Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego: Trójmiasto

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Trójmiasto: 28-30 kwietnia 2023 r.

W najbliższy weekend w Gdyni wielkie wydarzenie – wyczekiwana od dawna premiera „Jądra ciemności" w wykonaniu Teatru Miejskiego. Zapraszamy wszystkich miłośników teatru do zapoznania się ze szczegółami zarówno tego, jak i kilku innych spektakli zaplanowanych na najbliższe trzy dni w Trójmieście.

Gdynia:

„Jądro ciemności" – reż. Krzysztof Babicki – Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
29 kwietnia – godz. 20:00 - premiera
30 kwietnia – godz. 20:00
Uznane za jedną z najważniejszych powieści XX wieku „Jądro ciemności" to zapis podróży do mrocznych granic ludzkiej psychiki. Zderzenie człowieka Zachodu, powodowanego żądzą zarobku, z dziką, pierwotną cywilizacją może się skończyć szaleństwem. Opowieść o pragnieniu, ambicji i namiętności w scenografii Daru Pomorza, tuż obok pomnika autora – Josepha Conrada. (materiały Teatru Miejskiego)

„SOMETHING ROTTEN, czyli coś się psuje" – reż. Tomasz Dutkiewicz – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
28 kwietnia – godz. 19:00
29 kwietnia – godz. 19:00
Musical Something Rotten!, komediowa sensacja z 2015 roku, opowiada o przygodach dwóch braci Spodek (the Bottom Brothers), którzy usiłują zrobić karierę na scenie teatralnej w 1595 roku (musical napisali prawdziwi bracia Kikrpatrick). Niestety, nadziewają się prosto na cieszącego się ogromną popularnością Szekspira, więc ich szanse w show-businessie nie wyglądają zbyt optymistycznie... Szekspirowski musical braci Kirkpatrick łączy w sobie absurdy Monty Pythona z humorem Mela Brooksa. (materiały Teatru Muzycznego)

Gdańsk:

„Czarnoksiężnik z krainy Oz" – reż. Arkadiusz Klucznik – Teatr Miniatura
28 kwietnia – godz. 10:00
29 kwietnia – godz. 12:00
Mieszkająca na szarych polach Kansas Dorotka marzy o innym, kolorowym życiu. Jedyną ucieczką od codzienności jest wirtualny świat internetu. Dorotka niespodziewanie trafia do Krainy Oz, niesamowitego świata wykreowanego przez nastolatka Oza. Czy uda jej się wrócić do Kansas? Pomogą jej w tym trzej przyjaciele – Strach na Wróble, który nie ma rozumu, Blaszany Drwal pozbawiony serca i tchórzliwy Lew. (materiały Teatru Miniatura)

„Nie wierzę w śmierć" – reż. Tomasz Kaczorowski – Teatr Miniatura
28 kwietnia – godz. 18:00
Czy głęboka i żarliwa wiara może być usprawiedliwieniem zabójstwa? Czy w konsumpcyjnej współczesności możliwe jest bezwarunkowe przebaczenie i miłość? Gdzie jest granica wolności twórczej artysty? NIE WIERZĘ W ŚMIERĆ to autorska interpretacja o. Wacława Oszajcy gdańskiej legendy o niespotykanej ekspresji konającego Chrystusa z krucyfiksu

w bazylice Mariackiej. To opowieść o rzeźbiarzu, który posunął się do ostateczności, żeby
w wiarygodny sposób oddać wyraz cierpienia i męki umierającego. (materiały Teatru Miniatura)

„Szelmostwa Lisa Witalisa" – reż. Joanna Zdrada – Teatr Wybrzeże
28 kwietnia – godz. 11:00
29 kwietnia – godz. 16:00
30 kwietnia – godz. 13:00
SZELMOSTWA LISA WITALISA to klasyka literatury dziecięcej w nowej odsłonie. Witalis to lis nad lisy. O jego nietuzinkowym sprycie krążą niesamowite opowieści. Splendoru dodaje mu wspaniały ogon: „Gdy Witalis kroczył drogą, wpierw widziano jego ogon, co jak ruda chmura zwisa, a dopiero potem – lisa". Przewrotny i wyrachowany rudzielec potrafi zjednać sobie przychylność mieszkańców lasu. Obiecując przysłowiowe „gruszki na wierzbie" zostaje wybrany na prezydenta leśnej wspólnoty. Czy takiego przywódcy chciały zwierzęta? Historia przebiegłego szelmy, który realizuje swoje niecne plany kosztem swoich pobratymców, jest

w istocie swoistą parodią demokracji. To spektakl dla dzieci i dla rodziców, dla babć, dziadków, cioć i wujków... Przygody Witalisa bawią i uczą międzypokoleniowo, nie tracąc na aktualności. (materiały Teatru Wybrzeże)

„Faust" – reż. Radek Stępień – Teatr Wybrzeże w Gdańsku
28 kwietnia – godz. 19:00
29 kwietnia – godz. 19:00
30 kwietnia – godz. 18:00
FAUST Goethego od wieków uważany jest za arcydramat, dzieło kultury najwyższej, poruszające zagadnienia tak odległe od życia współczesnego człowieka, jak odległy może być tylko Bóg od swojego stworzenia. Patrząc jednak z ukosa, możemy dostrzec w FAUŚCIE problemy człowieka każdych czasów i dylematy, które dziś uderzają nawet bardziej niż przed dwustu laty. Czym jest pakt z szatanem, kiedy Bóg dawno umarł, a społeczeństwo zawiodło na wszystkich polach? Jaką cenę można zapłacić za wyjście z depresyjnego letargu, w który wprowadziła nas długa bezczynność i jeszcze dłuższa beznadzieja? Czy powinienem być człowiekiem, jakim chcę być, czy raczej człowiekiem, jakim chce mi się być? FAUST to człowiek taki, jak każdy z nas - zmęczony staraniami, które do niczego nie prowadzą i wypełnianiem wymogów społecznych, które nie pozwalają doznać satysfakcji z życia pełną piersią. A kto z nas oparłby się pokusie, by udzielono mu „części tej siły, co złego pragnąc zawsze dobre czyni"? (materiały Teatru Wybrzeże)

Elbląg:

Koncert „ABBA i inni symfonicznie" – Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
30 kwietnia – godz. 19:00
Niewiele zespołów może się pochwalić faktem, że stało się symbolem muzycznym całej dekady, było głównym towarem eksportowym swojego kraju oraz że na podstawie jego muzyki napisano musical, który potem doczekał się ekranizacji. A to wszystko stało się udziałem czwórki skandynawskich wykonawców: nie wyobrażamy sobie lat '70 bez "Waterloo", "Honey, Honey", "Money, Money, "Money", tak jak nie wyobrażamy sobie Szwecji bez ABBY, zaś film "Mamma mia!" był wydarzeniem w roku 2008. Wszyscy, którzy bawili się przy muzyce zespołu Boney-M czy Modern Talking, również odnajdą się znakomicie w atmosferze naszego koncertu: obiecujemy uśmiech i wzruszenie, powrót wspomnień i świetną zabawę dzisiaj, bo przecież "szczęściem jest pozostać bliskimi sobie jak dzieci", jak głosi piosenka "Felicità" - największy przebój duetu Al Bano i Romina Power, którego muzyka także zabrzmi podczas tego niezwykłego wieczoru...Na scenie chór, balet, orkiestra i soliści! (materiały Teatru)

Słupsk:
„Mała piętnastka – legendy pomorskie" – reż. Tomasz Man – Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
28 kwietnia – godz. 11:00
29 kwietnia – godz. 19:00
30 kwietnia – godz. 19:00
Mała Piętnastka to historia katastrofy, która wydarzyła się na wakacjach 1948 na Jeziorze Gardno. Na obozie harcerskim wychowawczyni chciała zrobić atrakcje harcerkom i zorganizowała wycieczkę na łódkach przez Jezioro Gardno do morza. Łódki jednak okazały się dziurawe, a nie wszystkie harcerki umiały pływać... Spektakl jest próbą odtworzenia tych wydarzeń. Widzowie będą ławnikami, a aktorzy zeznają relacje. W przedstawieniu usłyszymy również piosenki harcerskie na żywo. (materiały Teatru Nowego)

„Pan Kuleczka" – reż. Anna Rozmianiec – Teatr Lalki Tęcza
28 kwietnia – godz. 9:30 i 11:30
29 kwietnia – godz. 11:00
Pan Kuleczka to makroświat zbudowany z mikrorzeczy: słów, gestów, spojrzeń, dźwięków, uczuć, relacji. To przestrzeń, w której jest miejsce na rozmowę, ciszę, na pytania i odpowiedzi, na dostrzeganie małych, ale jakże ważnych rzeczy: jak zachód słońca, ukochana książka, podróż z pokoju do kuchni, na obserwację świata, na naukę nas samych. To świat, na który można patrzeć z różnej, czasem odmiennej perspektywy.
Bohaterowie – dzieci, Pies Pypeć, Kaczka Katastrofa, Mucha Bzyk Bzyk i tytułowy Pan Kuleczka są jak patchworkowy koc, albo jak układanka, albo jak zupa, bo wszystko ma swoje miejsce i wszystko do siebie pasuje i się przytula. (materiały Teatru Lalki Tęcza)

 

Jagoda Pietrzak
Dziennik Teatralny Trójmiasto
28 kwietnia 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...