Weekendowe polecenia Dziennik Teatralnego - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennik Teatralnego - Szczecin: 19-21 stycznia 2024 r.

Karnawał i ferie dla dzieci powodują, że w teatrach króluje w ten weekend nieco lżejszy repertuar. Warto czasami jednak oderwać się od rzeczywistości i postawić na dobrą rozrywkę.

"Godzina spokoju" - reż. Norbert Rakowski - Teatr Współczesny w Szczecinie
19, 20, 21 stycznia, godz. 19.00,
3600 sekund absolutnej ciszy, żeby posłuchać płyty, którą po długich staraniach udało mu się zdobyć. Tymczasem świat wali mu się na głowę. Koniecznie chcą z nim rozmawiać: żona, syn, kochanka, przyjaciel, a nawet sąsiad, osaczając go niewygodnymi sprawami. Czy wymarzona godzina zamieni się w prawdziwy koszmar?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Dobry wieczór Fogg" - reż. Arkadiusz Buszko - Teatr Mały w Szczecinie
19 stycznia, godz. 19.00, 20, 21 stycznia, godz. 17.00
Klasyka polskiej piosenki w aktorskich interpretacjach. Zrealizowany z lekkością i poczuciem humoru spektakl nawiązuje do klimatu przedwojennych kabaretów. Bawi błyskotliwym dowcipem i piosenką z zaskakującą puentą. Po barwnym świecie piosenek i anegdot z życia artysty prowadzi nas sam Mieczysław Fogg.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Piaf" - reż. Jan Szurmiej - Teatr Polski w Szczecin
20, 21 stycznia, godz. 19.00,
Edith Piaf – francuska pieśniarka. Drobna, o kruchej posturze, a głosie tak mocnym i przepełnionym emocjami, że trafiał do serc ludzi na całym świecie. Sztuka Pam Gems to portret tej wybitnej artystki ukazujący ją nie tylko w świetle reflektorów, ale i za kulisami, w życiu prywatnym. Oba te światy przenikały jednak te same uczucia: nienasycenie życiem, szaleńcza tęsknota za miłością, za byciem kochaną. Przez tłumy, i przez tego jedynego... W spektaklu zabrzmi kilkanaście piosenek Piaf. Aktorom na scenie towarzyszy zespół grający muzykę na żywo. W tytułowej roli występuje Sylwia Różycka.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Kolacja dla głupca" - reż. Anna Kękuś - Teatr Polski w Szczecin
20, 21 stycznia, godz. 16.00
Tytułowa kolacja dla głupca to kolacja, na którą każdy z grupy przyjaciół wyszukuje i zaprasza możliwie najgłupszego osobnika. Zabawa polega na tym, aby przez cały wieczór utrzymać w tajemnicy fakt, że stanowi on obiekt żartów, a równocześnie skłonić go do mówienia. Wygrywa ten z przyjaciół, który przyprowadzi „arcymistrza w swoim gatunku". Jednak przypadek płata figla planom i myśliwy staje się ofiarą...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Pornograf" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecin
19, 20 stycznia, godz. 21.45
Program składający się z piosenek znanego francuskiego artysty Georgesa Brassensa. Pisane przez niego teksty dotyczyły różnych tematów. Można wśród nich znaleźć zarówno nostalgiczne, z nutką zadumy, jak i skoczne, soczystym, często frywolnym językiem opisujące sprawy życia codziennego, od ulicy do alkowy. Teksty te łączy odwaga w mówieniu prawdy i nazywanie rzeczy po imieniu, przez co często odbierane są one jako prowokujące.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Traviata" - reż. Michał Znaniecki - Opera na Zamku w Szczecinie
20 stycznia, godz. 19.00, 21 stycznia, godz. 18.00
W najbliższy weekend Opera na Zamku w Szczecinie zaprezentuje jedną z największych oper w historii – „Traviatę" G. Verdiego w reżyserii Michała Znanieckiego, pod kierownictwem muzycznym i batutą Vladimira Kiradjieva.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Robinson" - reż. Agata Biziuk - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
19, 20 stycznia, godz. 19.00
Spektakl dotyka kryzysu wieku średniego, stanowi tragikomiczną rozprawę o sile i słabościach człowieka, które wybrzmiewają w konfrontacji przemijającym życiem. Wiek średni to z założenia „połowa oczekiwanego życia na ziemi", która jest czasem weryfikacji planów i autoanalizy własnego "Ja" pod kątem małżeństwa, pracy zawodowej, rodziny, ogólnej sytuacji życiowej. Kim jesteśmy dla świata, a kim dla bliskich? Co jest w życiu ważne?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Fujka i ocean" - reż. Janni Younge (RPA) - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
20 stycznia, godz. 16.00, 21 stycznia, godz. 11.00
Na początku nie musiała mieć żadnego planu na życie. Czas upływał jej na spokojnym dryfowaniu pośród podwodnych stworzeń. Ale pewnego dnia ocean, który nadawał jej życiu łagodny, bezpieczny rytm... wyrzucił ją na brzeg. I tu zaczyna się zupełnie inna historia. Nie można przecież tak bezczynnie leżeć! Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i... no właśnie, co?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Perfekty i Ambaras" - reż. Jakub Krofta - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
19 stycznia, godz. 10.00
Sztuka „Perfekty i Ambaras" cenionej dramatopisarki Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty to pełna magicznych światów i nieoczywistych zwrotów akcji bajka drogi, w której wszystko jest możliwe – spotkanie wróżki, chmary niebezpiecznych mordoryjów, odkrycie Liberlandii... A może nawet polubienie przyszywanego brata?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"A kuku" - reż. Maria Jamińska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
21 stycznia, godz. 13.00, 14.00
Kolejna propozycja dla najnajów, czyli najmłdoszych widzów: prosty, urzekający spektakl oparty na dźwiękach, kolorach i kształtach. Wybierz się wraz z dzieckiem na poszukiwanie mamy krokodylka i odkryj najwazniejsze słowo na świecie! Wprowadzisz swoją pociechę nie tylko w świat teatru, lecz również w przestrzeń pozytywnych emocji rodzinnych.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

