Weekendowe polecenia - Szczecin

17-19 grudnia 2021

Ostatnie weekend tuż przed świętami to świąteczne klimaty w teatrach. Moc bajek dociera zarówno do dzieci, jak i dorosłych. A oprócz tego trochę rozrywki w przedświątecznym zamieszaniu.

"Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" - reż. Maria Dąbrowska - Teatr Mały w Szczecinie
17 grudnia, godz.19.00, 18 i 19 grudnia, godz.17.00
Autoironiczny stand up / kabaret / recital, w którym to, co rzeczywiste miesza się z tym, co wyobrażone i połyskliwe. Maria Dąbrowska w roli uskrzydlonej diwy (i jednocześnie samej siebie) porywa swą charyzmą publiczność, która przyjmuje rolę wiernych fanów.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

 

"Odlot" - reż. Anna Augustynowicz - Teatr Współczesny w Szczecinie
17, 18, 19 grudnia, godz. 19.00
Pasażerki i pasażerowie Sławnych Linii Lotniczych Dawne Bohatery wznoszą się w niebo. Tytułowy Odlot nie jest jednak tylko relacją z podniebnej podróży, ale przede wszystkim opowieścią o narodowym stanie ducha – po katastrofie smoleńskiej i zbiorowych koszmarach z ostatnich lat.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

 

"Kolacja dla głupca" - reż. Anna Kękuś - Teatr Polski w Szczecinie
18, 19 grudnia, godz. 16.00
Komedia mistrza gatunku! Tytułowa kolacja dla głupca, to kolacja, na którą każdy z grupy przyjaciół wyszukuje i zaprasza możliwie najgłupszego osobnika. Zabawa polega na tym, aby przez cały wieczór utrzymać w tajemnicy fakt, że stanowi on obiekt żartów, a równocześnie skłonić go do mówienia. Wygrywa ten z przyjaciół, który przyprowadzi „arcymistrza w swoim gatunku".
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

 

"Mayday" - reż. Stefan Szaciłowski- Teatr Polski w Szczecinie
18, 19 grudnia, godz. 19.00
"Mayday" to historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek. Następujące po nim lawinowo dziwne zbiegi okoliczności, omyłkowo zrozumiane przez bohaterów wypowiedzi i błędnie zinterpretowane przez nich wydarzenia doprowadzają do absurdalnego zawikłania sytuacji.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

 

"Choinka z bajkami" - reż. Lena Alberska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
18, 19 grudnia, godz. 11.00
Mieszkańcy Zgrozy Wielkiej co roku w grudniu przeżywają katusze. Wszystko za sprawą burmistrza, pana Cierpkiego, który nie znosi Bożego Narodzenia i tępi wszelkie oznaki świątecznej atmosfery w miasteczku. Kiedy w pewną Wigilię na placu pojawia się wielka, przystrojona choinka, burmistrz wpada w szał. Wściekły rozbija jedną z bombek i... nad głowami oszołomionych mieszkańców roztacza się bajka!
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

 

"Projekt: Matka" - reż. Mateusz Przyłęcki - Teatr Kana w Szczecinie
19 grudnia, godz. 17.00
"Projekt: Matka" to spektakl mocny, bezlitośnie rozprawiający się z mitami na temat macierzyństwa, wszelkimi teoriami, pięknymi opisami w książkach, kiedy kobietę ponoć wyłącznie rozświetla stan błogosławiony, dziecko kwili, a nie wrzeszczy jak opętane, wszystko wydaje się być takie uduchowione i niezwykłe. A tymczasem... Prawda jest naga.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

 

"Biegnij króliczku" - reż. Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz - Teatr Nie Ma
17 grudnia, godz. 20.00
dczuwam dziwny niepokój. Nie to, że niepokój, ale dziwny... Czy biliśmy się wczoraj? Gdzie jest teczka? Gdzie my jesteśmy? Czyj to dom? A trumna? Otwarta czy zamknięta? Lata? Tyle pytań... i jeszcze ten cholerny królik! A przecież lekarz mówił, że informacje w mózgu znajdują się w komórkach i są przekazywane przez neurony. A kiedy chlejesz, neurony umierają.
Materiały Teatru Nie Ma.

 

"Jacek Kaczmarski. O wolności" - dyr. Miłosz Wośko - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
17 grudnia, godz. 19.00
W programie piosenki Jacka Kaczmarskiego: „Mury", „Bajka", „Pochodnie", „Powódź", „Rycerze Okrągłego Stołu", „Wojna postu z karnawałem", „I raz i dwa", „Nasza klasa", „Szklana góra", „Lament Tytana", „Przypowieść na własne czterdzieste czwarte urodziny", „Podróże Guliwera. Laputa".
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

 

"A Baroque Christmas" - Akademie für Alte Musik Berlin - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
19 grudnia, godz. 17.00
Akademie für Alte Musik z Berlina stworzyła wysmakowany program „Barokowe Boże Narodzenie", w którym możemy podziwiać bogato dekorowaną, pełną melodycznych ozdobników muzykę wielkich mistrzów, tworzoną wokół tych radosnych świąt. Tym samym tegoroczne Boże Narodzenie stanie się muzyczną perłą w kalendarzu! Założona w Berlinie w 1982 roku Akademie für Alte Musik Berlin (w skrócie Akamus) jest obecnie uznawana za jedną z najlepszych na świecie orkiestr kameralnych, które grają w oparciu o źródła historyczne i odnoszą na tym polu nieprawdopodobne sukcesy.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

 

Koszalin

"Kochane pieniążki" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
17 grudnia, godz. 19.00, 18 grudnia, godz. 18.00
Czy od nagłego przypływu ogromnej sumy pieniędzy można zwariować? Można. Czy w związku z tym można podejmować nierozsądne decyzje? Jak najbardziej. A czy można dzięki temu popaść w narastające kłopoty. Oj, tak... O tym wszystkim przekonuje się bohater kryminalnej farsy Raya Cooneya „Kochane pieniążki" , przeciętny londyński księgowy Henry. Oto pewnego dnia niecierpiący swojej pracy Henry przynosi do domu walizkę pełną pieniędzy, która trafiła do jego rąk przez zupełny przypadek. Nasz bohater widzi w tym swoją życiową szansę.
Materiały BTD.

 

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
19 grudnia, godz. 19.00
"Akompaniator" Anny Burzyńskiej, wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne...
Materiały BTD.

 

"Wigilia Pani Skurcz" - reż. Piotr Krótki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
19 grudnia, godz. 10.00, 12.00
"Wigilia Pani Skurcz" Tomasza Ogonowskiego, inspirowana jednym z najsłynniejszych dzieł Karola Dickensa to historia uniwersalna. Dlatego autor zdecydował się na umieszczenie jej we współczesnym Koszalinie. Z kolei Scrooge'm, czyli człowiekiem, który w pogoni za pieniądzem utracił niemal to co w życiu najważniejsze: rodzinę i przyjaciół uczynił kobietę – tytułową Panią Skurcz. To kobieta interesu, współczesna bizneswoman, która w trakcie spektaklu, na oczach młodego widza przejdzie wewnętrzną metamorfozę: z kochającego pieniądze człowieka stanie się w osobą kochającą innych ludzi.
Materiały BTD.

 

Zielona Góra

"Marzenie Nataszy" - Magdalena Drab - Lubuski Teatr w Zielone Górze
17 grudnia, godz. 10.00, 12.00
Monodram Alicji Stasiewicz odbywa się w dziwnym, onirycznym świecie. Jest przepełniony wizjami i snami, natrętnymi powracającymi zdaniami, ale też wzruszeniami i humorem. To muzyczno-słowny, przepełniony surrealnymi obrazami seans.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

 

"Kwartet" - Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielone Górze
17, 18 grudnia, godz. 19.00, 19 grudnia, godz. 18.00
Wzruszająca i inteligentna komedia z wyższych sfer artystycznych. Jej bohaterami jest czworo słynnych gwiazd operowych, które los po wielu latach połączył na nowo, tym razem w domu spokojnej starości dla emerytowanych muzyków.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

 

"Pan Mniam Mniam" - Michał Wnuk - Lubuski Teatr w Zielone Górze
Owiany złą sławą Pan Mniam Mniam, rzekomy porywacz niegrzecznych dzieci, które mało jedzą, wtargnie w umysł śpiącego chłopca. Okrutny Pan Mniam Mniam postanawia chłopca zjeść. Na szczęście Tomkowi udaje się uciec przy pomocy Szeregowego Truskawki, mimo to chłopiec nie uczy się z tej lekcji i postanawia po raz kolejny sprowokować porywacza.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

 

Gorzów Wielkopolski

"Opowieść wigilijna" - reż. Andrzej Ozga - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
17 grudnia, godz. 10.00, 19 grudnia, godz. 16.00
Któż z nas nie zna "Opowieści Wigilijnej", która co roku powraca do nas w okolicach Bożego Narodzenia wraz ze swoim przesłaniem.... W tym roku obejrzyjcie ją razem z nami! Zespół gorzowskiego teatru szykuje dla swoich Widzów premierę powieści autorstwa Charlesa Dickensa, w reżyserii Andrzeja Ozgi.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
17 grudnia 2021

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia

Polskie Orędzie na Mię...
Svitlana Oleshko
W tym roku autorką Orędzia Polskiego ...