Weekendowe polecenia - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 02-04 grudnia 2022

Zaczął się grudzień, więc na teatralne sceny wkraczają przedstawienia świąteczne, przede wszystkim dla najmłodszych. Warto jednak wybrać się spektakle dla dorosłych, bo teatry zapraszają na swoje najciekawsze propozycje.


"Odlot" - reż. Anna Augustynowicz - Teatr Współczesny w Szczecinie
2 grudnia, godz. 19.00, 3, 4 grudnia, godz. 19.15
Pasażerki i pasażerowie Sławnych Linii Lotniczych Dawne Bohatery wznoszą się w niebo. Tytułowy „Odlot" nie jest jednak tylko relacją z podniebnej podróży, ale przede wszystkim opowieścią o narodowym stanie ducha – po katastrofie smoleńskiej i zbiorowych koszmarach z ostatnich lat.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" - reż. Maria Dąbrowska - Teatr Mały w Szczecinie
2 grudnia, godz. 19.00, 3, 4 grudnia, godz. 17.00
Autoironiczny stand up / kabaret / recital, w którym to, co rzeczywiste miesza się z tym, co wyobrażone i połyskliwe. Maria Dąbrowska w roli uskrzydlonej diwy (i jednocześnie samej siebie) porywa swą charyzmą publiczność, która przyjmuje rolę wiernych fanów. Spektakl staje się rodzajem afirmacyjnego show, w którym poprzez oczyszczający śmiech potrafimy wspólnie skonfrontować się z wiecznie niezaspokojonym pragnieniem uznania i miłości.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Droga Pani Kalino" - Żywia Karasińska – Fluks - Teatr Polski w Szczecinie (Scena Kameralna Nowy Browar)
3 grudnia, godz. 16.00, 4 grudnia, godz. 19.00
,,Droga Pani Kalino'' to fikcyjna opowieść o przyjaźni pomiędzy aktorką Kaliną Jędrusik, a prostą dziewczyną ze wsi – Wiolettą Wypych. Historia ta (a zarazem historia życia Kaliny) opowiedziana jest przez listy i piosenki. W rolę wielkiej gwiazdy wcieliła się Małgorzata Iwańska. Towarzyszy jej zespół muzyczny w składzie: Krzysztof Baranowski, Maciej Marcinkowski/Maciej Strycharczyk, Janusz Jędrzejewski.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"O krasnoludkach i sierotce Marysi" - reż. Wiesław Łągiewka - Opera na Zamku w Szczecinie
2 grudnia, godz. 11.00
Roztańczony i rozśpiewany spektakl, w którym baśniowy świat przeniesie się daleko poza granice sceny. Opowieść o tym, że dobre uczynki wracają do nas wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Do Kryształowej Groty, lisiej nory i na spotkanie z Królową Tatrą zabiorą młodych widzów roztańczone i rozśpiewane krasnoludki, które pomagają ludziom dobrym i szlachetnym. Pokażą też, że pracowitość i zgodne działanie w grupie pozwalają przenosić góry. Czy krasnoludkom uda się pokonać sprytnego złego Lisa i pomóc sierotce Marysi? Jaki sposób znajdą na leniwego Skrobka?
Materiały Opery na Zamku.

"Kraina śpiochów" - reż. Zbigniew Niecikowski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
3, 4 grudnia, godz. 11.00, 13.30, 16.00
W Krainie Śpiochów wszyscy śpią smacznie, długo i radośnie: król, piastunka, dworzanie, poddani. Tylko królewna Śpioszka nie może spać, bo dręczą ją paskudne Koszmary. Gdy król Śpioch się o tym dowiaduje się, jest przerażony. Przecież to okropne, nie móc zasnąć! A jeśli Śpioszka nie zaśnie w czasie świąt – nie dostanie prezentu! Bo Święty Mikołaj przychodzi tylko do dzieci, które grzecznie śpią...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Raz gdy chciałem być szlachetny" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
2 grudnia, godz. 17.00
Osadzona we współczesnych realiach fabuła niemal nic nie traci na aktualności, a komizm scen rodzajowych nie umniejsza egzystencjalnej wymowie utworu. Celne uwagi, czy chwilami złośliwa krytyka świata teatru, kina czy TV zachęca do refleksji. Wieczór chwilami filozoficzny, chwilami zabawny.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
3, 4 grudnia, godz. 19.00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości. Dialogi miedzy nimi są nie tylko finezyjne i dowcipne, ale też absolutnie uniwersalne. Ich prawda jest na dzisiaj, na jutro na zawsze.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Powrót do Ogrodu" - wystawa fotografii Janusza Foglera - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
2 grudnia, godz. 18.00
Najnowsze fotografie Janusza Foglera, podobnie jak ogród, w którym powstały, pozostają poza czasem, poza aktualnością. Stanowią materializację stanu kontemplacji, wyraz fascynacji fenomenem widzenia i stale ponawianym pytaniem: dlaczego tak to widzimy, i co wynika z inspiracji tak widzianą, zapośredniczoną przez kamerę, materią.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Finałowa Gala II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. M. Karłowicza - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
2 grudnia, godz. 19.00
Wśród uczestników konkursu znaleźli się twórcy z całego świata. Na to międzynarodowe grono złożyli się kompozytorzy z Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Chin, Czech, Francji, Gruzji, Iranu, Kanady, Niemiec, Szwecji, Ukrainy czy Włoch. Spośród nadesłanych 160 utworów jury wybrało pięć, które premierowo usłyszymy podczas Gali Finałowej Konkursu Kompozytorskiego. 2 grudnia wykona je Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod batutą maestro Szymona Bywalca.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Szalone nożyczki" - reż. Andrzej Chichłowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
2, 3 grudnia, godz. 19.00
Szalone nożyczki to niezwykła komedia kryminalna, rozgrywająca się w wyjątkowym salonie fryzjerskim, prowadzonym przez Antoniego Kędziorka. Nad salonem fryzjerskim mieszka mistrzyni fortepianu Izabela Czerny, a dokładniej mieszkała, ponieważ pewnego dnia zostaje... zamordowana.
Materiały BTD.

"Kraina śpiochów" - reż. Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
4 grudnia, godz. 12.00
Czy sen, jego brak lub nadmiar, może być przyczyną zmartwienia dworu królewskiego? Może, o ile to dwór Króla Śpiocha, którego poddani wzorem jego wysokości sypiają długo i smacznie. Wiadomo bowiem, że sen to zdrowie i uroda. Kiedy okazuje się, że nie wszyscy mogą bez obaw wypoczywać, władca wyrusza na ekspedycję, której celem jest ratowanie spokojnego snu. Jego przygody i spotkania podczas wyprawy są zabawne i pouczająca, ale przede wszystkim niezwykłe. „Kraina" śpiochów to bajka dla wszystkich. Wzbudza emocje, elektryzuje wpadającymi w ucho piosenkami, zaskakuje galerią oryginalnych postaci i kostiumów oraz przebogatą scenografią.
Materiały BTD.

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
4 grudnia, godz. 19.00
Po ogromnym sukcesie spektakli: „Związek otwarty" i „Przyszedł mężczyzna do kobiety" czas na trzecią propozycję znakomitego duetu aktorskiego BTD: Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej i Wojciecha Rogowskiego. Tym razem to „Akompaniator" Anny Burzyńskiej, wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne...
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Stworzenia sceniczne" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
2, 3 grudnia, godz. 19.00, 4 grudnia, godz. 18.00
Niech więc grają kobiety! – tak rozpoczęła się rewolucja w teatrze. "Stworzeniami scenicznymi" nazywano aktorki w XVII wiecznym Londynie, gdzie kobiety po raz pierwszy uzyskiwały pozwolenie grania na scenie razem z mężczyznami. Sztuka April de Angelis jest historią o czterech aktorkach okresu Restauracji Angielskiej, która staje się okazją do pokazania teatru jako miejsca odwiecznej walki o pozycję i godność.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Cudowna lampa Aladyna" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
3 grudnia, godz. 16.00, 4 grudnia, godz. 12.00
Opowieść pełna magii porywa od pierwszej chwili. Baśniowy świat, nieco mroczny, zaprasza widzów w podróż ku przygodzie, o której wszyscy skrycie marzymy. Nasz bohater - Aladyn, żyje w ubogim domu ze swoją matką. Pewnego dnia znajduje lampę i odkrywa magiczną moc zaklętą w niepozornym przedmiocie. Błękitny dżin jest potężny, ale słucha tylko pragnień szczerego Serca. Aladyn ma siłę charakteru, determinację i prawdziwie marzenia - dzięki temu chłopak będzie mógł spełnić swoje życzenia, nawet to najskrytsze. „Cudowna lampa Aladyna" jest uniwersalną opowieścią o determinacji, sile charakteru i przyjaźni, która porwie dzieci od 4 roku życia w niezapomnianą podróż do odległej krainy.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Piękna i bestia" - reż. Andrzej Ozga - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
2 grudnia, godz. 10.00, 3, 4 grudnia, godz. 16.00
Na motywach baśni Jeanne-Marie Leprince de Beaumont
Pośród baśni, jedną z najpiękniejszych jest ta o klątwie, która zadufanego w sobie księcia przemieniła w budzącego odrazę dzikiego zwierza i o uwięzionej w jego włościach pięknej dziewczynie, nieświadomej tego, że tylko jej miłość może zdjąć zaklęcie i na powrót przemienić potwora w człowieka. W końcu, od zawsze wiadomo, że miłość bywa lekiem na niejedną ranę, a zwłaszcza z magicznymi radzi sobie doskonale.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Zdjęcia:

"Odlot" - reż. Anna Augustynowicz - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" - reż. Maria Dąbrowska - Teatr Mały w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Droga Pani Kalino" - Żywia Karasińska – Fluks - Teatr Polski w Szczecinie (Scena Kameralna Nowy Browar), fot. mat. prasowe
"O krasnoludkach i sierotce Marysi" - reż. Wiesław Łągiewka - Opera na Zamku w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek
"Kraina śpiochów" - reż. Zbigniew Niecikowski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
3 grudnia 2022

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...