Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin
Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 03-05.11.2023W ten weekend Teatr Polski w Szczecinie zaprasza na swoje dwa najnowsze spektakle oraz gościnny "Agon" w reżyserii Grzegorza Brala. W Operze na Zamku zobaczyć można najnowszy balet "Don Kichot", a w Zielonej Górze powrót do słynnego spektaklu "Gusła".
"Ojciec" - reż. Norbert Rakowski - Teatr Współczesny w Szczecinie
3, 4, 5 listopada, godz. 19.00
Każdy z nas przez całe życie rozwija się, buduje swoją osobowość, tożsamość. A potem... wszystko nagle wymyka się spod kontroli, rozpada i traci bezpowrotnie. Czy to ciągle ja? Czy można przestać być „sobą"? „Ojciec" to nie opowieść o chorobie, lecz o cierpliwości, miłości i sztuce empatii. O nieuchronności przemijania i próbie szukania siebie w rozmywającej się rzeczywistości.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.
"Grunwald Rekonstrukcja " - reż. Ewelina Węgiel i Anna Mazurek - Teatr Współczesny w Szczecinie
3, 4, 5 listopada, godz. 19.00
Twórcy i twórczynie instalacji performatywnej „Grunwald Rekonstrukcja" spędzili dwa lata, dokumentując prace artystów amatorów. Spotkania i rozmowy stały się inspiracją do stworzenia muzeum wybiegającego w przyszłość. Czy patrzenie na przeszłość z perspektywy przyszłości odmieni naszą teraźniejszość?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.
"Aleja Zasłużonych" - reż. Krzysztof Materna - Teatr Polski w Szczecinie
2 listopada, godz. 19, 4 i 5 listopada godz. 16
To opowieść o małżeństwie, które dochodzi do wniosku, że może być problem z ich pochówkiem. Dlaczego? Nie posiadają bowiem pieniędzy na to, by opłacić własny pogrzeb. Ale - z racji, że ona jest poetką, zasłużoną dla literatury, nagradzaną i docenianą - stwierdzają, iż muszą załatwić sobie grób i pogrzeb za darmo od państwa. W Alei Zasłużonych.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Cabaret" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
3, 4 i 5 listopada, godz. 19.00
Musical, autorstwa Johna Kandera i Freda Ebba o tym samym tytule, po raz pierwszy wystawiono na deskach nowojorskiego Broadwayu w 1966 roku. Widowisko oparto na książce Christophera Isherwooda pt. „The Berlin Stories" oraz sztuce Johna Van Drutena – „I am Camera". Z musicalu pochodzą tak znane utwory, jak „Mein Herr", „Maybe This Time" czy „Money Money".
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Agon" - reż. Grzegorz Bral - Teatr Polski w Szczecinie
4 i 5 listopada, godz. 16
Spektakl Teatru Pieśń Kozła, w reżyserii Grzegorza Brala, jest adaptacją klasycznej tragedii Sofoklesa „Antygona". To podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej duszy, symfonia konfliktu moralności i ambicji, pieśń ducha w walce z materializmem. Spektakl jest swoistym ożywieniem starożytnej tragedii Sofoklesa dla współczesnej publiczności, stwarzając most pomiędzy tradycją, a nowoczesnością, przy jednoczesnym eksplorowaniu nowych metod aktorstwa i reżyserii.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Don Kichot" - reż. Anna Hop - Opera na Zamku w Szczecinie
4 listopada, godz. 19.00, 5 listopada, godz. 18.00
Zabawne perypetie bohaterów przemierzających południowe krainy w marzycielskiej wizji ratowania świata, stają się impulsem do zaprezentowania wirtuozerii tańca klasycznego wzbogaconego hiszpańską energią i temperamentem.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.
"Strach się bać" - reż. Artur Romański - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
3 listopada, godz. 10.00
Strach Na Wróble ma problem. Nie straszy wróbli. Ani kosów, ani srok, ani w ogóle żadnych ptaków. Przez to czuje się źle i nieswojo – chciałby być straszny zgodnie z przeznaczeniem, a nawet jeszcze straszniejszy: Strach Na Wróble marzy, by być Strachem Na Wszystko. Dlatego razem z przyjaciółką, odważną i zadziorną Kawką oraz z przypadkiem spotkanym Trzmielem (notorycznie mylonym z Bąkiem) wyruszają w podróż w poszukiwaniu strachu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Don Juan, czyli..." - reż. Aleksiej Leliavski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
3 listopada, godz. 19.00
Kim jest w dzisiejszym świecie Don Juan? W jego brawurowych przygodach znajdziemy coś więcej niż zajmującą historię z przewidywalnym morałem. Zagadka Don Juana zmusza do odpowiedzi na pytania, w co wierzymy, czego się lękamy oraz jak daleko sięgają granice naszej pozornie nieograniczonej wolności...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Karmelek" - reż. Anna Rozmianiec - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
4, 5 listopada, godz. 11.00
W pewnej spokojnej, wiejskiej zagrodzie żyją zwierzęta. Ich rytm dnia wyznaczany jest codziennymi obowiązkami: krowa daje mleko, kura znosi jajka a kogut, jak na prawdziwego koguta przystało, budzi co rano wszystkich domowników i zwierzęta. Tylko co ma robić piesek Karmelek? Sam chciałby się dowiedzieć, jak mógłby się stać potrzebny...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Światy możliwe" - Krzysztof Popiołek - Teatr Kana w Szczecinie
4 listopada, godz. 19.00, 5 listopada, godz. 17.00
Wydarzenia ostatnich lat postawiły ludzkość w stan permanentnego kryzysu. Druga dekada XXI wieku to nieustanne, powracające pytania o możliwości globalnego przetrwania na błękitnej planecie. Pandemia, wojny, kryzys ekonomiczny, katastrofa klimatyczna, groźba światowego kryzysu żywnościowego, pandemia nienawiści – świat w ostatnich latach, zdaje się, przyspieszył.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.
"Pozory mylą" - reż. Tomasz Kaczorowski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
4 i 5 listopada, godz. 17:00
Dramat Thomasa Bernharda to fascynująca i jednocześnie przerażająca opowieść o starzeniu się, dziwaczeniu i zagubieniu, nie pozbawiona jednak swoistych akcentów humorystycznych.
Karol (niegdyś słynny artysta cyrkowy) i Robert (marzący o powrocie na scenę aktor) to bracia, których łączy miłość do jednej kobiety i wspólny temat – sztuka. Choć obaj nienawidzą tego rytuału, to jednak w każdy wtorek spotykają się u Karola, a w każdy czwartek u Roberta, by wypominać sobie swoje dawne, prawdziwe i wyimaginowane winy..
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.
"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
4 i 5 listopada, godz. 9:30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.
"Ensemble Peregrina | Dawna Pomerania" - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
3 listopada, godz. 19.00
To będzie prawdziwa muzyczna podróż w czasie. Zapraszamy Państwa na niecodzienny wieczór z przepiękną średniowieczną muzyką Pomorza, w tym także Pomorza Zachodniego oraz basenu Morza Bałtyckiego, którą w naszej złotej sali wykona znakomity, szwajcarski zespół Ensemble Peregrina, specjalizujący się w interpretacjach muzyki sprzed blisko siedmiu stuleci.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.
Koszalin
"Kora. Falowanie i spadanie" - reż. Alina Moś-Kerger - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
4 listopada, godz. 19.00
Kora fascynuje. Nawet, kiedy jej już nie ma, zostały evergreeny Maanamu i jej własna legenda. Może zachwycać, może obrażać, ale nikogo nie pozostawia obojętnym. Kora zawsze mówiła to, co myślała i z lubością opowiadała, jak istotną rolę w jej życiu odgrywają sny. Dlatego i my wyśniliśmy nasz teatralny sen o Korze w spektaklu „Kora. Falowanie i spadanie". Usłyszycie w nim największe przeboje Maanamu i przepłyniecie przez oniryczny ocean zdarzeń z życia artystki, w którym najważniejsze było po prostu życie. I miłość. Bo według niej każda miłość zaczyna się od miłości i naprawdę nie sposób się z tym nie zgodzić.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
Zielona Góra
"Gusła" - reż. Grzegorz Bral - Lubuskie Teatr w Zielonej Górze
3, 4, 5 listopada, godz. 19.00
Spektakl „Gusła" powstał na podstawie II i fragmentów IV części „Dziadów" Adama Mickiewicza. Światowej sławy reżyser Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśń Kozła, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na przejmujący, głęboko emocjonalny język teatru. „Gusła" wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka, ale i ówczesnego kraju, wielkich ideałów. W pełni muzyczny spektakl z niebywałymi kostiumami Adama Łuckiego ściska za gardło.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
"Sztuka" - reż. Robert Czechowski - Lubuskie Teatr w Zielonej Górze
4, 5 listopada, godz. 16.00
„Sztuka" Yasminy Rezy w tłumaczeniu Barbary Grzegorzewskiej. Nazwisko francuskiej autorki Yasminy Rezy może się kojarzyć bywalcom naszego teatru chociażby z „Bogiem mordu" w reżyserii Lecha Mackiewicza, a kinomanom – z ekranizacją tego samego dramatu, zrealizowaną przez Romana Polańskiego, a zatytułowaną „Rzeź".
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
Gorzów Wielkopolski
"Chodź na słówko" - reż. Jerzy Moszkowicz - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
3 listopada, godz. 9.00, 11.00, 4 listopada, godz. 12.00
Toperz dokleja Kuli dziób z plasteliny, żeby stała się prawdziwą kurą. Sam chciałby być przynajmniej „taktoperzem", który jest jedynym słusznym przeciwieństwem nietoperza – tak jak „dźwiedź" przeciwieństwem niedźwiedzia, a „takbo" – nieba. Toperz cierpi, bo czuje się niekompletny i bezsensowny. Oboje zostali wymyśleni przez małą dziewczynkę, która nie umie jeszcze mówić.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
Zdjęcia:
"Ojciec" - reż. Norbert Rakowski - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Grunwald Rekonstrukcja " - reż. Ewelina Węgiel i Anna Mazurek - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Aleja Zasłużonych" - reż. Krzysztof Materna - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek
"Cabaret" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek
"Agon" - reż. Grzegorz Bral - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Mat. prasowe