„Do trzech razy sztuka" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
20 stycznia, godz. 19:30
Niezrównany duet komiczny — Adam Dzieciniak i Michał Janicki w znakomitej reżyserii Andrzeja Zaorskiego doładują państwu akumulatory na nadchodzące jesienne dni! Autorzy dają okazję aktorom w inteligentnie napisanej sztuce prezentacji szerokiego wachlarza umiejętności zawodowych.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

„Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
19 stycznia, godz. 19:30
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Światy możliwe" - reż. Krzysztof Popiołek - Teatr Kana w Szczecinie
20 stycznia, godz. 19.00, 21 stycznia, godz. 18.00
Do stworzenia spektaklu autorzy postanowili wykorzystać sztuczną inteligencję, która stała się nieodłączną częścią samego performance'u. Metodą prób i błędów, podając kolejne informacje komputerowi wygenerowana została teatralna symulacja o nazwie "Światy możliwe".
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Maja - rezolutna pszczółka" - reż. Anna Chudek-Niczewska - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
20, 21 stycznia, godz. 9:30
Teatralna adaptacja książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody" to opowieść o bystrej i ciekawej świata pszczółce. Podczas wędrówki Maja odkrywa otaczający ją niezwykły świat, a dzięki odwadze, życzliwości i determinacji poznaje nowych przyjaciół.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie w Szczecinie.

"Vivat Wiedeń" - dyr. Paweł Maślanka - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
19, 20 stycznia, godz. 19.00
Wiedeński koncert zorganizowany i zrealizowany przez Filharmonię w Szczecinie to gwarancja najwyższej muzycznej jakości. W ten styczniowy, piątkowy wieczór usłyszą Państwo Krystiana Adama Krzeszowiaka – jednego z najwybitniejszych polskich tenorów, którego oklaskiwała publiczność najbardziej prestiżowych scen operowych i sal koncertowych świata: La Scali, Covent Garden czy Carnegie Hall.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Cafe sax" - reż. Cezary Domagała - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
21 stycznia, godz. 19.00,
Spektakl muzyczny, podczas którego można usłyszeć, w nowej aranżacji, największe, najbardziej lubiane i znane każdemu piosenki Agnieszki Osieckiej. Akcja spektaklu rozgrywa się w kawiarni Cafe Sax, której pierwowzorem jest lokal mieszczący się na warszawskiej Saskiej Kępie. To tam autorka spędzała długie godziny na obserwacji ludzi, to tam rodziły się pomysły nowych tekstów. Przenosząc się na dwie godziny w tamtą rzeczywistość, staniemy się świadkami opowieści o ludzkich uczuciach i namiętnościach...
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

Zielona Góra

"Balkon Ordona" - reż. Katarzyna Dworak-Wolak i Paweł Wolak - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
19, 20 stycznia, godz. 19.00, 21 stycznia, godz. 18.00
Mickiewiczowska Reduta Ordona utrwaliła w narodowej świadomości jeden z największych mitów romantycznych: legendę polskiego dowódcy, który w swoim bohaterstwie posunął się tak daleko, że z własnej woli oddał życie za ojczyznę, wysadzając się w powietrze wraz z amunicją, aby nie wpadła w ręce wroga. Gdy po latach okazało się, że Ordon przeżył, to już sam ten fakt spotkał się z ogromnym rozczarowaniem: został obalony mit bohatera-męczennika o cechach mesjańskich, głęboko zakorzeniony w naszej rodzimej tradycji patriotycznej.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Niezwykłe odkrycie papugi" - reż. Bartosz Jędraś - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
20 stycznia, godz. 16.00, 21 stycznia, godz. 12.00
W malowniczych głębinach tropikalnej dżungli harmonijnie żyją różnorodne zwierzęta. Jednak Papuga – odważna młoda dusza, nie ma jeszcze swojego miejsca i swoich zadań w tym idyllicznym świecie. Pewnego dnia ciekawska Papuga przypadkiem staje w obliczu wielkiej siły, która grozi zniszczeniem dżungli - ukochanego domu zwierząt. Niestety zwierzęta jej nie wierzą i uparcie ignorują ostrzeżenia Papugi. W końcu co taki mały, niedoświadczony ptak może wiedzieć o niebezpieczeństwach? Pewnie z nudy to wymyśla! Czy na pewno? Tego dowiecie się oglądając spektakl.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Stosunki na szczycie" - reż. Wojciech Rogowski - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. (spektakl Bałtyckiego Teatru Dramatycznego
19, 20 stycznia, godz. 18.00
Kolejna znakomita angielska farsa w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Po ogromnym sukcesie sztuk: „Mayday" i „Kochane pieniążki" wracamy z ukochanym przez naszych Widzów gatunkiem, który bawi do łez, ale i zmusza do refleksji.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Zdjęcia:

"Godzina spokoju" - reż. Norbert Rakowski - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Dobry wieczór Fogg" - reż. Arkadiusz Buszko - Teatr Mały w Szczecinie, fot. Bartłomiej Sowa
"Piaf" - reż. Jan Szurmiej - Teatr Polski w Szczecin, fot. Włodzimierz Piątek
"Kolacja dla głupca" - reż. Anna Kękuś - Teatr Polski w Szczecin, fot. Włodzimierz Piątek
"Pornograf" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecin, fot. Włodzimierz Piątek

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
20 stycznia 2024

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia