Weekendowe polecenia - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 15-17 września 2023 r.

W weekend zobaczymy w Szczecinie aż trzy premiery teatralne, w tym dwa monodramy. Wszystkie opowiadają o kondycji dzisiejszego społeczeństwa i jego problemach.

"Kobieta, która zajęła się ogniem " - reż. Ewa Rucińska, Maria Dąbrowska - Teatr Mały w Szczecinie
15 września, godz. 19.00, 17 września, godz. 17.00
Opowieść o artystce, która podejmuje się misji naprawy świata, choć ten ciężar ewidentnie ją przygniata. Maria chce wziąć na siebie wszystkie opisane przez kobiety problemy. Te z którymi mierzą się po cichu, w domu i w pracy, zmuszając się do odgrywania roli świetnie radzącej sobie ze wszystkim heroski. Interaktywna, lekka forma musicalu budzi śmiech i zachęca do rozmowy, dodając wydarzeniu wspólnotowy terapeutyczny wymiar.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Grunwald Rekonstrukcja " - reż. Ewelina Węgiel i Anna Mazurek - Teatr Współczesny w Szczecinie
15, 16, 17 września, godz. 19.00
Twórcy i twórczynie instalacji performatywnej „Grunwald Rekonstrukcja" spędzili dwa lata, dokumentując prace artystów amatorów. Spotkania i rozmowy stały się inspiracją do stworzenia muzeum wybiegającego w przyszłość. Czy patrzenie na przeszłość z perspektywy przyszłości odmieni naszą teraźniejszość?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Iwona, księżniczka Burgunda" - reż. Grzegorz Bral - Teatr Polski w Szczecinie
15, 16, 17 września, godz. 19.00
"Iwona, księżniczka Burgunda" to dramat Witolda Gombrowicza, który został opublikowany w 1938 w miesięczniku „Skamander". Dwadzieścia lat później ukazał się w wydaniu książkowym. W pierwodruku, w "Uwagach o grze i reżyserii", autor zalecał "jak najsilniej uwydatnić, co następuje: 1. Wszystkie elementy groteski i humoru neutralizujące przykrą osnowę sztuki, nie zatracając jednak trzeźwości i naturalności w psychologii osób i w całej akcji. 2. Nonszalancję i swobodę tekstu. Sztuka nie powinna być grana zanadto na serio. 3. Pełną świadomość osób działających. Bohaterowie sztuki są ludźmi zupełnie normalnymi, a tylko znajdującymi się w anormalnej sytuacji".
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Dokręcanie śruby" - reż. Natalia Babińska - Opera na Zamku w Szczecinie
16 września, godz. 19.00, 17 września, godz. 18.00
Pełen napięcia thriller operowy i gotycka opowieść oparta na noweli Henry'ego Jamesa, będąca w światowym kanonie najwybitniejszych dzieł operowych XX wieku. Akcja toczy się w kryjącym ponure tajemnice domu, w wiktoriańskiej Anglii. Kolejne wydarzenia i muzyka niczym śruba wkręcają widzów coraz głębiej w poczucie niepewności i strachu.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"A kuku" - reż. Maria Jamińska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
16 września, godz. 11.00, 12.00
Kolejna propozycja dla najnajów, czyli najmłdoszych widzów: prosty, urzekający spektakl oparty na dźwiękach, kolorach i kształtach. Wybierz się wraz z dzieckiem na poszukiwanie mamy krokodylka i odkryj najwazniejsze słowo na świecie! Wprowadzisz swoją pociechę nie tylko w świat teatru, lecz również w przestrzeń pozytywnych emocji rodzinnych.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Fujka i ocean" - reż. Janni Younge (RPA) - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
15 września, godz. 10.00
Na początku nie musiała mieć żadnego planu na życie. Czas upływał jej na spokojnym dryfowaniu pośród podwodnych stworzeń. Ale pewnego dnia ocean, który nadawał jej życiu łagodny, bezpieczny rytm... wyrzucił ją na brzeg. I tu zaczyna się zupełnie inna historia. Nie można przecież tak bezczynnie leżeć! Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i... no właśnie, co?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Robinson" - reż. Agata Biziuk - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
16, 17 września, godz. 18.00
Komediodramat rozgrywający się w przestrzeni łazienki bohatera, zbudowany jest z rozmów z wewnętrznymi postaciami wyrwanymi z definicji psychologicznych. To opowieść, w której można się przejrzeć jak w lustrze, zyskując poczucie, że nie jesteśmy osamotnieni w nawiedzających nas troskach i wątpliwościach.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Bajki z rękawa" - reż. zespół - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
17 września, godz. 11.00, 15.00
Aktorzy improwizatorzy – Kasia Majewska, Paulina Majtas, Rafał Hajdukiwicz i Maciek Sikorski w spontanicznej grze, bez scenariusza i bez wcześniejszego przygotowania roli tworzą dialogi, akcję i niekiedy wyimaginowaną scenografię w trakcie występu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Niecierpki" - Bibianna Chimiak - Teatr Kana w Szczecinie
16 września, godz. 19.00, 17 września, godz. 17.00
Spektakl opowiada o kondycji psychicznej człowieka i granicach wytrzymałości ludzkiej natury, o mierzeniu się ze skrajnymi sytuacjami stawianymi przez rzeczywistość. Podejmowane w przedstawieniu obszary tematyczne to poczucie samotności, zjawisko tak zwanej „złośliwości rzeczy martwych", podłość i głupota w zachowaniach i kontaktach międzyludzkich, wszelakie frustracje i stany, w tym różnego rodzaju zaburzenia, o podłożu psychologicznym.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Do trzech razy sztuka" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
16, 17 września, godz. 17.00
Na podstawie scenariusza Andrzeja Zaorskiego sztuki pod tytułem "Przyjaciel" inspirowanej autorstwa spółki dramaturgów Konstantego Ciciszwili i Janusza Wasylkowskiego to kolejna propozycja z bogatego repertuaru polskiej literatury dramatycznej. Autorzy dają okazję aktorom w inteligentnie napisanej sztuce prezentacji szerokiego wachlarza umiejętności zawodowych.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Maja – rezolutna pszczółka" - reż. Anna Chudek-Niczewska - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
16 i 17 września, godz. 9:30
Teatralna adaptacja książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody" to opowieść o bystrej i ciekawej świata pszczółce. Podczas wędrówki Maja odkrywa otaczający ją niezwykły świat, a dzięki odwadze, życzliwości i determinacji poznaje nowych przyjaciół.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"PÄRT | MONTEVERDI - proMODERN" - dyr. Maciej Tworek - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
15 września, godz. 19.00
Koncert inaugurujący rezydencję artystyczną w sezonie 2023/2024. To będzie wyjątkowy sezon dla Filharmonii, sezon podwójnie jubileuszowy, w którym świętować będziemy z Państwem 75-lecie istnienia naszej Orkiestry Symfonicznej oraz 70-lecie powstania Filharmonii w naszym mieście. Dlatego chcieliśmy, by artystami rezydentami w tym niezwykłym sezonie też były osobowości zupełnie niezwykłe: będą nimi wokaliści sekstetu wokalnego proMODERN.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Moralność Pani Dulskiej" - reż. Paweł Szkotak - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
15, 16, 17 września, godz. 19.00
„Moralność pani Dulskiej" to opowieść o rodzinie jakich wiele. Każdy, kto do niej należy jest złakniony miłości, ale nie potrafi jej dawać. W zimnym domu, w którym jedyne ciepło bije z kaflowego pieca często mówi się o Bogu i moralności, ale są to jedynie frazesy. Dulscy zamiast kochać, uczą oceniać ludzi. Szczere rozmowy należą tu do rzadkości, a jedynym bogiem, którego czci się naprawdę jest pieniądz. Czy w takim świecie uczucie może przetrwać? Jak w tym chocholim tańcu chciwości odnajdują się kolejne pokolenia?

Zielona Góra

"Samolub" - reż. Michał Wnuk - Lubuskie Teatr w Zielonej Górze
16 września, godz. 16.00, 17 września, godz. 12.00
Na podstawie opowieści „The selfish Giant" Oscara Wilde'a to wzruszająca opowieść o ogrodzie Olbrzyma, do którego chętnie wbiegają dzieci, aby się pobawić. Po kilkuletniej nieobecności Olbrzym wraca, przegania dzieci i stawia wokół ogrodu wielki mur. Mijają kolejne pory roku, a ogród wciąż jest zasypany śniegiem.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Zdjęcia:
"Kobieta, która zajęła się ogniem " - reż. Ewa Rucińska, Maria Dąbrowska - Teatr Mały w Szczecinie, fot. Emila Łapko
"Grunwald Rekonstrukcja " - reż. Ewelina Węgiel i Anna Mazurek - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Iwona, księżniczka Burgunda" - reż. Grzegorz Bral - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Grzegorz Bral
"Dokręcanie śruby" - reż. Natalia Babińska - Opera na Zamku w Szczecinie, fot. Marek Grotowski
"A kuku" - reż. Maria Jamińska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, fot. Karolina Machowicz

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
16 września 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia