Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego

Białystok: 3 - 4 września 2022

Rusza nowy sezon teatralny. „Szewcy" w Białostockim Teatrze Lalek czy „Romans" Natalii Sakowicz w Siedlisku Kultury Solniki 44? Zdecydujcie, gdzie się wybrać. Podsuwamy ciekawe pomysły.

„Szewcy" reż. Konrad Dworakowski – Białostocki Teatr Lalek

3 września – godz. 19.00
4 września – godz. 18.00

Spektakl „Szewcy" zakończył sezon teatralny 2021/22 w BTL-u. Ci, którzy nie mieli okazji obejrzeć lipcowych przedstawień, teraz mogą nadrobić zaległości. A warto to zrobić. „Szewcy" to spektakl, który nie pozwala widzom ani na chwilę oddechu. I to nie tylko ze względu na bogaty, wręcz barokowy tekst Witkacego, ale również z powodu formy, jaką zyskało przedstawienie. Konrad Dworakowski proponuje bardzo intensywne widowisko, z wieloma odniesieniami do współczesności. Wydobywa też z Witkacego humor i groteskę, przypominając pełen neologizmów język oryginału. Mamy tu znakomitą obsadę (aktorzy BTL-u wcielają się w kilka ról), zaskakujące kostiumy (Marika Wojciechowska) i uderzającą muzykę prowadzącą widza przez kolejne odsłony sztuki (Piotr Klimek). Nie przegapcie!

„Czerwony Kapturek" reż. Karol Fischer – Białostocki Teatr Lalek
3 września – godz. 16.00
4 września – godz. 14.00
Dwaj panowie, Muzyk – Krzysztof Bitdorf i Aktor – Ryszard Doliński poprzez szlachetną błazenadę prowokują dziecięcą publiczność do współuczestniczenia w zabawie teatralnej. W roli Czerwonego Kapturka występuje Łucja Grzeszczyk. „Czerwony Kapturek" to sprawdzona familijna propozycja.

„Romans" reż. Natalia Sakowicz
3 września – godz. 18.00 (Siedlisko Kultury Solniki 44)
4 września – godz. 19.00 (Teatr w stodole w Teremiskach)
Spektakl „Romans" jest monodramem lalkowym Natalii Sakowicz – absolwentki białostockiej Akademii Teatralnej – przeznaczonym dla widzów powyżej 15. roku życia. Przedstawienie opowiada o toksycznej relacji, kwestiach związanych z poczuciem wewnętrznej pustki i osamotnienia, o trudach akceptacji swojego ciała oraz o problemie uzależnienia.
Aktorką i reżyserką spektaklu jest Natalia Sakowicz. Inni twórcy to: Zuzanna Bojda (tekst), Olga Ryl-Krystianowska (lalka), Maciej Cempura (muzyka), Iza Szostak (ruch sceniczny), Maciej Iwańczyk (reżyseria świateł).
Przedstawienie zyskało pozytywne recenzje zarówno krytyków teatralnych, jak i publiczności podczas pokazów na wielu festiwalach, gdzie otrzymało wyróżnienia takie jak: nagrodę publiczności na XXX Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych „Klamra" w Toruniu oraz nagrodę „Kryształową Pestkę" na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej „Pestka" w Jeleniej Górze. W najbliższym czasie realizatorzy spektaklu planują kolejne pokazy „Romansu" zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Teraz spektakl można obejrzeć w ramach programu Teatr Polska. Zagości m.in. w Siedlisku Kultury Solniki 44. Po spektaklu odbędzie się rozmowa z artystką.

Na pokaz w Siedlisku Kultury Solniki 44 obowiązują bezpłatne wejściówki – można je rezerwować pod adresem: info.solniki44@gmail.com.

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
2 września 2022

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Feblik
Lech Mackiewicz
Małgorzata Maciejewska, czerpiąc z ta...