Weekendowe polecenia - Szczecin
Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 8-11 listopada 2024 r.Mocne uderzenie szykuje w ten weekend Teatr Współczesny w Szczecinie – premierę „Frankensteina". Natomiast w Koszalinie powracają dwa ważne spektakle – „Solaris" i „Makbet" wyróżniony na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.
„Frankenstein" – reż. Grzegorz Jaremko – Teatr Współczesny w Szczecinie
8, 9, 10 listopada, godz. 19.00
Spektakl w reżyserii Grzegorza Jaremki zaprasza do wstąpienia w horror. W jego doświadczaniu nie chodzi tylko o przetrwanie, lecz o zbratanie się ze strachem, by łagodnie wchodzić coraz dalej, w głąb, gdzie w mroku odsłaniają się przed nami nowe międzygatunkowe sojusze i szanse na dostrojenie się do dziwnej, postludzkiej i przerażającej przyszłości.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.
„Nie twoja kolej, kochanie" – reż. Tomasz Cymerman – Teatr Mały w Szczecinie
8 listopada, godz. 19.00, 9, 10 listopada, godz. 17.00
Nie twoja kolej, kochanie" to mikromusical pełen anegdot, w którym publiczność rozpozna całe spektrum emocji, jakie towarzyszą podróżującemu przez polskie wertepy, rozjazdy i torowiska. Spektakl łączy wątki humorystyczne z zupełnie niehumorystyczną prawdą na temat transportu publicznego. Przyjedzie? Nie przyjedzie? Oto jest pytanie.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.
„Polita" - reż. Janusz Józefowicz - Teatr Polski w Szczecinie
8, 9, 10 listopada, godz. 19.00
Widowisko na podstawie biografii gwiazdy kina niemego - Poli Negri. Odtwórczynią postaci słynnej aktorki jest Sylwia Różycka.
Dzięki technologii 3D widzowie zobaczą w pełnym wymiarze m.in. studia filmowe Paramount, fragmenty nowojorskiej rewii Ziegfelda, Berlin lat 30. czy budynek Nowojorskiej Giełdy na Wall Street, kiedy wybuchł wielki kryzys w 1929 roku.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
„Kora – dziecko słońca" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
9, 10 listopada, godz. 16.00
Muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej artystce, piosenkarce, autorce tekstów piosenek i wierszy oraz malarce. Pisano o niej, że jest wieczną hipiską i rockową poetką. Scena była jej żywiołem, tu zmieniała się jak kameleon - raz była drapieżna, a za chwilę liryczna. Wraz z grupą Maanam wylansowała mnóstwo przebojów, które na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. W latach 80. ubiegłego wieku stała się idolką tłumów, gwiazdą, jakiej dotąd nie było w polskim show - biznesie.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
„Tragedia sztokholmska" - reż. Krzysztof Popiołek - Teatr Polski w Szczecinie
9, 10 listopada, godz. 16.00
„Tragedia sztokholmska" – tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku, co miało związek z szumem medialnym, jaki wytworzył się wokół jej osoby. Spektakl odwołuje się do przełomowych momentów w biografii poetki, fragmentów jej twórczości i korespondencji. Nie utrwala wizerunku pomnikowego, znanego z podręczników, funkcjonującego w powszechnej świadomości, ale stara się naświetlić wątki mniej znane w życiu Wisławy Szymborskiej. To przede wszystkim opowieść o chwilach triumfu, błędach przeszłości, prawie do obrony i znaczeniu przyjaźni. I o tym, że wszelkie życiowe trudności można przekuć w osobistą siłę.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
„Melancholie hrabiego Michała Janickiego herbu Puszcza Wkrzańska" – reż. Adam Opatowicz – Teatr Polski w Szczecinie
8, 9 listopada, godz. 22.00
Co kryje się w sobie stan melancholii hrabiego Michała Janickiego? Jak hrabia odbiera rzeczywistość, w której przychodzi mu żyć? Co go irytuje, bawi, co wyznacza jego azymut życia. Widzów czeka zatem wieczór pytanie, wieczór niewiadomych, wieczór zagadka... Wszystko przesycone dowcipem, swoistym sarkazmem, zabawnym niezrozumieniem świata. Ot, świat w lekko surrealistycznym kolorze...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
„Król Roger" – reż. Rafał Matusz – Opera na Zamku w Szczecinie
Opera na Zamku w Szczecinie serdecznie zaprasza na spotkanie z operą, oratorium i misterium jednocześnie – „Królem Rogerem" Karola Szymanowskiego, w reżyserii Rafała Matusza, pod kierownictwem muzycznym i batutą Jerzego Wołosiuka.
9 listopada, godz. 19.00, 10 listopada, godz. 18.00
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.
„Robinson" - reż. Agata Biziuk - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
8 listopada, godz. 19.00
Spektakl dotyka kryzysu wieku średniego, stanowi tragikomiczną rozprawę o sile i słabościach człowieka, które wybrzmiewają w konfrontacji przemijającym życiem. Wiek średni to
z założenia „połowa oczekiwanego życia na ziemi", która jest czasem weryfikacji planów
i autoanalizy własnego "Ja" pod kątem małżeństwa, pracy zawodowej, rodziny, ogólnej sytuacji życiowej. Kim jesteśmy dla świata, a kim dla bliskich? Co jest w życiu ważne?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
„Sceny z sufitu" - reż. Martyna Kowalska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
9 listopada, godz. 16.00
Podążając za nieprzewidywalnymi wątkami improwizowanymi na żywo, aktorzy wcielają się w postacie, które ożywają za pomocą misternie wykonanych lalek. To nie tylko przedstawienie dla oczu, ale także dla duszy, gdzie każdy ruch marionetki jest rezultatem spontanicznego działania aktora i jego kreatywności.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
„Teatr niewidzialnych dzieci" - reż. Przemysław Jaszczak - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
10 listopada, godz. 11.00
"Teatr niewidzialnych dzieci" to historia dziesięcioletniego Michała i jego przyjaciół – wychowanków domu dziecka. I choć rzecz się dzieje w szarej rzeczywistości lat 80., niezwykła atmosfera miejsca, do którego trafia główny bohater, budowana przez wychowawców z powołaniem oraz kreatywne, wrażliwe i pewne zapału dzieci sprawia, że życie chłopca nabiera widoków na przyszłość.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
„A kuku" - reż. Maria Jamińska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
10 listopada, godz. 13.00, 14.00
W krainie kształtów i dźwięków wykluwa się z jaja mały krokodylek. Wśród dzieci siedzących na sali wraz z rodzicami on jeden jest maluszkiem bez mamusi...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
„Pozory mylą" - reż. Tomasz Kaczorowski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
8, 9 listopada, godz. 18:00
Dramat Thomasa Bernharda to fascynująca i jednocześnie przerażająca opowieść o starzeniu się, dziwaczeniu i zagubieniu, nie pozbawiona jednak swoistych akcentów humorystycznych.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie w Szczecinie.
„Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
9 listopada, godz. 9.30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie w Szczecinie.
„Psalmy Dawidowe" – Leszek Możdżer – Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
8 listopada, godz. 19.00
Leszek Możdżer, jeden z najważniejszych polskich muzyków jazzowych, przyjedzie do Szczecina, aby wraz z Chórem Politechniki Morskiej i gośćmi specjalnymi zaprezentować autorską interpretację starotestamentowych psalmów Dawida. Tematyka psalmów po raz pierwszy została podjęta przez artystę jeszcze na początku XXI wieku. Z relacji Magdaleny Sasin dla „Gazety Wyborczej" z 2002 roku dowiadujemy się, że Psalmy Możdżera nie przypominają znanej na co dzień muzyki sakralnej. Trudno określić styl tej muzyki. Mają w sobie coś z jazzu – niedookreślenie i nieskrępowaną improwizację, z muzyki liturgicznej – duchowe skupienie, nawet coś z klasyki – mimo całej swobody dbałość o formę. Nasuwa też na myśl pogańską muzykę rytualną, o ogromnej energii i sile, która niegdyś pomagała uwielbiać potężne bóstwa.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.
Koszalin
„Stosunki na szczycie" - reż. Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
8 listopada, godz. 17.00, 9 listopada, godz. 19.00
„Stosunki na szczycie" Edwarda Taylora zaczynają się niewinnie, od planowanego spotkania wysokich urzędników Unii Europejskiej w luksusowym apartamencie w Paryżu. Gra idzie o nie byle jaką stawkę: sir Clive Partridge, wysoki urzędnik Brytyjskiej Komisji Wspólnego Rynku czeka na Jaquesa Berri, komisarza ds. Handlu, który ma zdecydować o ewentualnym poparciu kandydatury Partridge'a na stanowisko Przewodniczącego Komisji... Ale jak to w życiu, a szczególnie w farsie bywa wszystko zaczyna iść nie tak... Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
„Solaris" - reż. Arkadiusz Buszko - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
11 listopada, godz. 16.00
Solarystyczna opowieść Stanisława Lema została przełożona na język monodramu. Kelvin, główny bohater, ucieka przed życiem i relacjami w pracę. Jego największym celem, któremu poświęca wiele lat życia, jest dotarcie na planetę Solaris, której tajemnic dotąd nie odkryli badacze. Izolacja i poczucie wyobcowania jakie towarzyszą jego pobytowi na stacji kosmicznej stają się okazją do uzewnętrznienia się wewnętrznych rozterek głównego bohatera.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
„Makbet" - reż. Paweł Palcat - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
11 listopada, godz. 19.00
Jak to się dzieje, że drapieżca staje się ofiarą? Może koszalińska realizacja „Makbeta" powinna mieć podtytuł „Polowanie"? Wystawiając klasyczny tekst Williama Szekspira (w znakomitym, nowym tłumaczeniu Piotra Kamińskiego) zastanawiamy się, które zachowania są zgodne z naturą człowieka, a które wyrastają z jego chorej ambicji. Badamy granicę między prawem naturalnym a czystym złem, które rodzi się z jej przekroczenia. Zapraszamy Państwa do namysłu nad losem, naturą człowieka i jego miejscem w świecie pozaludzkim.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
Zdjęcia:
„Frankenstein" – reż. Grzegorz Jaremko – Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Damian Rumiancew
„Nie twoja kolej, kochanie" – reż. Tomasz Cymerman – Teatr Mały w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
„Polita" - reż. Janusz Józefowicz - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek
„Kora – dziecko słońca" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek
„Tragedia sztokholmska" - reż. Krzysztof Popiołek - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek