Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego

Białystok - 1 - 3 lipca 2022 r.

To już prawie koniec sezonu artystycznego, ale przed nami jeszcze jedna premiera. Białostocki Teatr Lalek zaprasza na spektakl „Szewcy" w reż. Konrada Dworakowskiego. Jest też kilka innych weekendowych propozycji.

„Szewcy" reż. Konrad Dworakowski – Białostocki Teatr Lalek

2 lipca – godz. 18.00 (premiera)
3 lipca – godz. 18.00

Szewcy. Naukowa sztuka ze „śpiewakami" w trzech aktach powstała w latach 1927 – 1934 jako efekt literackich, plastycznych i filozoficznych poszukiwań Witkacego. Dopiero w 1948 r. wydano ją po raz pierwszy, a wystawiono w r. 1957. To ostatni dramat autora, kwintesencja katastroficznej wizji człowieka, władzy, kultury. To wciąż współczesna i nośna polemika nie tylko z kanonem polskiego romantyzmu, ale również z witkiewiczowską teorią Czystej Formy.
Szewcy wymykają się łatwej interpretacji czy ocenie, toteż wciąż inspirują do analizy losu jednostki, bezradnej wobec totalitaryzmu i nieuchronnych wynaturzeń każdej władzy. Są sztuką wręcz zatrważająco nowoczesną, profetyczną w obrazie degrengolady systemu wartości i wszelkich dokonań naszej cywilizacji, cywilizacji - jak rewolucja – pożerającej własne dzieci.
W ścieżce dźwiękowej wykorzystano fragmenty pieśni "Der Zwerg" Franciszka Schuberta, pieśń tradycyjną "Bandiera rossa" (słowa Carlo Tuzzi) oraz tradycyjną muzykę bawarską.

W spektaklu występują: Izabela Maria Wilczewska, Łucja Grzeszczyk, Ewa Żebrowska, Adam Zieleniecki, Paweł S. Szymański, Artur Dwulit, Michał Jarmoszuk, Błażej Piotrowski, Mateusz Smaczny, Piotr Wiktorko. Autorką scenografii jest Marika Wojciechowska, a muzyki – Piotr Klimek. (materiały BTL)

„Misiaczek" reż. Wojciech Czołpiński – Białostocki Teatr Lalek
2 lipca – godz. 14.00
3 lipca – godz. 15.00

"Każdy z Niedźwiedzi - fakt to nienowy, Zapada w zimie w swój sen zimowy..." Lecz co gdy jeden z nich nie może zasnąć? O tym właśnie wielkim problemie małych niedźwiadków opowiada "Misiaczek" - sztuka Marty Guśniowskiej, skierowana do najmłodszej widowni. Czy Misiaczkowi uda się w końcu zasnąć? Czy cenne lekarstwo na sen przyniesie Sroka? Wiewiórka? Krówka? Czy może Zając? Dowiedzieć się tego można wybierając się na pluszowo-poduszkowy spektakl Białostockiego Teatru Lalek. (materiały BTL)

„Hetmański bal" Spider Demon Massacre – dziedziniec Muzeum Podlaskiego
1 lipca – godz. 16.00

„Hetmański bal" to spektakl, w którym grupa Spider Demon Massacre pragnie wyprawić urodziny jednemu z najbardziej zasłużonych mieszkańców Białegostoku – Janowi Klemensowi Branickiemu. Przy stole zasiądą najdostojniejsi goście oraz przyjaciele, a całą uroczystość poprowadzi nadworny aktor, gawędziarz. W tym spotkaniu przyjrzymy się historii naszego miasta z różnych stron. Nie boimy się zajrzeć w jasne i ciemne zakamarki naszego kulturowego dziedzictwa. W każdym elemencie historii tkwi potencjał, który odpowiednio wykorzystany może uczyć i doprowadzić do czegoś ważnego. Mamy nadzieję, że wspólnie będziemy mogli odkryć wartość, piękno i dumę z miejsca, w którym mieszkamy.
Na uroczystość urodzinową zaproszeni są wszyscy, którzy chcą wyruszyć w niezwykłą opowieść o niezwykłych ludziach.

Reżyseria: Dawid Malec, scenariusz: Patryk Ołdziejewski, kostiumy: Elżbieta Wysocka, scenografia, grafika: Krzysztof Kasztan Piotrowski, elementy plastyczne: Szymon Ambrożewicz, choreografia: Magdalena Ołdziejewska, konsultacje lalkowe: Kamila Wróbel-Malec. Obsada: Kamila Wróbel-Malec, Magdalena Ołdziejewska, Beata Janowicz (gościnnie), Dawid Malec, Patryk Ołdziejewski. W razie niepogody spektakl odbędzie się w białostockim Ratuszu. (materiały Spider Demon Massacre)

Wystawa „Manhattan" Andrzeja Strumiłły – Galeria im. Sleńdzińskich
1 lipca – godz. 17.00 (wernisaż, Galeria Fotografii przy ul. Wiktorii 5)

Ponad 11 tysięcy negatywów. Jedyna w swoim rodzaju dokumentacja fotograficzna Manhattanu z lat 1982-1984. Unikatowa w skali światowej nie tylko ze względu na objętość, ale przede wszystkim dzięki osobie autora. Andrzej Strumiłło, zachłannie fotografując Nowy Jork, patrzył na jego fenomen poprzez pryzmat swoich wielorakich doświadczeń zawodowych. Konfrontował go zarówno z wrażliwością i punktem widzenia Europejczyka, jak i ze swoją dogłębną empiryczną znajomością Azji. Wystawa będzie czynna do 7 sierpnia. (mater. org)

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
1 lipca 2022

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...