Weekendowe polecenia - Białystok

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok: 15-17 września 2023 r.

Kolejny wrześniowy weekend (15-17.09) nadchodzi z garścią teatralnych propozycji. W Białostockim Teatrze Lalek propozycje dla dzieci i dorosłych - „Kaszalot" i „Pustostany", a w Teatrze Dramatycznym – farsa „Pomoc domowa" oraz ironiczna komedia „Landschaft".

„Kaszalot" reż. Anna Retoruk – Białostocki Teatr Lalek
15 września – godz. 9.00
16 września – godz. 16.00
17 września – godz. 16.00
Kto robi teraz lalki własnoręcznie, z potrzeby serca? – to pytanie wielokrotnie powraca w spektaklu „Kaszalot" w reżyserii Anny Retoruk, który wystawia Białostocki Teatr Lalek. Okazuje się, że są takie osoby, które mają serce do lalek. Przecież gdy robi się coś z sercem, to z niczego, można stworzyć cały świat.
Jedną z osób, która ma serce do lalek jest z pewnością Marta Guśniowska, dramaturg Białostockiego Teatru Lalek i autorka tekstu „Kaszalot". Nie ukrywa, że sama robi lalki. Chciała wykonać lalkę lisa dla swojego partnera. Lis do końca nie wyszedł. Miał spiczasty ryjek, był brązowy i w dodatku wypełniony kaszą gryczaną. Istny kaszalot. Autorka przyznaje, że tekst „Kaszalota" przeleżał kilkanaście lat w szufladzie, bo wiele osób bało się go zrobić. Nie wiedziało, jak pokazać go na scenie. Tekstem zainteresowała się jednak młoda reżyserka Anna Retoruk i tak „Kaszalot" z powodzeniem trafił na białostocką scenę.

„Pustostany" reż. Waldemar Wolański – Białostocki Teatr Lalek
15 września – godz. 19.00
16 września – godz. 18.00
17 września – godz. 18.00

Humor, groteska i bohaterka targana emocjami w komiksowej scenografii. Spektakl „Pustostany" to wielki popis aktorski Łucji Grzeszczyk.

„Pustostany" to literacki debiut Doroty Kotas. Książka wydana w 2019 roku zawojowała literacka scenę, zdobywając w 2020 roku trzy bardzo ważne nagrody: Nagrodę Literacką Gdynia 2020, Nagrodę Conrada 2020 za najlepszy debiut literacki i Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza 2020.

Spektakl w BTL-u jest pierwszą próbą zawodowego przeniesienia książki Doroty Kotas na scenę. To próba wyjątkowa, bowiem w postaci monodramu – trudnej scenicznej formy, wymagającej od aktora nie lada warsztatu i perfekcyjnego opanowania tekstu (tutaj jest go naprawdę dużo – przedstawienie trwa półtorej godziny). Zadaniu temu doskonale sprostała Łucja Grzeszczyk, dodatkowo tworząc udane interakcje z widownią.

Pomoc domowa" reż. Witold Mazurkiewicz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
15 września – godz. 19.00 (Aula UwB)
16 września – godz. 16.00 (Aula UwB)
17 września – godz. 16.00 (Aula UwB)

„Pomoc domowa" to druga część brawurowej farsy „Boeing, Boeing". Rezolutna gosposia dała się już poznać jako detektyw w spódnicy. Nadia rozpoczynając pracę w nowym miejscu, podejmuje kolejne wyzwania, a dzięki damsko-męskim zawirowaniom swojego szefa, być może jeszcze bardziej rozwinie swój szpiegowski talent. Zabawa, romanse, alkohol, jedna noc, jedno mieszkanie i pomoc domowa, która próbuje ratować sytuację. Czy Nadia zapanuje nad wszystkim i nie pogubi się w tej dynamicznej układance?
Doskonały tekst Marca Camolettiego podany jest w dowcipnym przekładzie Bartosza Wierzbięty. (materiały TD)

„Landschaft" reż. Waldemar Śmigasiewicz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
16 września – godz. 19.30
17 września – godz. 19.30

„Landschaft" to ironiczna komedia, rodzinny obrazek, historia domu, w którym ojciec trzech synów, po śmierci ich matki, a jego żony stara się na nowo odbudować rodzinne relacje. Myląc władzę z wolnością, uwalnia chore patriarchalne i dyktatorskie zapędy. Posługując się zmyślną socjotechniką, skłóca ze sobą synów, pragnąc ukazać się im jako zbawca i niekwestionowany domowy autorytet. Ironia miesza się tu z humorem, a miłość ojcowska przybiera formy od zniewolenia po obłudną prawdę o nim samym. W tym kontekście ani obiektywna prawda, ani dążenie do niej nie mają większego znaczenia. Ważnym staje się jedynie interpretacja zdarzeń, przez które ojciec pragnie zapanować nad umysłami domowników, na nowo pisząc historię swojej rodziny. (materiały TD).

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
16 września 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia