededniu ślubu jednego z nich, Serge kupuje dzieło sztuki współczesnej za dwieście tysięcy. Jego gust nie znajduje jednak wsparcia w przyjaciołach. Kilka krytycznych uwag ujawnia narastające od pewnego czasu napięcia i zatajone konflikty, które wystawią męską przyjaźń na najtrudniejszą z prób...

Yasmina Reza to jedna z najpopularniejszych francuskich dramatopisarek. Międzynarodową rozpoznawalność przyniosła jej wielokrotnie nagradzana komedia „Sztuka". Jest także autorką granego na naszej Scenie Kameralnej „Boga mordu", na podstawie którego Roman Polański nakręcił w 2011 roku głośny film „Rzeź". Autorka doskonale ukazuje złożoność międzyludzkich relacji i dostrzega to, co zazwyczaj skrywamy pod warstwą codziennych uprzejmości. Właśnie dlatego Tadeusz Bradecki postanowił sięgnąć po jej tekst, do którego realizacji zaprosił trzech charyzmatycznych aktorów naszego Teatru.

Twórcy:
Reżyseria: Tadeusz Bradecki
Scenografia i kostiumy: Maria Kanigowska
Asystent reżysera: Andrzej Dopierała
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Koncepcja światła: Maria Machowska
Realizacja światła: Piotr Roszczenko, Krzysztof Woźniak
Realizacja dźwięku: Paweł Szymkowiak, Mikołaj Lichtański
Inspicjent, sufler: Marcin Całka
Producent wykonawczy: Małgorzata Długowska-Błach
Kierownik techniczny: Maciej Rokita
Projekt plakatu: Jadwiga Lemańska
Występują: Andrzej Dopierała, Jerzy Głybin, Andrzej Warcaba
Czas trwania spektaklu: 1h 30 min

Bilety:
Normalny: 50 zł, Ulgowy: 40 zł

Bilety można nabyć w systemie on line / interticket oraz kasie teatru, która otwarta jest również na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia

Więcej informacji: www.teatrnaplazy.pl

Jak do nas trafić:
Teatr na Plaży zlokalizowany jest przy biegnącej przy samej plaży alei Franiszka Mamuszki 2, w Parku Północnym, około 50 metrów po lewej stronie od Grand Hotelu. W foyer teatru znajduje się Klub Atelier, do którego zapraszamy na ciepłe i zimne napoje.

Teatr na Plaży
al. Franciszka Mamuszki 2, 81-718 Sopot
tel. 58 555 22 34, info@teatrnaplazy.pl
www.teatrnaplazy.pl

(-)
Materiał organizatora
24 kwietnia 2018
Portrety
Yasmina Reza

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia