Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok: 8 - 10 września 2023

Teatry wracają po wakacyjnej przerwie. Jeżeli jeszcze nie widzieliście głośnego tytułu „Hotel Ritz. Musical" Białostockiego Teatru Lalek, to świetna okazja, by nadrobić tę zaległość. Teatr Dramatyczny zaprasza na farsę „Wszystko w rodzinie".


„Wszystko w rodzinie" reż. Witold Mazurkiewicz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki

9 września – godz. 19.00
10 września – godz. 19.00

„Wszystko w rodzinie" to kolejna farsa w reżyserii znanego podlaskiej publiczności Witolda Mazurkiewicza – dyrektora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, znakomitego, obsypanego prestiżowymi nagrodami reżysera i aktora.

Ci wszyscy, którzy świetnie bawili się na stworzonym przez tego artystę spektaklu „Mayday" i jeszcze wciąż uśmiechają się na jego wspomnienie, muszą koniecznie zobaczyć „Wszystko w rodzinie". Sztukę tę uznaje się za najzabawniejsze dzieło Ray'a Cooney'a – angielskiego mistrza farsy. Akcja przedstawienia toczy się w sposób niezwykle skomplikowany i zaskakujący. W szpitalu św. Andrzeja w Londynie przygotowywane jest świąteczne przedstawienie dla pacjentów. Jednocześnie odbywa się tam zjazd neurologów. Już samo połączenie tych dwóch wydarzeń nie może skończyć się dobrze. Jakby tego było mało, jeden z lekarzy dowiaduje się o niespodziewanej wizycie kogoś bliskiego, o którego istnieniu do tej pory nie miał najmniejszego pojęcia... (materiały TD)

„Palko" reż. Kata Csato – Białostocki Teatr Lalek
8 września – godz. 9.00
9 września – godz. 14.00
10 września – godz. 14.00

Czy znacie Palko? A może pamiętacie go ze spektaklu „Lenka"? Jeśli nie, na pewno chętnie go poznacie – to chłopiec ciekawy świata, który odkrywa go jeżdżąc na swojej ulubionej hulajnodze. Ma bogatą wyobraźnię, którą rozwija czytając mnóstwo książek. Jest bardzo podobny do swoich rówieśników – wesoły, pomocny, koleżeński – z jedną różnicą. Jest odrobinkę nieporadny...

Czy mimo tego uda mu się odnaleźć prawdziwą przyjaźń? By się o tym przekonać – wystarczy przyjść na „Palko".

BTL zaprasza na kameralne, uczące tolerancji oraz akceptacji przedstawienie dla najmłodszych widzów. (materiały BTL)

„Hotel Ritz. Musical" reż. Joanna Drozda – Białostocki Teatr Lalek
9 września – godz. 16.00
10 września – godz. 16.00

Barwne kreacje aktorskie, przebojowe piosenki, muzyka grana na żywo, porywające sceny zbiorowe i gustowne stroje z epoki. „Hotel Ritz. Musical" ma wszystko, by stać się przebojem białostockiej sceny. Dzięki spektaklowi Białostockiego Teatru Lalek legenda Ritza ożyła.
Widzowie przenoszą się na jedną noc do eleganckich wnętrz gmachu – wizytówki międzywojennego Białegostoku – do którego ściągały elity z całego kraju. Trzeba pamiętać, że czas międzywojnia jest czasem wielkiej swobody i afirmacji życia. Zarówno ten okres, jak i legendę Ritza z powodzeniem przypomina autorka scenariusza, piosenek i reżyserka spektaklu Joanna Drozda. Warto było czekać kilka sezonów na musical poświęcony nie tylko hotelowi Ritz, ale mierzący się z mitem wielokulturowego Białegostoku.

„Virginia Wolf" reż. Gintarė Radvilavičiūtė – Białostocki Teatr Lalek
10 września – godz. 13.00

„Virginia Wolf" to spektakl stworzony według „picturebook'a", czyli książki obrazkowej dla dzieci, napisanej przez Kyo Macleara i ilustrowanej przez Isabelle Arsenault. To wzruszająca historia sióstr Virginii i Vanessy. Opowieść o wielkiej miłości rodzeństwa, która jest w stanie wygrać z chorobą.

Virginia oswaja wilka symbolizującego przygnębienie i melancholię, które rosną do tego stopnia, że Virginia nie potrafi ich już samodzielnie kontrolować. Zmienia się magicznie nie do poznania. Miłość jednak zawsze zwycięża.

Przedstawienie bez słów, wykorzystuje techniki lalkowe, środki teatru wizualnego i ożywionej formy. (materiały BTL)

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
9 września 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...