Weekendowe polecenia - Szczecin

Weekendowe polecenia - Szczecin: 8-10 września 2023

Większość teatrów już rozpoczęła sezon teatralny. W ten weekend możemy zobaczyć nie tylko spektakle z ubiegłych sezonów, ale również premierowe.


"Powiem Ci jutro" - reż. Nina Khyzhna - Teatr Współczesny w Szczecinie

8, 9, 10 września godz. 19.30
Przy wschodniej granicy Europy znaleziono ranne stworzenie, od którego stanu zależy bezpieczeństwo zachodniego świata. Próbuje się za wszelką cenę je uratować. Jednocześnie rozpoczyna się śledztwo, którego celem jest odkrycie, co doprowadziło do krytycznego stanu stwora.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Przyszedł mężczyzna do kobiety" - reż. Joanna Matuszak, Arkadiusz Buszko - Teatr Współczesny w Szczecinie
8, 9, 10 września godz. 19.00
Przezabawna komedia na aktorski duet. On i ona spotykają się na randce, która zaczyna się... fatalnie. Po serii kłótni i obelg, włączają płytę „Love story" i... zaczynają jeszcze raz. Oboje muszą przecież dokonać wyboru pomiędzy dalekim od doskonałości partnerem, a samotnością.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

„Komedianci" - reż. Mikołaj Grabowski - Teatr Polski w Szczecinie
9 i 10 września, godz. 16
Mikołaj Grabowski, specjalista od twórczości Bogusława Schaeffera, wystawił na scenie Teatru Polskiego „Komediantów" ("Próby", "Scenariusz dla trzech aktorów", "Kwartet dla czterech aktorów"). To swoisty „teatr w teatrze" oraz pretekst do refleksji na temat znaczenia sztuki w życiu człowieka: „Teatr nie jest po to, by opowiadać o tym, co zdarzyło się naprawdę. O tym, co zdarzyło się naprawdę opowie najlepiej samo wydarzenie. Teatr jest po to, aby opowiedzieć prawdę o teatrze, o możliwościach człowieka, który stworzył teatr, który ten teatr ciągle tworzy i zmienia, który żyje w teatrze, dla teatru, z powodu teatru" – rozważa jedna z postaci spektaklu.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie

„Noc kolorowych chmur" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
8, 9 i 10 września, godz. 19
Muzyka łatwo wpadająca w ucho. Porywająca do tańca. Jeśli chcesz przypomnieć sobie dawne lata i spory kawałek historii polskiej muzyki rozrywkowej, zapraszamy na "Noc kolorowych chmur" - spektakl muzyczny skomponowany z przebojów takich gwiazdorskich wykonawców, jak: Karin Stanek, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz, Czesław Niemen, Krzysztof Klenczon, Filipinki, Skaldowie, Czerwone Gitary, Trubadurzy i inni.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie

"Światy możliwe" - reż. Krzysztof Popiołek - Teatr Kana w Szczecinie
9 września, godz. 19.00, 10 września, godz. 17.00
Spektakl jest narracją teatralną o mechanizmach pamięci i stosunku człowieka do przeszłości. Opowiada o katastrofie elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku. Przywołując doświadczenie dramatu tysięcy ludzi opisanych przez noblistkę Swietłanę Aleksijewicz – dramatu, który wydarzył się tuż za wschodnią granicą Polski – spektakl stanowi próbę zrozumienia kondycji człowieka po wybuchu, po wojnie, apokalipsie, katastrofie. Jest próbą odpowiedzi na pytanie: Jak odbudować swoje życie? Jak wyciągnąć pozytywne, konstruktywne wnioski z tragicznego doświadczenia?
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Halo Ziemia!" - reż. Marta Łągiewka - Teatr Lalek Pleciuga
9 września, godz. 11.00
Gdybym była bardzo, bardzo duża przytuliłabym Ziemię i powiedziała jej: „Halo Ziemia!" Jesteś piękna". A Ty co byś jej powiedział/powiedziała? Myślisz, że Ziemia jest szczęśliwa? Może czasami bywa smutna? Może tak naprawdę wcale nie chce być Ziemią i wolałaby być np. psem? Jedno jest pewne: Ziemia potrzebuje Twojego przytulenia.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Fujka i ocean" - reż. Janni Younge (RPA) - Teatr Lalek Pleciuga
9 września, godz. 13.00, 10 września, godz. 15.00
Sztuka „Fujka i ocean" w reżyserii światowej sławy południowoafrykańskiej twórczyni lalek, Janni Younge, jest opowieścią o poszukiwaniu własnej tożsamości i sile tego, co nieznane. Jest pochwałą życia, które jest wartością samą w sobie, w którym stawanie się „kimś" nie jest presją, tylko magiczną zabawą w codzienne odkrywanie siebie na nowo.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

Turniej Muzyków Prawdziwych - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
8-10 września
8 września o 19:00 spotkanie z Pieśniami Wisława z Rugii - najstarszymi zachowanymi utworami muzycznymi z obszaru pomorza. Wykona je wszechstronny śpiewak operowy i wokalista - Andrzej Lampert, a towarzyszyć mu będzie orkiestra symfoniczna i zaproszeni muzycy.
Na półmetku turniejowych wydarzeń odbędą się przesłuchania konkursowe, które w tym roku przybiorą formę koncertu. Spośród 40 zgłoszeń, które wpłynęły w I etapie jury wybrało 8 i to właśnie tych artystów usłyszymy w sobotę 9 września w II etapie konkursu. Zespoły i soliści z Polski i Niemiec zmierzą się z wyzwaniem interpretacji muzyki źródeł w nowoczesnych, niekonwencjonalnych aranżacjach. Przesłuchania rozpoczną się o godzinie 12:00.
10 września o 17:00 koncert finałowy, który zakończy turniejowe spotkania z muzyką tradycyjną. Jak co roku będzie to koncert, podczas którego poznamy i usłyszymy laureatów. Jak co roku także wystąpi gość specjalny - tym razem będzie to zespół BLACK NOISE tworzony przez Jakuba Szwarca i Jacka Hałasa.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Stosunki na szczycie" - reż. Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny
8 września, godz. 19.00
"Stosunki na szczycie" Edwarda Taylora zaczynają się niewinnie, od planowanego spotkania wysokich urzędników Unii Europejskiej w luksusowym apartamencie w Paryżu. Gra idzie o nie byle jaką stawkę: sir Clive Partridge, wysoki urzędnik Brytyjskiej Komisji Wspólnego Rynku czeka na Jaquesa Berri , komisarza ds. Handlu, który ma zdecydować o ewentualnym poparciu kandydatury Partridge'a na stanowisko Przewodniczącego Komisji... Ale jak to w życiu, a szczególnie w farsie bywa wszystko zaczyna iść nie tak... Nieszczęścia sir Clive'a Partridge'a zaczynają się od zagubionej walizki i niespodziewanej wizyty kochanki, a dalej... Dalej jest tylko gorzej, czyli... śmieszniej!
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

"Kolacja na cztery ręce" - reż. Jan Tomaszewicz - Bałtycki Teatr Dramatyczny
9 września, godz. 17.00
Fikcyjne spotkanie dwóch wielkich kompozytorów – Bacha i Haendla w sztuce Paula Barza. Spektakl, obok niezwykłej znajomości epoki, pokazuje pełen pasji pojedynek dwóch wielkich osobowości. Dwaj muzyczni geniusze, dwa skrajnie różne charaktery. Miłośnik londyńskich salonów, bogaty i wpływowy, ulubieniec królów siada naprzeciwko skromnego, ale uznanego i szanowanego współtowarzysza. Urodzili się w tym samym roku, ale nigdy się nie spotkali. Czy pod wyszukanymi strojami i kunsztownymi perukami mogą się kryć zwykłe ludzkie słabości? Co wyniknie z tego spotkania? Przekonacie się Państwo oglądając „Kolację na cztery ręce" w znakomitym wykonaniu Katarzyny Ulickiej – Pydy, Piotra Krótkiego i Wojciecha Rogowskiego.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

Zielona Góra

"Samolub" - reż. Michał Wnuk - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
9 września, godz. 16.00, 10 września, godz. 12.00
Na podstawie opowieści „The Selfish Giant" Oscara Wilde'a to wzruszająca opowieść o ogrodzie Olbrzyma, do którego chętnie wbiegają dzieci, aby się pobawić. Po kilkuletniej nieobecności Olbrzym wraca, przegania dzieci i stawia wokół ogrodu wielki mur. Mijają kolejne pory roku, a ogród wciąż jest zasypany śniegiem. Jedynym miejscem, do którego wiosna nie chce przyjść, jest zamrożony ogród. Mijają kolejne pory roku a ogród wciąż jest zasypany śniegiem. Dopiero, gdy do ogrodu wracają małe dzieci, przedostając się przez dziurę w murze, Olbrzym dostaje szansę, aby odmrozić zarówno miejsce wokół siebie, jak i swoje serce.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Winobraniowe Spotkania Teatralne 2023:
8.09.2023, godz. 19.00 – „BALKON ORDONA" (Premiera Lubuskiego Teatru),
9.09.2023, godz. 16.00 oraz 19.00 – „WINDA DO NIEBA... CZYLI CZWORO PO CZTERDZIESTCE" (Spektakl gościnny Teatru Skene z Warszawy),
10.09.2023, godz. 19.00 – „STOSUNKI NA SZCZYCIE" (Spektakl gościnny Bałtyckiego Teatru Dramatycznego z Koszalina).

Gorzów Wielkopolski

"Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie" - reż. Paweł Paszta - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
10 września, godz. 17.00
Sam – cierpiący na brak pewności siebie odludek i dziwak – usiłuje uporać się ze szkolnym wrogiem, Grześkiem, z trudną sytuacją w domu, z niechęcią do nowego mężczyzny mamy i wciąż nowych dziewczyn taty, a przede wszystkim – z miłością. Zabawna, ciepła i mądra opowieść o kłopotach z dorastaniem, miłością i przyjaźnią, napisana młodzieżowym językiem i czytelna dla każdego, kto choć przez chwilę miał trzynaście lat.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
9 września 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...