Weekendowe polecenia - Szczecin

23-25 lipca 2021

Koncerty i spektakle w plenerze będą dominować w ten weekend. Warto też wybrać się na nowe wystawy do muzeum.

Letnia Fiesta Jazzowa - Ogród Różany w Szczecinie
23 lipca godz. 18.00, 24 lipca godz. 12.00, 25 lipca godz. 12.00
Od piątku do niedzieli (23-25.07) zapraszamy na koncerty w ramach Letniej Fiesty Jazzowej. W Ogrodzie Różanym w Szczecinie wystąpią Unleashed cooperation, Beat Freaks, Francesco Bruno Quartet „My Polish Friends", Jackpot.
Materiały Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

Amfiteatr Reset Jazz Cafe - Nailah Vitha - Reset w Szczecinie
25 lipca, godz. 18.00
W koncercie w ramach cyklu koncertowego Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego Amfiteatr RESET Jazz Cafe w restauracji RESET w Parku Kasprowicza w Szczecinie wystąpi niezwykle utalentowana, młoda wokalistka, laureatka I edycji The Voice Kids z 2018 roku Nailah Vitha. Nailah urodziła się w USA, w Las Vegas i tam na stałe mieszkają jej rodzice. Kilka lat zdecydowała się zamieszkać w Polsce, w Stargardzie. Tutaj wychowuje ją ukochana babcia.
Materiały Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Szczecin Music Fest - Carminho - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
23 lipca, godz. 20.00
Carminho to wielki głos fado i jedna z najbardziej rozpoznawalnych portugalskich artystek. Artystka posiada wszystko co najważniejsze: niepowtarzalny, mocny głos, osobowość sceniczną i ten rodzaj magii jaki mają największe gwiazdy - swoim śpiewem hipnotyzuje publiczność. Od początku porównywana z Marizą i, trzeba to przyznać, porównanie to nie jest na wyrost.
Materiały Szczecin Music Fest.

"Niewinni czarodzieje" - kur. Marlena Chybowska-Butler - Muzeum Narodowe w Szczecinie
17 lipca - 29 sierpnia
Prace artystek i artystów II Grupy Krakowskiej z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie. Przedstawiciele polskiego modernizmu w malarstwie, po odwilży wybrali autonomię sztuki, stroniąc od tematów zaangażowanych społecznie. Wystawa „Niewinni czarodzieje", eksponując kilkadziesiąt dzieł z tamtego okresu – obrazy, rysunki, grafiki i reliefy – przypomina artystycznie wyjątkową formację, tworzoną przez wybitne indywidualności w szczególnym politycznym kontekście.
Materiały Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Soyka Kwintet - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
24 lipca, godz. 20.00
Autor takich hitów jak „Tolerancja" czy „Cud niepamięci" już w najbliższą sobotę wystąpi na szczecińskim Zamku i podzieli się ze słuchaczami kompozycjami z najnowszej autorskiej płyty. „Muzyka i słowa" to pierwsze od piętnastu lat w pełni autorskie dzieło artysty. Wokalista określa muzykę zamieszczoną na nim jako mieszankę folku, bluesa, reggae i ballady. Piosenki, pomimo różnorodności stylistycznej, są życiowe, prostolinijne, prawdziwe i szczere.
Materiały Zamku Książąt Pomorskich.

Jenkins i Copland w Filharmonii w Szczecinie (VOD)
23 lipca, godz. 19.00
Aaron Copland (1900 – 1990) to jeden z kompozytorów, którzy najlepiej i najszybciej opanowali zagadnienie muzyki filmowej, laureat Oscara w 1949 roku. Spośród wielu partytur powstałych nie tylko na potrzeby wielkiego ekranu, ale i sceny teatralnej Copland wybrał te, które jego zdaniem mogły odnieść sukces również podczas koncertów, odchodząc od zasady, że muzyka ma stanowić pomoc dla obrazu, czyniąc go samodzielnym dziełem. Program uzupełnimy kompozycją Karla Jenkinsa „Palladio", zainspirowaną szesnastowiecznym włoskim architektem Andreą Palladio, którego dzieła uosabiają renesansowe umiłowanie harmonii i porządku.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Soundlab - Weiss Video Orchestra - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie (online)
24 lipca, godz. 19.00
W ramach kolejnej odsłony Filharmonicznego Laboratorium Muzyki Elektronicznej SOUNDLAB Szymon Weiss wystąpi ze swoim projektem, w którym zespala własne produkcje z pogranicza techno i elektroniki z symfonicznym instrumentarium, nadając im zupełnie nowe konteksty oraz potęgę fuzji dźwięków. Weiss Video Orchestra to więcej niż koncert, to audiowizualny spektakl, pełnoprawna narracja, która zarówno zaprasza do tańca, jak i do swobodnego oddania się jej lirycznym partiom.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
23 lipca, godz. 19.00
„Akompaniator" Anny Burzyńskiej to wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne...
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.

"Związek otwarty" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
24 i 25 lipca, godz. 19.00
Kryzys w małżeństwie bywa niekiedy zabawny. Kryzys we włoskim małżeństwie jest po prostu komedią.
Zazdrość, miłość, przywiązanie – wszystkie te uczucia zostaną wystawione na ciężką próbę kiedy ON zaproponuje zmianę ich małżeństwa w związek otwarty, a ONA – początkowo wrogo nastawiona – odnajdzie się w tej zmianie nad wyraz dobrze.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.

Gorzów Wielkopolski

"Magiczna fasola" - reż. zespół Teatru Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry - Scena Letnia Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
23 lipca, godz. 12.00
Interaktywny spektakl, utrzymany w średniowiecznej konwencji, inspirowany klasyczną baśnią, potraktowaną w nieco przewrotny sposób. Losy głównego bohatera – Jaśka, stają się podstawą do wyciągania przez dzieci wniosków na temat słuszności jego postępowania i podejmowanych działań i wyborów. Żywa akcja, zabawne formy plastyczne i lalki, muzyka na żywo.
Materiały Teatru Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry.

"Brama pośród oceanu" - reż. Jan Mierzyński - Scena Letnia Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
24 lipca, godz. 20.30
Spektakl muzyczny oparty na wierszach płockiego aktora i poety Witolda Mierzyńskiego – prywatnie ojca gorzowskiego aktora Jana Mierzyńskiego. Spośród 500 wierszy Jan Mierzyński wybrał 16 utworów, które opowiadają o życiu każdego z nas.
Materiały Jana Mierzyńskiego.

"Cohen w teatrze" - reż. zespół - Scena Letnia Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
25 lipca. godz. 20.30
Opowieść o miłości, wolności i losie rozpisana na dwie gitary, dwa głosy i jednego prowadzącego. Piosenki Leonarda Cohena w wykonaniu – Krzysztofa Taraszki i Wojciecha Skibińskiego (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie) otrzymają dodatkową oprawę dzięki udziałowi w koncercie Pawła Sztompke – dziennikarza, który znany jest z anteny radiowej Jedynki i ceniony przez słuchaczy za nieograniczona wiedzę o współczesnej muzyce.
Materiały Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
24 lipca 2021

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...