Weekendowe polecenia - Szczecin

Szczecin - 10-12 czerwca 2022

To weekend pożegnań. Nie na zawsze, ale część teatrów zaczyna sezon wakacyjny i gra ostatnie przedstawienia w sezonie. Tym bardziej warto się na nie wybrać, żeby nie czekać całe wakacje.

"Spartakus. Miłość w czasach zarazy" - reż. Jakub Skrzywanek - Teatr Współczesny w Szczecinie
10 czerwca, godz. 18.00, 11, 12 czerwca, godz. 19.00
Samobójstwo to najczęstsza przyczyna śmierci dzieci w Polsce, częstsza niż choroba nowotworowa czy wypadek komunikacyjny. Blisko 70% nastolatków LGBTQ+ w Polsce myśli o samobójstwie. W 2020 i 21 roku szerokim echem odbiły się reportaże Janusza Schwertnera, który poprzez opowieści o nastoletnich pacjentach i ich rodzicach, uwikłanych w system dziecięcej opieki psychiatrycznej, wstrząsnął opinią publiczną. To właśnie te materiały, poszerzone o własną pracę dokumentalną, stanowiły punkt wyjścia do tworzenia spektaklu.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Foki" - reż. Maria Magdalena Kozłowska - Mały w Szczecinie
10 czerwca, godz. 19.00, 11, 12 czerwca, godz. 17.00
Polskę obiega niecodzienna nowina: podopieczne fokarium w Szczecinie wystawiły „Grażynę" Mickiewicza. Zdarzenie jest zagadką zarówno dla naukowców, jak i krytyków teatralnych. Czy spektakl to zakodowana wiadomość od zwierząt do człowieka? Symptom kryzysu klimatycznego? A może to po prostu nadinterpretacja/ fake news/ propaganda?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Noc kolorowych chmur" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
10, 11, 12 czerwca, godz. 19
Czy istniała jakaś dziedzina, która nie wpisywała się w kanony estetyczne PRLu i przełamywała jego szarość? Tak, była nią muzyka, a dokładnie big-beat. Wystarczy wspomnieć, że nazwę tę wprowadzono jako zastępstwo dla zbyt kojarzącego się ze "zgniłym Zachodem" określenia: rock and roll. Feeria szybkich, rytmicznych i głośnych dźwięków. Teksty łatwo zapadające w pamięć. Muzyka łatwo wpadająca w ucho. Porywająca do tańca.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie
11 czerwca, godz. 9.30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie w Szczecinie.

"Kolega Mela Gibsona" - reż. Waldemar Patlewicz - Teatr Piwnica przy Krypcie
10 czerwca, godz. 19.00, 11 czerwca, godz. 17.00
„Kolega Mela Gibsona" to zabawna historia Feliksa Rzepki, aktora w średnim wieku, którego kariera ograniczyła się do jednej, „wielkiej" roli Cyrano de Bergeraca, co jednak dawało Rzepce poczucie wielkości na lata.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie w Szczecinie.

"My i Krasnoludki" - reż. reż. Magdalena Miklasz - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
10 czerwca, godz. 10.00, 11 czerwca, godz. 16.00, 12 czerwca, godz. 11.00
Trwają żmudne próby do spektaklu „Sierotka Marysia i krasnoludki". Aktorzy mają już dość i szukają wymówek, żeby wymigać się od pracy, reżyserka rozpaczliwie szuka sposobów, żeby ich zmotywować. Wszechobecny marazm i nudę przełamują niespodziewani goście...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Wieczór autorski Michała Janickiego" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
10 czerwca, godz. 17.00, 11 czerwca, godz. 19.00
Osadzona we współczesnych realiach fabuła niemal nic nie traci na aktualności, a komizm scen rodzajowych nie umniejsza egzystencjalnej wymowie utworu. Celne uwagi, czy chwilami złośliwa krytyka świata teatru, kina czy TV zachęca do refleksji. Wieczór chwilami filozoficzny, chwilami zabawny.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Tym, którzy nie powrócili z morza..." - dyr. Przemysław Zych - Opera na Zamku w Szczecinie
11 czerwca, godz. 22.00
Pierwszym utworem jaki zabrzmi podczas koncertu „Tym, którzy nie powrócili z morza..." będzie „Adagietto" z „Raju utraconego" Krzysztofa Pendereckiego. To rodzaj muzycznego hołdu oddanego zmarłemu przed dwoma laty wybitnemu kompozytorowi, a którego uroczysty pogrzeb odbył się 29 marca 2022 roku. W ten sposób nawiążemy również do pamiętnego koncertu z okazji 35. rocznicy wydarzeń grudniowych w 2005 roku, podczas którego z udziałem chóru i orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie zabrzmiało „Polskie Requiem" pod batutą kompozytora.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Sea Symphony" - dyr. Rune Bergmann - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
10 czerwca, godz. 19.00
10 czerwca Filharmonia w Szczecinie zakończy cykl symfoniczny, a przede wszystkim sezon artystyczny 2021/2022 wyjątkowym koncertem z lokalnym akcentem. W najbliższy piątek, wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie pod batutą Rune Bergmanna, wystąpi Chór Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Pomerania Swingers pod kierownictwem Sylwii Fabiańczyk-Makuch oraz soliści Emma Bell – sopran oraz Andrew Foster-Williams – baryton.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Kora. Falowanie i spadanie" - reż. Alina Moś-Kerger - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
10 czerwca, godz. 19.00
Kora fascynuje. Nawet, kiedy jej już nie ma, zostały evergreeny Maanamu i jej własna legenda. Może zachwycać, może obrażać, ale nikogo nie pozostawia obojętnym. Kora zawsze mówiła to, co myślała i z lubością opowiadała, jak istotną rolę w jej życiu odgrywają sny. Dlatego i my wyśniliśmy nasz teatralny sen o Korze w spektaklu „Kora. Falowanie i spadanie". Usłyszycie w nim największe przeboje Maanamu i przepłyniecie przez oniryczny ocean zdarzeń z życia artystki, w którym najważniejsze było po prostu życie. I miłość. Bo według niej każda miłość zaczyna się od miłości i naprawdę nie sposób się z tym nie zgodzić.
Materiały BTD.

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
11, 12 czerwca, godz. 19.00
„Akompaniator" Anny Burzyńskiej, wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Sztuka" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielone Górze
10, 11 czerwca, godz. 19.00, 12 czerwca, godz. 18.00
Nazwisko francuskiej autorki Yasminy Rezy może się kojarzyć bywalcom naszego teatru chociażby z „Bogiem mordu" w reżyserii Lecha Mackiewicza, a kinomanom – z ekranizacją tego samego dramatu, zrealizowaną przez Romana Polańskiego, a zatytułowaną „Rzeź". W obu wersjach sytuacja spowodowana błahym z pozoru zdarzeniem urasta do rozmiarów sprawy o tak wielkim znaczeniu, że staje się ona podstawą zajadłej, psychologicznej rozgrywki.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Jutro wrócimy do domu" - reż. Robert Czechowski, Michał Wnuk - Lubuski Teatr w Zielone Górze
11 czerwca, godz. 16.00, 12 czerwca, godz. 12.00, 16.00
Bezpośrednią inspiracją dla powstania tej opowieści były „Pippi Pończoszanka" oraz „Alicja w Krainie czarów" i zdolność bohaterek do kreowania w głowie zachwycających światów. Podziw dla ich wyobraźni – szalonej, nieskrępowanej, czystej fantazji stał się inspiracją tekstu „Jutro wrócimy do domu" autorstwa Tomasza Olczaka.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Piękna i bestia" - reż. Andrzej Ozga - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
10 czerwca, godz. 10.00, 12 czerwca, godz. 12.00
Na motywach baśni Jeanne-Marie Leprince de Beaumont. Pośród baśni, jedną z najpiękniejszych jest ta o klątwie, która zadufanego w sobie księcia przemieniła w budzącego odrazę dzikiego zwierza i o uwięzionej w jego włościach pięknej dziewczynie, nie świadomej tego, że tylko jej miłość może zdjąć zaklęcie i na powrót przemienić potwora w człowieka. W końcu, od zawsze wiadomo, że miłość bywa lekiem na nie jedną ranę, a zwłaszcza z magicznymi radzi sobie doskonale.
Materiały Teatru. im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
10 czerwca 2022

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...