Weekendowe polecenia dziennika teatralnego – Warszawa

Weekendowe polecenia dziennika teatralnego – Warszawa: 03 – 05 lutego 2023

W ten weekend zdecydowanie najbardziej interesująco zapowiadają się spektakle z dużą dawką muzyki, jednak nie można pominąć propozycje Teatru Narodowego i Dramatycznego. Zapewniam, że każdy znajdzie coś dla siebie.

„Fatalista. Singerowska historia w V aktach" – reż. Tadeusz Słobodzianek – Teatr Dramatyczny w Warszawie
04 lutego godz. 19:30, 05 lutego godz. 17:00
Małżeństwo Lei i Beniamina poznajemy, gdy mąż wraca do domu ze śladem szminki na policzku i stanowczo odmawia zjedzenia szabasowego rosołu żony. Kobietę tego samego dnia po południu widziano w męskim towarzystwie w znanej warszawskiej kawiarni. W „Fataliście. Singerowskiej historii w V aktach" dowiadujemy się nie tylko jak wyglądał wieczór, podczas którego para wyjaśniała kilka spraw swojego życia, ale też dzięki wizycie niespodziewanych gości w mieszkaniu Lei i Beniamina na Krochmalnej odkrywamy przeszłość i przyszłość żydowskiego małżeństwa.
Materiały Teatru Dramatycznego w Warszawie

„Piękna Lucynda" – reż. Eugeniusz Korin – Teatr 6. piętro w Warszawie
03 lutego godz. 19:30, 04, 05 lutego godz. 18:00
Pełna rozkoszy, humoru i inteligentnych żartów  komedia muzyczna z wpadającymi w ucho piosenkami Mariana Hemara. „Piękna Lucynda" to błyskotliwy pastisz „Natrętów" Józefa Bielawskiego. Doskonała zabawa formą, gatunkiem i tradycją, za którą skrywa się kunsztowne piękno i wzruszająca poezja minionych epok teatru literackiego. To historia namiętnej miłości dwojga młodych ludzi w Warszawie XIX wieku. Opowieść muzyczna, w której losy bohaterów przeplatają się ze sobą tworząc barwny obraz relacji damsko – męskich. Sztuka jest dowcipnym i wysublimowanym portretem porywów ludzkiego serca. Na scenie wybitni aktorzy w zniewalających kostiumach z epoki i w barwnej scenografii tańczą, śpiewają, bawią i wzruszają.
Materiały Teatru 6. piętro w Warszawie

„Przypadki warszawskiego amanta" – reż. Diana Karamon – Teatr XL w Warszawie
03, 04 lutego godz. 20:00
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie to uczucie, gdy większość znajomych już dawno się ustatkowała, a Ty na największe zmiany decydujesz się dopiero po 30-tce? Bohater najnowszego spektaklu TEATRU XL "Przypadki warszawskiego amanta" jest właśnie w takiej sytuacji. Postanawia na nowo zdefiniować własne szczęście i odnaleźć je w swoim rodzinnym mieście – w Warszawie. Jak chce tego dokonać? Rzuca pracę w dużej korporacji i zainspirowany technikami work-life-balance postanawia rozwijać się duchowo i zrealizować marzenie o napisaniu powieści. Tylko skąd czerpać inspirację? Między medytacją a modlitwą znajduje czas na chodzenie po warszawskich klubach i kawiarniach, rozważa udział w ceremonii ayahuasci, ćwiczy jogę, a przy tym wszystkim... Musi przecież za coś żyć! Dlatego w jego świecie nie ma miejsca na żadne kobiety.
Materiały Teatru XL w Warszawie

„Skóra węża" – reż. Artur Urbański – Teatr Narodowy w Warszawie
04, 05 lutego godz. 16:00
Jest rok 1955. Do światowej sławy teatru Berliner Ensemble trafia młody polski reżyser Konrad Swinarski. Staje się on świadkiem niszczącego konfliktu dwu kobiet blisko związanych z założycielem teatru Bertoltem Brechtem. Obserwuje dramatyczną walkę Berlau z „pierwszą żoną" – Helene Weigel: o uwagę, uznanie, pamięć i władzę. Poznaje przejmujące historie kobiet współtworzących legendę mistrza i wielką instytucję o nazwie „Brecht".
Materiały Teatru Narodowego w Warszawie

„Księga Raju" – reż. Damian Josef Neć – Teatr Żydowski w Warszawie
04 lutego godz. 19:00, 05 lutego godz. 17:00
„Księga Raju" wydana przez Icyka Mangera w 1939 roku jest powieścią, która na stałe weszła do kanonu literatury jidysz i opowiada o tęsknocie za miejscem utraconym. Jest jak piękny sen. Manger we właściwym sobie stylu łączy humor, polski folklor oraz wątki z Tanachu i Kabały, a także dobiera motywy ze swojej wcześniejszej twórczości. Wiele postaci wydają się być powracającymi gośćmi z uniwersum jego poezji. W naszym pierwszym polskim wystawieniu „Dus buch fyn Gan Ejdn / Księga Raju" w jidysz zależeć nam będzie na wydobyciu piękna mangerowskiego stylu oraz wykreowaniu makrokosmosu, który umożliwi widzom zgłębienie uniwersalnego, ale nieznanego szerszej publiczności świata Mangera" – opowiada reżyser i dramaturg spektaklu Damian Josef Neć.
Materiały Teatru Żydowskiego w Warszawie

„Tajemnica Tomka Sawyera" – Antoniusz Dietzius – Scena Relax w Warszawie
04 lutego godz. 19:00, 05 lutego godz. 17:00
Musical dla młodej widowni, wspaniałe przedstawienie familijne, oparte na klasycznej literaturze. Tom Sawyer, typowy nastolatek, stroniący od prac domowych i uciekający przed zasadami panującymi w domu ciotki jest, wraz z przyjacielem Huckiem Finnem, świadkiem zbrodni. Teraz na nich ciąży tajemnica o tożsamości prawdziwego mordercy. Co mają zrobić chłopcy – ukrywać się przed złoczyńcą, który wie o ich istnieniu czy wyjawić tajemnicę policji? Jaka jest moc przyjaźni i miłości? Co oznacza rodzina? Czy sprawiedliwość zwycięża? Czy odwaga zostaje nagrodzona?
Materiały Sceny Relax w Warszawie

„Alicja w krainie snów" – reż. Wawrzyniec Kostrzewski – Teatr Ateneum w Warszawie
03 lutego godz. 19:00, 04 lutego godz. 12:00 i 17:00, 05 lutego godz. 12:00 i 17:00
Jedyny taki spektakl dla nastolatków! Zapraszamy, choć nie wiemy, kim jesteś. Półdorosłym, półdzieckiem, półuczniem, półnauczycielką, półwoźnym, półmotylem, półkrólem? Nie wiesz, kim jesteś? Nie martw się, zejdź pod ziemię. Spotkasz tam wszystkich, których znasz. Będzie zabawa, będzie Bal. Będzie z tobą Alicja. Alicja jest mądra i głupia jednocześnie, jakie to pokrzepiające, prawda? Zapraszamy do klubu Królikarnia – pod ziemię. Trzeba iść za Białym Królikiem, za dziwnym facetem, zwierzęciem, czy człowiekiem, nie wiadomo?! Poszła za nim Alicja, Wy też pójdziecie. Pora przestać być dzieckiem. Pora zobaczyć, kto tańczy w Królikarni, jak wybija rytm Gąsienica, Suseł, Marcowy Zając. Poznać ich plany. Pora się pośmiać z Alicji, gdy będzie podejmować decyzje. Pora się dowiedzieć, jaka jest cena za błędy. Zabawić się w Królikarni. Będzie zabawa, będzie Bal.
Materiały Teatru Ateneum w Warszawie

„Lepiej już było..." – reż. Wojciech Adamczyk – Teatr Współczesny w Warszawie
05 lutego godz. 19:15
Esmeralda Quipp była aktorka szekspirowska na emeryturze, bardzo skromnej emeryturze, nie dość, że traci ukochanego kota, to również dach nad głową. Jako osoba niekonwencjonalna i bardzo zdesperowana usiłuje w niebanalny sposób rozwiązać swoje problemy. W staraniach o przetrwanie uroczej starszej pani bardzo się przydają aktorskie umiejętności, poczucie humoru, optymizm i empatia. Śledzimy jej zabiegi - rodem z komedii gangsterskich - z podziwem i rozbawieniem, co nie przeszkadza nam zadumać się nad smutnym losem wielu samotnych, niedofinansowanych, ale mniej sprytnych życiowo emerytek. W roli Esmeraldy Quipp – Marta Lipińska.
Materiały Teatru Współczesnego w Warszawie

„Klimakterium... i już" – reż. Cezary Domagała – Teatr Capitol w Warszawie
04 lutego godz. 15:30 i 19:30
Cztery wspaniałe aktorki, cztery „tygrysice w menopauzie" opowiadają i śpiewają o trudnym okresie życia, który nie ominie żadnej z Pań. Wspólnota doświadczeń łączy bohaterki sztuki oraz kobiety na widowni. Spektakl staje się „babskim spotkaniem" pełnym humoru – najlepszego lekarstwa na wszelkie dolegliwości. Nieuchronne problemy w radosnej i ciepłej atmosferze spektaklu przestają być wstydliwe i okazują wcale nie takie straszne!
Materiały Teatru Capitol w Warszawie

Dla najmłodszych:
„Pani Twardowska" – inspirowany twórczością Adama Mickiewicza – Teatr Scena 96
04 lutego godz. 17:00, 05 lutego godz. 11:00 i 15:00
Spektakl „Pani Twardowska" powstał w oparciu o balladę Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Pisząc swoje ballady Mickiewicz sięgał do zasłyszanych w dzieciństwie ludowych opowieści. Występowały w nich postaci realne i fantastyczne na tle pięknej, dziwniej i tajemniczej przyrody. Ten klimat pełen fantastycznych zdarzeń chcielibyśmy przekazać w naszym spektaklu. Tym razem zapraszamy do świata cyrku! Będą sztuki i sztuczki, akrobatyka i sprawność, finezja, fantazja, żonglerka i artyzm! Teatralne lalki zaprezentują z naszą pomocą prawdziwy kunszt! Zagra dla Was niezwykła cyrkowa orkiestra. Jeśli chcecie poznać naszą opowieść i dowiedzieć się dlaczego sam diabeł przestraszył się pani Twardowskiej, koniecznie musicie obejrzeć spektakl! Spektakl dla widza od 10 lat. (10+)
Materiały Teatru Scena 96 w Warszawie

„Królowa Śniegu" – reż. Tomasz Gawron – Teatr Capitol w Warszawie
04 lutego godz. 11:00
„Królowa śniegu" to ponadczasowa baśń Hansa Christiana Andersena, która rozgrzewa miliony czytelników już od 1845 roku. To przepiękna opowieść, która na dobre zadomowiła się nie tylko w dziecięcej wyobraźni. Specjalnie napisana na potrzeby Teatru Capitol, zupełnie nowa adaptacja sceniczna ukochanej przez pokolenia historii jest pełna humoru, magii oraz fascynującej tajemnicy. Groźna, a jednocześnie pociągająca Kraina Lodu, zła i piękna królowa, rozbite kawałki zaczarowanego zwierciadła i ekscytujące przygody Gerdy poszukującej Kaja, składają się w fantastyczne obrazy o odwiecznej walce dobra ze złem.
Materiały Teatru Capitol w Warszawie

Wiktor Skórski
Dziennik Teatralny Warszawa
3 lutego 2023

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia