Weekendowe polecenia - Szczecin

5-7 listopada 2021

Rozpiętość tematów na scenach teatralnych w ten weekend jest ogromna. Od klasyki po współczesność, od dramatu po rozrywkę z elementami musicalu. Gorzów Wielkopolski zaprasza na 37. Gorzowskie Spotkania Teatralne.

"Król potworów" - reż. Marcin Liber - Teatr Współczesny w Szczecinie
5, 6 listopada, godz. 19.00, 7 listopada, godz. 17.00
Inspirowany monster movies oraz literaturą science fiction spektakl w nieszablonowy sposób porusza temat nadchodzącej katastrofy i jej konsekwencji. Rozpoczynająca się w latach 60-tych XX wieku w sytuacji bankietowej akcja sztuki, w drugiej części spektaklu przenosi się do nieodległej nam przyszłości. W rzeczywistości tej, po radykalnych zmianach klimatycznych i przegranej przez Polskę wojnie polsko-amerykańskiej, pewnego dnia spotyka się grupa byłych żołnierzy, by wybrać się na pierwsze po wojnie polowanie. W lesie kryje się jednak coś dziwnego...
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Noc kolorowych chmur" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
5, 6, 7 listopada, godz. 19.00
Jeśli chcesz przypomnieć sobie dawne lata i spory kawałek historii polskiej muzyki rozrywkowej, zapraszamy na "Noc kolorowych chmur" - spektakl muzyczny skomponowany z przebojów takich gwiazdorskich wykonawców, jak: Karin Stanek, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz, Czesław Niemen, Krzysztof Klenczon, Filipinki, Skaldowie, Czerwone Gitary, Trubadurzy i inni.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Halo Ziemia!" - reż. Marta Łągiewka - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
5 listopada, godz. 9.30, 11.30, 6 listopada, godz. 14.30, 7 listopada, godz. 12.30
Gdybym była bardzo, bardzo duża przytuliłabym Ziemię i powiedziała jej: „Halo Ziemia!" Jesteś piękna". A Ty co byś jej powiedział/powiedziała? Myślisz, że Ziemia jest szczęśliwa? Może czasami bywa smutna? Może tak naprawdę wcale nie chce być Ziemią i wolałaby być np. psem? Jedno jest pewne: Ziemia potrzebuje Twojego przytulenia.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Bajka o szczęściu" - reż. Zbigniew Niecikowski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
6 listopada, godz. 16.00, 7 listopada, godz. 11.00
"Bajka o szczęściu" to mądra i pełna ciepła opowieść o tym, jak bardzo człowiek staje się samotny, gdy zamiast przyjaźni wybiera przedmioty. W pięknej konwencji teatru marionetek wykorzystującej świetne tradycje teatru lalek, snuta jest opowieść o świecie nieprzemijających wartości. Jak większość bajek i ta kończy się szczęśliwie.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Migotanie" - reż. Anna Nowicka - Teatr Kana w Szczecinie (live/streaming)
7 listopada, godz. 17.00
W swoich pracach Anna Nowicka skupia się na choreografii wyobraźni oraz relacji pomiędzy śniącym a tańczącym ciałem. Podobnie jak sny, jej prace taneczne prowadzą widzów przez różnorodne poetyckie i filmowe krajobrazy, odsłaniając nieprzewidywalne topografie, odrębne estetyki i logiki. W „Migotaniu" do współpracy zaprosiła artystkę dźwięku Jasmine Guffond oraz projektantów światła Aleksandra Prowalińskiego i Naię Burucoa.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Do trzech razy sztuka" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
6 listopada, godz. 19:00, 7 listopada, godz. 19:00
"Do trzech razy sztuka" - na podstawie sztuki pod tytułem "Przyjaciel" autorstwa spółki dramaturgów Konstantego Ciciszwili i Janusza Wasylkowskiego to kolejna propozycja z bogatego repertuaru polskiej literatury dramatycznej. Autorzy dają okazję aktorom w inteligentnie napisanej sztuce prezentacji szerokiego wachlarza umiejętności zawodowych. Dla publiczności zaś są okazją obserwacji bogatych rysów psychologicznych postaci i w niebanalny sposób nakreślają postawy życiowe bohaterów.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Rozbity dzban" - reż. Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz - Teatr Nie Ma
5 listopada, godz. 20.00
"-Czy według wszelkich prawa formalności rozkaże wasza miłość sąd odprawić, czy też jak u nas tu, w Hajsum, w zwyczaju?
- Według wszelkich prawa formalności, jak to w zwyczaju w Hajsum, nie inaczej. - Wybornie panie. Już ja wam dogodzę..."
Spektakl zwyciężył w plebiscycie Bursztynowy Pierścień, organizowanym przez Kurier Szczeciński, w kategorii najlepszej premiery sezonu 2019/2020.
Materiały Teatru Nie Ma.

"Symptomy normalności" - reż. Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz - Teatr Nie Ma
6 listopada, godz. 20.00
Kto z nas jest normalny a kto nie? I co jest normalnością? Czy da się ją zmierzyć, zważyć i uszyć uniwersalny strój? Anna zdaje się mieć wszystko pod kontrolą w swoim poukładanym, według planu, życiu. Ale jak to w życiu bywa wszystko wymyka się spod tej pozornej kontroli. Galeria barwnych postaci, które spotyka oraz nieoczekiwane zwroty akcji wywracają misternie utkany plan do góry nogami. Nagle okazuje się, że nic do siebie nie pasuje a rzeczywistość daleka jest od tej założonej normalności. A może nie ma żadnej normalności a my wszyscy jesteśmy wariatami? Tylko nauczyliśmy się chować symptomy naszej choroby?
Materiały Teatru Nie Ma.

"Ewa Bem i goście" - Ewa Bem - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
6 listopada, godz. 19.00
Ewa Bem wróciła na scenę! Pierwsza Dama polskiego jazzu w tym roku świętuje 50-lecie pracy artystycznej. W gronie przyjaciół – najlepszych muzyków jazzowych w Polsce – i z niesamowitym programem, stanowiącym bardzo osobisty wybór piosenek. Melodie, które wszyscy nucimy od lat, będziemy mogli jeszcze raz zanucić w Filharmonii w Szczecinie, gdzie po raz kolejny Ewa Bem podaruje nam trochę słońca!
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Gąska" - reż. Paweł Szkotak - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
5 listopada, godz. 19.00, 6 listopada, godz. 18.00
"Gąska" Nikołaja Kolady to gorzka komedia, nad którą unosi się duch uniwersalnego cytatu z „Rewizora" Nikołaja Gogola: „Z czego się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie!". Oto za kulisami prowincjonalnego teatru w Dechowsku rozgrywa się rozpisany na trzy kobiety i dwóch mężczyzn dramat miłosny. Główną rolę odgrywa w nim młoda aktorka Nonna burząca swoimi romansami zastany, nieco zatęchły porządek mieszczańskiej egzystencji. Ta część „Gąski" śmieszy do łez. Tyle, że farsa stopniowo zmienia się w podszyty gorzkimi refleksjami dramat o pozbywaniu się złudzeń, a zabawa ustępuje miejsca wzruszeniu...
Materiały BTD.

"Lokomotywa. Nie dla dzieci" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
7 listopada, godz. 19.00
Spektakl jest opowieścią o jednym z najwybitniejszych polskich poetów Julianie Tuwimie. Przede wszystkim muzyczną. Wśród kilkunastu utworów, do których Poeta napisał słowa, a które usłyszymy podczas spektaklu, każdy z nas zna na pewno: „Miłość Ci wszystko wybaczy", czy „Czy na pierwszy znak". Te przedwojenne szlagiery, i inne – nie mniej znane – piosenki to jednak nie wszystko. „Lokomotywa" zabierze nas także do prywatnego świata poety, prezentując widzom Juliana Tuwima jako fascynującego w swojej złożoności, niezwykle wrażliwego Człowieka. W spektaklu pojawią się zarówno fragmenty wierszy i prozy, jak i kabaretowe teksty satyryczne Poety. „Lokomotywa" to również wspólna zabawa z publicznością. O tym jednak sza! Chcemy sprawić naszym widzom niespodziankę.
Materiały BTD.

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
6 listopada, godz. 20.30
Po ogromnym sukcesie spektakli: „Związek otwarty" i „Przyszedł mężczyzna do kobiety" czas na trzecią propozycję znakomitego duetu aktorskiego BTD: Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej i Wojciecha Rogowskiego. Tym razem to „Akompaniator" Anny Burzyńskiej, wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne...
Materiały BTD.

"Kraina śpiochów" - reż. - Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
7 listopada, godz. 12.00
Czy sen, jego brak lub nadmiar, może być przyczyną zmartwienia dworu królewskiego? Może, o ile to dwór Króla Śpiocha, którego poddani wzorem jego wysokości sypiają długo i smacznie. Wiadomo bowiem, że sen to zdrowie i uroda. Kiedy okazuje się, że nie wszyscy mogą bez obaw wypoczywać, władca wyrusza na ekspedycję, której celem jest ratowanie spokojnego snu. Jego przygody i spotkania podczas wyprawy są zabawne i pouczająca, ale przede wszystkim niezwykłe. „Kraina" śpiochów to bajka dla wszystkich. Wzbudza emocje, elektryzuje wpadającymi w ucho piosenkami, zaskakuje galerią oryginalnych postaci i kostiumów oraz przebogatą scenografią.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"To wiem na pewno" - Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielone Górze
5, 6 listopada, godz. 19.00, 7 listopada, godz. 18.00
Andrew Bovell zawarł w swojej sztuce „To wiem na pewno" historię rodzinną. Taką, z jaką tak chętnie spotykamy się w ulubionych, telewizyjnych serialach. Ulubionych, bo dających szansę na odnalezienie w nich jeśli nie siebie, to swoich bliskich, krewnych, przyjaciół. Gdyby dramat Bovella pozostał jedynie reportażową relacją z życia dość zwykłej rodziny – nie wart byłby szczególnego zainteresowania. – A przecież budzi fascynację, zachwyca. – Bo też JAK to jest napisane! Co za materiał na role! Jakie pole do inscenizacji! Mistrzostwo autora polega też na tym, że ta zwyczajna niby fabuła – jak w dramatach Czechowa – niepokoi i każe stawiać pytania natury metafizycznej.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Związek otwarty" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielone Górze
6, 7 listopada, godz. 16.00
Sztuka napisana na dwie głowy. I to jeszcze jakie. Małżeńskie. Dario Fo i Franca Rame dzięki Związkowi otwartemu zyskali sławę i poklask – i to nie tylko w rewirach komediowych. Historia przez nich wymyślona do dziś wraca w najrozmaitszych konfiguracjach, pomysłach i scenicznych wyrazach.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Krasnoludki i Śnieżka" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielone Górze
7 listopada, godz. 12.00, 14.00
Wydarzenie wpisuje się w nurt teatru naj-najowego, czyli dla dzieci najmłodszych. W przyjaznej atmosferze, aktorzy wciągają małych widzów w tworzenie baśni „O Królewnie Śnieżce i Siedmiu Krasnoludkach". A nie jest to zwyczajna opowieść, bo zagrana przy pomocy... ukrytych w tajemniczych skrzyniach... przedmiotów. Tym pozornie zwyczajnym – miękkiej piłce, drewnianym klockom, nadane zostają nieoczywiste znaczenia i w ten sposób, w zabawie, kontynuowana jest historia Królewny.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"1980-ty" - reż. Jan Tomaszewicz - Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.
5 listopada, godz. 10.00
Chłopak spotyka dziewczynę. Dziewczyna chłopca.
Historia stara jak świat i wieczna, jak miłość. Tak też rozpoczyna się i nasza musicalowa opowieść o miłości i wierności sobie. Rzecz młodych ludziach uczących się nawzajem nowych słów ze słownika nadziei.
Materiały Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.

"Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus" - reż. Jakub Przebindowski - Agencja Produkcyjna Palma (37. Gorzowskie Spotkania Teatralne)
6 listopada, godz. 16.00, 19.00
Podobno mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Kobiety i mężczyzn w postrzeganiu świata, okazywaniu emocji, rozwiązywaniu problemów, czy oczekiwań wobec partnera, dzielą świetlne mile - to fakt. Co zrobić, żeby jakoś ten dystans zmniejszyć i wspólnie - na planecie Ziemia - stworzyć szczęśliwy, harmonijny związek? Wydaje się to nierealne, a jednak! Na wszystko jest sposób, a najlepszą „instrukcję obsługi" kosmitek i kosmitów zawarł przed laty w swoim światowym bestsellerze John Gray. Kto z Nas nie miał tego poradnika przy łóżku, studiując wnikliwie poszczególne rozdziały, śmiejąc się do łez i na każdej stronie odnajdując fragmenty żywcem wyjęte z własnej codzienności...
Materiały Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.

"Aleja zasłużonych" - reż. Krystyna Janda - Teatr Polonia (37. Gorzowskie Spotkania Teatralne)
7 listopada, godz. 17.00
Opowieść o człowieku samym wobec siebie, wobec bliskich i obcych, wobec urzędnika, urzędniczki, matki, męża. Ale także opowieść o tych innych wobec poetki. Wszystko w ramach niezwykłej sytuacji-próby, którą bohaterka wymyśla ze skrajnej bezsilności i na którą sama siebie okrutnie wystawia.
Materiały Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
5 listopada 2021

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia