Weekendowe polecenia - Szczecin

26-28 listopada 2021

W ten weekend szczecińskie teatry zafundują widzom trochę śmiechu wystawiając swoje komediowe spektaklu. Do Zielonej Góry natomiast warto wybrać się na premierowe przedstawienie taneczne "Wiły zdumienie zaświaty" inspirowane historią miasta.

"Arcydzieło na śmietniku" - reż. Tomasz Obara - Teatr Mały w Szczecinie
26 listopada, godz. 19.30, 27 listopada, godz. 19.00, 28 listopada, godz. 17.00
Eks-barmanka, ekspert w dziedzinie sztuki i tajemniczy obraz wart fortunę ...a może pięć dolarów? Maude Gutman kupuje w lumpeksie za grosze dzieło, którego autorem jest być może słynny malarz, Jackson Pollock. Czy zdaniem eksperta obraz jest autentyczny? Czy Maude da za wygraną? I co właściwie możemy nazwać „prawdziwą sztuką"...?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Raj dla opornych" - reż. Justyna Celeda - Teatr Mały w Szczecinie
26, 27, 28 listopada, godz. 19.00
Druga część kultowej komedii „Seks dla opornych" – bez wątpienia najpopularniejszego tytułu ostatnich lat wśród szczecińskiej publiczności. Spektakl, zagrany prawie 100 razy przy pełnej widowni, ma swoich wiernych fanów, którzy widzieli go już kilkakrotnie. Dalszą część perypetii zwariowanego małżeństwa poznajemy w „Raju...". Tym razem Alice i Henry wybierają się pod namiot. Dołącza do nich ekscentryczna siostra Alice, a na jaw wychodzi pewna niewygodna prawda...Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Musical Show" - reż. Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka - Teatr Polski w Szczecinie
26, 27, 28 listopada, godz. 19.00
Są takie musicale i filmy muzyczne, które znamy na pamięć, a i tak oglądamy ponownie... "Kabaret", "Chicago", "Upiór w operze", "Hair", "Koty" - to tylko niektóre tytuły. Jeśli chcesz przywołać te emocje i wyjść z widowni tanecznym krokiem nucąc, np. "Everybody needs somebody" z "Blues Brothers" lub "What a feeling" z "Flashdance", to "Musical Show" jest stworzony dla Ciebie!
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"My hrabiny nie płaczemy" - reż. Zura Pirveli - Teatr Polski w Szczecinie
26 listopada, godz. 19.00, 27, 28 listopada, godz. 16.00
„My hrabiny nie płaczemy" – autorski spektakl Olgi Adamskiej z akompaniamentem akordeonu w rękach Romana Rydza. Recepta na to jak godzić się z przemijaniem nie rezygnując z siebie i swoich pragnień oraz jak znaleźć wolność i autonomię bez wyzbywania się miłości do mężczyzn.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Così fan tutte" - reż. Jacek Papis - Opera na Zamku w Szczecinie
27 listopada, godz. 19.00, 28 listopada, godz. 18.00
„Wierność kobiety jest jak Feniks, wszyscy o niej słyszeli, ale nikt nie wie gdzie jej szukać...". Tak śpiewa na początku Così fan tutte Don Alfonso, jeden z bohaterów opery buffa Wolfganga Amadeusza Mozarta, powodując tym samym lawinę niespodziewanych działań i zdarzeń.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Czerwony Kapturek" - reż. Waldemar Wolański - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
26 listopada, godz. 10.00
Historię małej dziewczynki, która dzielnie przemierza ciemny las, by dostarczyć chorej babci koszyk pełen pyszności, a potem zamiast babci natyka się na strasznego wilka, zna chyba każdy. Waldemar Wolański ten klasyczny tekst wzbogacił o 26 piosenek – żywiołowe tango, liryczny walc, skoczna polka a nawet energetyczny rock and roll sprawią, że klasyczna bajka zaskoczy niejednego widza. Atrakcyjne lalki żyworękie, prowadzone przez aktorów na oczach widzów, nadają przedstawieniu dowcipny charakter i podkreślają dystans wobec baśniowej fantastyki.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Przebieranki" - reż. Marta Łągiewka, Maja Bartlewska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
27 listopada, godz. 15.00, 28 listopada, godz. 12.00
„Przebieranki" to spektakl najnajowy, inicjacyjny, w którym nie należy spodziewać się bajki z morałem. To zaproszenie małego widza do odkrywania własnego ciała oraz do odkrywania rzeczy, ubrań, które na różne części ciała można zakładać. Czy skarpetki możemy założyć na nos a majtki na głowę? Czy sweter może gryźć? Czy buty stukają? I czy korale są twarde?Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

Tymoteusz i Psiuńcio" - reż. Michał Dąbrowski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
27 listopada, godz. 16.00, 28 listopada, godz. 12.00
Stworzony przez Jana Wilkowskiego miś Tymoteusz Rymcimci to uroczy rozrabiaka o bogatej wyobraźni i dobrym sercu. Jego przygody bawią i zachwycają kolejne pokolenia dzieci. Pewnego dnia Tymcio spotyka samotnego, bezdomnego psa. Każde dziecko chciałoby mieć własne zwierzątko, prawda? Tymcio również! Wprawdzie Tata Niedźwiedź się nie zgadza, ale co zaszkodzi przenocować pieska pod łóżkiem? Może Tata jeszcze zmieni zdanie?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Do trzech razy sztuka" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
26 listopada, godz. 19.00
"Do trzech razy sztuka" – na podstawie sztuki pod tytułem „Przyjaciel" autorstwa spółki dramaturgów Konstantego Ciciszwili i Janusza Wasylkowskiego to kolejna propozycja z bogatego repertuaru polskiej literatury dramatycznej. Autorzy dają okazję aktorom w inteligentnie napisanej sztuce prezentacji szerokiego wachlarza umiejętności zawodowych.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Bracia Karamazow" - reż. Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz - Teatr Nie Ma
26 listopada, godz. 20.00
" - Miałem sen... jednego z braci widziałem. Miał takie spojrzenie w pewnej chwili, że przeraziłem się czując w sercu moim to, co ów człowiek sobie gotuje...". Adaptacja ostatniej powieści Fiodora Dostojewskiego, która jest jednocześnie uważana za jego najważniejsze dzieło.
Materiały Teatru Nie Ma.

"Piazzolla Strawiński Mendellsohn" - dyr. Mei-Ann Chen - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
26 listopada, godz. 19.00
Ci z Państwa, którzy uwielbiają taneczne wieczory, poczują się usatysfakcjonowani, analizując program koncertu, gdyż w każdej z jego pozycji znajdą melodie i rytmy, które zaspokoją najbardziej wyrafinowane gusta. I chociaż doceniamy muzyczny kunszt Astora Piazzolli i wirtuozerię Igora Strawińskiego, chcemy zwrócić uwagę na Włoską Symfonię Mendelssohna. A powodów tego jest kilka.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

"Vivaldi" - West Side Sinfonietta - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
28 listopada, godz. 19.00
West Side Sinfonietta serdecznie zaprasza na kolejny koncert, w którym artyści nie tylko popiszą się swoją wirtuozerią, ale i odkryją przed nami muzyczną zagadkę. Gdyż, jak powiedział Władysław Reymont, „muzyka to chińska łamigłówka, którą każdy rozwiązuje po swojemu i zawsze dobrze, bo jest bez rozwiązania".
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Zielona Góra
"Wiły zdumienie zaświaty" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
26 listopada, godz. 19.00, 27, 28 listopada, godz. 16.00
Tryptyk projektów studenckich inspirowanych historią Zielonej Góry i okolic oraz charakterystyką miejsca. Dzieła postały w zaraniu jako dyplomowe projekty scenograficzne studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W koprodukcji ze studentami i dyplomantami Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu oraz profesjonalnymi tancerzami powstały dwa spektakle oraz jeden wideoklip.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Ożenek" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
27, 28 listopada, godz. 19.00
W inscenizacji wchodzimy w świat gogolowskiej, przewrotnej, mądrej komedii o ludziach, którzy związek małżeński traktują jako rodzaj handlowej transakcji. Matrymonialne perypetie Iwana Kuźmicza Podkolesina i Agafii Tichonownej to zaskakujący splot pragnień i zamiarów, „Niewiarygodne zdarzenie w dwóch aktach", jak autor nazwał „Ożenek".
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
26 listopada 2021

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia