Weekendowe polecenia - Szczecin

Szczecin - 17-19 czerwca 2022

Teatr Współczesny w Szczecinie wraca do "Dnia świra" i przypomina "Odlot" Anny Augustynowicz. To jeszcze mocne akcenty sezonu, ale widać, że teatry powoli szykują się na wakacje, bo spektakli coraz mniej.

"Dzień świra" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Mały w Szczecinie
17 czerwca, godz. 19.00, 18, 19 czerwca, godz. 17.00
Adaś Miauczyński – Polak, nauczyciel, samotnik... świr? Śmieszy do łez i wzrusza, w każdym zdaniu pozwala rozpoznawać naszą codzienność – pełną absurdów, drobnych, wielkich pomyłek. W jego życie wkradają się inni – ci, których nienawidzi, którzy mu przeszkadzają i kobieta, którą chciałby pokochać. „Dzień świra" Marka Koterskiego to mistrzostwo w nazywaniu codzienności, językowy majstersztyk, „lektura obowiązkowa" każdego, świadomego Polaka.Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Odlot" - reż. Anna Augustynowicz - Teatr Współczesny w Szczecinie
18, 19 czerwca, godz. 19.00
Pasażerki i pasażerowie Sławnych Linii Lotniczych Dawne Bohatery wznoszą się w niebo. Tytułowy „Odlot" nie jest jednak tylko relacją z podniebnej podróży, ale przede wszystkim opowieścią o narodowym stanie ducha – po katastrofie smoleńskiej i zbiorowych koszmarach z ostatnich lat.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Zemsta nietoperza" - reż. Jitka Stokalska - Opera na Zamku w Szczecinie
18 czerwca, godz. 19.00, 19 czerwca, godz. 18.00
Historia, która zaczyna się w mieszczańskim domu, przechodzi przez salę balową, aby zakończyć się... w więzieniu, bawi od prawie półtora wieku publiczność na całym świecie. Intryga, przebrania, walce, kuplety – to wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę i pozwala przeżyć wspaniały wieczór w operze, wypełniony śpiewem i śmiechem.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Zróbmy bałagan!" - reż. zespół - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
19 czerwca, godz. 14.30
Teatr jest wszędzie... nawet w naszym domu! A gdyby tak spodnie zamieniły się w słonia? Czy skarpetki mogą zamienić się w kwiatek? A jak stworzyć saksofon? Czy ubrania służą tylko do noszenia?... Lalkę teatralną można zrobić naprawdę ze wszystkiego! „Zróbmy bałagan" to interaktywna opowieść rozbudzająca kreatywność i zachęcająca do zabawy w teatr we własnym domu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Tymoteusz i Psiuńcio" - reż. Michał Dąbrowski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
19 czerwca, godz. 16.00
Stworzony przez Jana Wilkowskiego miś Tymoteusz Rymcimci to uroczy rozrabiaka o bogatej wyobraźni i dobrym sercu. Jego przygody bawią i zachwycają kolejne pokolenia dzieci. Pewnego dnia Tymcio spotyka samotnego, bezdomnego psa. Każde dziecko chciałoby mieć własne zwierzątko, prawda? Tymcio również! Wprawdzie Tata Niedźwiedź się nie zgadza, ale co zaszkodzi przenocować pieska pod łóżkiem? Może Tata jeszcze zmieni zdanie?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Niezapominajka | Przeboje muzyki klasycznej" - dyr. Rafał Kłoczko - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
17 czerwca, godz. 19.00
Piątkowy koncert poświęcony będzie więc pamięci oraz muzycznym wspomnieniom wielu pokoleń. W programie pojawią się utwory związane z literaturą klasyczną, które na zawsze wpisały się w pamięć naszej starszej publiczności. Repertuar powstał w oparciu o preferencje i upodobania seniorów, którzy wzięli udział w ankiecie przeprowadzonej przez Dyrektor Filharmonii – Dorotę Serwę.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Szalone nożyczki" - reż. Andrzej Chichłowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
19 czerwca, godz. 19.00
"Szalone nożyczki" to niezwykła komedia kryminalna, rozgrywająca się w wyjątkowym salonie fryzjerskim, prowadzonym przez Antoniego Kędziorka. Nad salonem fryzjerskim mieszka mistrzyni fortepianu Izabela Czerny, a dokładniej mieszkała, ponieważ pewnego dnia zostaje... zamordowana.
Materiały BTD w Koszalinie.

Zielona Góra

"Człowiek dwóch szefów" - reż. Tomasz Dutkiewicz - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
17, 18 czerwca, godz. 19.00, 19 czerwca, godz. 17.00
Trzy stulecia temu publiczność zwijała się ze śmiechu oglądając przygody arlekina Trufaldina – tytułowego „sługi dwóch panów" z commedii dell'arte Carla Goldoniego. Pracując na dwa fronty, bohater ustawicznie mylił polecenia swoich mocodawców, co prowadziło do wielu zabawnych nieporozumień i perypetii.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Czytulisie" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
18 czerwca, godz. 16.00, 19 czerwca, godz. 12.00
Główny bohater spektaklu to Mól Książkowy, który wprost zajada się literami. Mieszka na swojej półce z książkami, gdzie bałagani, wszędzie pałętają się skrawki starych gazet, resztki kartek. Mól nie potrafi samodzielnie odkryć głębszego wydźwięku istnienia liter, składania ich w słowa oraz zdania i całe opowieści.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
17 czerwca 2022

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia