Weekendowe polecenia - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin 25-27 listopada 2022

Na sceny teatralne powraca klasyka - "Moralność pani Dulskiej" czy "Królowa śniegu". Teatr Kameralny w Szczecinie sięga premierową po "Apetyt na czereśnie" Agnieszki Osieckiej.

"SPARTAKUS. Miłość w czasach zarazy" - reż. Jakub Skrzywanek - Teatr Współczesny w Szczecinie
25 listopada, godz. 19.00, 26, 27 listopada, godz. 18.00
Wszyscy razem pragniemy jasno powiedzieć, że prawo do miłości i samostanowienia należy się każdemu, a troska o tych, którzy wołają o pomoc i akceptację, jest odpowiedzialnością nas wszystkich.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Foki" - reż. Maria Magdalena Kozłowska - Teatr Mały w Szczecinie
25 listopada, godz. 19.00, 26, 27 listopada, godz. 17.00
Polskę obiega niecodzienna nowina: podopieczne fokarium w Szczecinie wystawiły „Grażynę" Mickiewicza. Zdarzenie jest zagadką zarówno dla naukowców, jak i krytyków teatralnych. Czy spektakl to zakodowana wiadomość od zwierząt do człowieka? Symptom kryzysu klimatycznego? A może to po prostu nadinterpretacja/ fake news/ propaganda?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Musical show" - Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka - Teatr Polski w Szczecinie (Scena Dekadencja Nowy Browar)
25, 26, 27 listopada, godz. 19.00
Jeśli chcesz przywołać te emocje i wyjść z widowni tanecznym krokiem nucąc, np. "Everybody needs somebody" z "Blues Brothers" lub "What a feeling" z "Flashdance", to "Musical Show" jest stworzony dla Ciebie.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Carmen" - reż. Ewelina Pietrowiak - Opera na Zamku w Szczecinie
26 listopada, godz. 19.00, 27 listopada, niedziela, godz. 18.00
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na weekendowe spektakle arcydzieła światowego repertuaru operowego – „Carmen" Georges'a Bizeta w reżyserii Eweliny Pietrowiak, pod batutą Vladimira Kiradjieva. Zanurzymy się w gorący, hiszpański świat tak głęboko, jak głęboko mogą dotknąć nuty genialnej muzyki Bizeta.
Materiały Opery na Zamku.

"Śnieżyca" - reż. Przemysław Żmiejko - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
26 listopada, godz. 17.00, 27 listopada, godz. 16.00
Sztuka „Seed: Śnieżyca" to nie tylko fascynująca historia graczki Zu, poznającej dwie strony medalu aplikacji opartych na personalizowanych algorytmach. To również nowatorska koncepcja teatru, który do szlachetnej „świątyni sztuki" wpuszcza grę komputerową, będącą popisem najnowszych technologii. Twórcą spektaklu, inspirowanego „Śnieżycą" Neala Stephensona, jest Przemysław Żmiejko – ceniony reżyser spektakli kierowanych do młodzieży, a także autor multimediów i gier komputerowych, przekonany, że w czasach cyfrowej rewolucji teatr i komputer mogą znaleźć płaszczyznę do twórczego, ekscytującego dialogu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Dzikie łabędzie" - reż. Karolina Okurowska-Wabnic - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
27 listopada, godz. 11.00
„Dzikie łabędzie", luźna adaptacja baśni Andersena, to magiczna, zabawna i pełna niezwykłych światów propozycja dla najmłodszych – o wytrwałości 'w dążeniu do celu, miłości, odwadze i o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i nie podlega żadnym schematom. Także o tym, że wszystkie emocje są ważne i potrzebne i nie należy się ich wstydzić, ani ich ukrywać.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
27 listopada, godz. 19.00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości. Dialogi miedzy nimi są nie tylko finezyjne i dowcipne, ale też absolutnie uniwersalne. Ich prawda jest na dzisiaj, na jutro na zawsze.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

Koszalin

"Dzieła wszystkie Szekspira...w niego skróconej wersji" - reż. Piotr Krótki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
25 listopada, godz. 19.00
Przyrządzona na bazie twórczości geniusza ze Stratfordu, podana w lekkiej, żartobliwej formie potrawa, doprawiona mieszanką wielorakich teatralnych konwencji, ze szczyptą czarnego humoru. Jednym słowem wiele hałasu o poskromienie dwóch panów z Werony przez Wesołe kumoszki z Windsoru z pomocą miarki za miarkę, co prowadzi do komedii omyłek i straconych zachodów miłości. Każdy widz, bez wątpienia, znajdzie tu coś dla siebie.
Materiały BTD.

"Martwa natura" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
27 listopada, godz. 19.00
Czworokąt: znany malarz, jego żona – niedoceniona malarka, ich służąca oraz chciwy marszand są zaplątani w morderczą sieć intryg. Morderczą w dosłownym sensie. Kto kogo chce w końcu zabić – nie wiadomo! Jedno jest pewne – pełna zwrotów akcji komedia okraszona mistrzowskimi „pojedynkami" aktorskimi utrzymuje w napięciu do ostatniej chwili...
Materiały BTD.

"Jędrek, czyli urządzimy Wam dożynki" - reż. Aneta Groszyńska - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
26 listopada, godz. 19.00
Ponad trzydzieści lat temu Polska odzyskała wolność, ale zaraz zachwiała się demokracja. Polska stanęła w korkach, na ulice wylała się gnojowica. Czy Polska wyszła z tego lepsza? A może do dzisiaj płaci cenę za ułomności demokracji?
Partia to władza, bezpieczeństwo, posady. Tak było 30 lat temu, gdy Polska wchodziła na drogę demokracji. Ale dlaczego tak już zostało?
Materiały BTD.

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
27 listopada, godz. 17.00
Po ogromnym sukcesie spektakli: „Związek otwarty" i „Przyszedł mężczyzna do kobiety" czas na trzecią propozycję znakomitego duetu aktorskiego BTD: Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej i Wojciecha Rogowskiego. Tym razem to „Akompaniator" Anny Burzyńskiej, wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne...
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Królowa śniegu" - reż. Marek Sitarski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
26 listopada, godz. 16.00, 27 listopada, godz. 12.00
Królowa śniegu na motywach baśni Hansa Christiana Andersena. Bajka, wprowadza Widza w świat zaczarowanych lalek i krainę zimy. Nie zabraknie tu postaci Babci, Gerdy, Kaja Diabła Maestro i jego pomocników, a także samej Królowej Śniegu, Wrony, Rozbójniczki oraz Zbójów. Kluczem do magicznego świata staje się zaczarowana szafa wprowadzająca w zupełnie inną baśniową rzeczywistość.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Ławeczka, czyli mężczyzna z przeszłością i kobieta po przejściach" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
26 listopada, godz. 19.00, 27 listopada, godz. 18.00
Słynna komedia rosyjskiego dramatopisarza była już w Polsce grana ponad dwadzieścia razy. To słodko-gorzka opowieść o mężczyźnie z przeszłością i kobietą po przejściach. Ona i On spotykają się przez przypadek w parku. On chciałby się wprosić na noc, ona pragnie miłości i stabilizacji. On – tajemniczy i oszczędny w słowach, ona subtelna i wrażliwa. Czy spotkanie na tytułowej ławeczce odmieni ich los? Być może gdzieś już kiedyś się poznali? Kameralny spektakl w reżyserii Roberta Czechowskiego to opowieść o potrzebie bliskości i zrozumienia, a także o tym, że relacja pomiędzy kobietą a mężczyzną to nieustanna gra pozorów.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Moralność pani Dulskiej" - reż. Mirosław Siedler - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
25 listopada, godz. 10.00
Mogłoby się wydawać , iż tekst napisany prawie 110 lat temu stracił swą aktualność. Nic bardziej mylnego. „Moralność pani Dulskiej" to fantastyczna komedia z rewelacyjnie napisanymi rolami, to utwór z niezwykłym, błyskotliwym poczuciem humoru, to także swoiste zwierciadło , w którym możemy przeglądać się ze swoimi słabościami i przywarami niezwykle trafnie piętnowanymi przez autorkę.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Zdjęcia:

"SPARTAKUS. Miłość w czasach zarazy" - reż. Jakub Skrzywanek - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Foki" - reż. Maria Magdalena Kozłowska - Teatr Mały w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Musical show" - Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka - Teatr Polski w Szczecinie (Scena Dekadencja Nowy Browar), fot. Włodzimierz Piątek
"Carmen" - reż. Ewelina Pietrowiak - Opera na Zamku w Szczecinie, fot. Marek Grotowski

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
25 listopada 2022

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia