Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego: 14 - 16 kwietnia 2023 r.

Wiele ciekawych propozycji przygotowały białostockie teatry na ten weekend (14-16 kwietnia). Do BTL-u można wybrać się całą rodziną, Teatr Dramatyczny zaprasza na „Chłopców", a w Nie Teatrze będzie muzycznie.

„Partycja, królowa sieci – cybermusical" reż. Michał Walczak – Białostocki Teatr lalek
14 kwietnia – godz. 9.00
15 kwietnia – godz. 15.00
16 kwietnia – godz. 14.00

W świat komputerowych memów, trolli i lajków zabiera widzów spektakl „Partycja, królowa sieci". W Białostockim Teatrze Lalek odbyła się polska prapremiera musicalu internetowego napisanego i wyreżyserowanego przez Michała Walczaka.

„Partycja , królowa sieci" to baśń o pewnej nastolatce, która próbuje odnaleźć się w cyberprzestrzeni. Nie jest to proste. Czyha na nią – i nie tylko na nią – ale również na jej rodziców – wiele niebezpieczeństw. Spektakl w brawurowy sposób łączy wiele form i stylistyk – żywy plan i lalki z efektownymi projekcjami wideo, wpadającymi w ucho piosenkami i widowiskowymi scenami zbiorowymi. Jak na cyber-lalkowy musical internetowy przystało!

„Misiaczek" reż. Wiesław Czołpiński – Białostocki Teatr Lalek
14 kwietnia – godz. 10.45
15 kwietnia – godz. 14.00
16 kwietnia – godz. 13.00

„Każdy z Niedźwiedzi - fakt to nienowy, zapada w zimie w swój sen zimowy...". Lecz co gdy jeden z nich nie może zasnąć? O tym właśnie wielkim problemie małych niedźwiadków opowiada "Misiaczek" - sztuka Marty Guśniowskiej, skierowana do naj-najmłodszej widowni. Czy Misiaczkowi uda się w końcu zasnąć? Czy cenne lekarstwo na sen przyniesie Sroka? Wiewiórka? Krówka? Czy może Zając? Dowiecie się tego wybierając się na pluszowo-poduszkowy spektakl Białostockiego Teatru Lalek. (materiały BTL)

„Z głową byka" reż. Robert Jarosz – Białostocki Teatr Lalek
14 kwietnia – godz. 12.00
15 kwietnia – godz. 18.00
16 kwietnia – godz. 17.00

Nastoletni Michał, główny bohater spektaklu „Z głową byka", porównuje swoje życie do losów mitycznego herosa. Odgrywa rolę Tezeusza, próbując zrozumieć i ujarzmić bestię, która zamieszkała w jego wyobraźni. Jak uda mu się odnaleźć harmonię?
„Z głową byka" w reżyserii Roberta Jarosza to pierwsza w tym roku premiera w Białostockim Teatrze Lalek. Pełna nawiązań do mitologii greckiej, z efektowną scenografią Pavla Hubički, i choreografią Marty Bury, muzyką Piotra Klimka oraz wizualizacjami Sebastiana Łukaszuka.

„Chłopcy" reż. Adam Biernacki - Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
14 kwietnia - godz. 19.00 (Kino Ton)
15 kwietnia - godz. 19.00 (Kino Ton)
16 kwietnia - godz. 18.00 (Kino Ton)

Chłopcy się bawią. Chłopcy przemycają do pensjonatu alkohol. Chłopcy urządzają sobie zabawy, gdy koleżanka stoi na czatach. Chłopcy marzą o wielkiej miłości. Chłopcy buntują się. Ale Chłopcy już dawno nie są chłopcami. To wbrew pozorom dorośli, a nawet i mocno dorośli mężczyźni. I wbrew pozorom nie są na koloniach, a mieszkają w zakładzie opieki, prowadzonym przez siostry zakonne.

Poznajcie tych dziwnych, nieokrzesanych chłopców, z czułością i humorem opisanych przez Stanisława Grochowiaka: Kalmitę, którego żona odwiedza tylko raz w roku; Jo-Ja, który w głębi duszy jest ciągle kościelnym; Pożarskiego, który nie rozstaje się z parasolem; Smarkula, który tak naprawdę jest Supermanem; Profesora, który kiedyś ujarzmi piorun kulisty. Przeżyjcie z nimi ich udrękę i radość. Bo w świecie, w którym nic nie jest ani łatwe, ani przyjemne, ani wesołe – koniecznie trzeba mieć to, czego chłopcy mają pod dostatkiem: odwagę, wyobraźnię, szczerą przyjaźń i niewyczerpaną wiarę w to, że na pewno wkrótce będzie lepiej. (materiały TD)

„Anioł i kobiety" reż. Viola Arlak – Scena 11 – Nie Teatr
15 kwietnia – godz. 20.30

One są trzy. Artystki. Wszystkie seksowne, każda o innym temperamencie, guście i wrażliwości. W zaświaty trafiają razem z psem, który niespodziewanie wbiega im pod koła samochodu kiedy jadą na kolejną imprezę. On, Anioł, jest jeden. Czeka na nie u progu zaświatów. To tutaj w jego obecności zapadnie decyzja czy pójdą do nieba, czy zostaną odesłane na ziemię.

Akcja tragikomedii „Anioł i kobiety" Jerzego Masłowskiego rozgrywa się między czterema postaciami w przedsionku raju i obfituje w wiele niespodziewanych, nierzadko komicznych sytuacji. Jak wygląda życie bohaterek dramatu z tej nieziemskiej perspektywy? Czy artystki wybiorą zaświaty czy zechcą powrócić na ziemię? A pies? Jak potoczą się jego losy? To tylko niektóre z pytań, które stawia reżyserka spektaklu, a odpowie na nie już 15 kwietnia.

„Jak pięknie by mogło być!" – KOFTA! – premiera muzyczna – Nie Teatr
16 kwietnia – godz. 18.00

O czym jest ta muzyczna historia? Na pozór szczęśliwi przygotowują się do celebrowania urodzin przyjaciela Jonasza Kofty w gronie bliskich, jednak wystarczy niewielkie nieporozumienie, żeby sielanka rodzinna zamieniła się w prawdziwy koszmar. Czy tego dało się uniknąć? Czy uda im się tę relację uratować? To studium związkowych perypetii, wspomnienie wielkiego uczucia, które ich połączyło oparte na pięknych utworach z tekstami Jonasza Kofty.

Weronika Bochat-Piotrowska i Martin Fitch po raz kolejny spotkają się na scenie, by zabrać widzów w tę ekscytującą muzyczną podróż, gdyż ‚Podróżą każda miłość jest'. Nie zabraknie znanych i lubianych piosenek takich jak "Z Tobą chcę oglądać świat", "Kwiat jednej nocy", "Jej portret", ale również tych humorystycznych tekstów jak "Grand Valse Frotte" - satyrycznego mrugnięcia okiem do fanów Ewy Demarczyk, czy "Co ja mogę sam" wykonywany brawurowo przez samego Jonasza Koftę za czasów Kabaretu Hybrydy.
Całość w unikalnych aranżacjach Kariny Komendery. (materiały Nie Teatru)

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
15 kwietnia 2023

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...