Weekendowe polecenia - Szczecin

27-29 sierpnia 2021

Teatr Polski w Szczecinie zaprasza na pierwszą premierę teatralną tego sezonu. Poza tym wiele znanych spektakli, a już za tydzień czeka nas zdecydowanie większa dawka teatru. Koniec wakacji to jednocześnie powrót do sztuki w pełnym wymiarze.

"Chwila nieuwagi" - reż. Tomasz Obara - Teatr Polski w Szczecinie
27, 28, 29 sierpnia, godz. 19.00
"Chwila nieuwagi" to farsa, której bohaterem jest neurotyczny i nudny księgowy. Całkowicie oddany swojej pracy, sumienny, uporządkowany i bez życia towarzyskiego. Wystarczy jednak - tytułowa - chwila nieuwagi, aby to poukładane życie wywróciło się do góry nogami. Biedaczek wplątuje się w aferę z rosyjską mafią w tle. W jego mieszkaniu pojawia się tajemniczy nieznajomy, którego w żaden sposób nie może się pozbyć, a który - dodatkowo - systematycznie opróżnia mu barek. Policja nie reaguje. Do tego, w skromnej dotychczas sekretarce budzi się dzika lwica, która próbuje go uwieść.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Weekend z R." - reż. Andrzej Zaorski - Teatr Polski w Szczecinie
28, 29 sierpnia, godz. 16.00
Krystyna i trzech mężczyzn o imionach rozpoczynających się na literę R. Ryszard - jej mąż. Robert - jej kochanek. Rafael - wzięty architekt wnętrz. I jeden weekend, który Krystyna zaplanowała w najdrobniejszych szczegółach: mąż wyjeżdża, kochanek przyjeżdża, a architekt ma czas, na wprowadzenie zmian w urządzeniu domu.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Seks dla opornych" - Justyna Celeda - Teatr Współczesny w Szczecinie
27, 28, 29 sierpnia, godz. 19.00
Małżeństwo z 25-letnim stażem wyjeżdża na weekend do luksusowego hotelu. Zabierają ze sobą poradnik „Seks dla opornych", który ma pomóc na nowo rozpalić ich życie intymne i uratować związek. Czy terapia przyniesie oczekiwane rezultaty?
„Seks dla opornych" – to dowcipna komedia, pełna trafnych spostrzeżeń o kobiecych i męskich pragnieniach – nie tylko tych, których spełnienie odbywa się w łóżku.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Dobry wieczór Fogg" - reż. Arkadiusz Buszko - Teatr Mały w Szczecinie
27 sierpnia, godz. 19.00, 28, 29 sierpnia, godz. 17.00 sierpnia, godz. 19.00
"Dobry wieczór Fogg" – klasyka polskiej piosenki w aktorskich interpretacjach. Zrealizowany z lekkością i poczuciem humoru spektakl nawiązuje do klimatu przedwojennych kabaretów. Bawi błyskotliwym dowcipem i piosenką z zaskakującą puentą. Po barwnym świecie piosenek i anegdot z życia artysty prowadzi nas sam Mieczysław Fogg. W spektaklu wykorzystano fragmenty nagrania z archiwum Polskiego Radia Szczecin – rozmowę z Mieczysławem Foggiem przeprowadzoną przez Leona Jarzębowskiego w 1970 roku.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Sierpniowe przełomy" - dyr. Jerzy Wołosiuk - Opera na Zamku w Szczecinie
29 sierpnia, godz. 19.00,
Opera na Zamku w Szczecinie serdecznie zaprasza na bezpłatne koncerty „Sierpniowe przełomy", które odbędą sięw niedzielę 29 sierpnia w Szczecinie na pl. Solidarności. W programie koncertu znajdą się, jak co roku, kompozycje wybitnych twórców muzyki filmowej, które zapisały się w pamięci kilku pokoleń wielbicieli polskiego kina. Zabrzmią m.in. takie tematy muzyczne jak wokaliza z filmu R. Polańskiego „Dziewiąte wrota", autorstwa jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej Wojciecha Kilara. Usłyszymy zakazane piosenki oraz muzykę z polskich filmów przedwojennych, a także z popularnych seriali. Tradycyjnie, w repertuarze znajdą się „Mury" Jacka Kaczmarskiego oraz na zakończenie „Sen o Victorii" grupy Dżem.

Wystąpią: solistka Opery na Zamku Ewa Olszewska i Janusz Kruciński - występujący na scenach teatrów muzycznych w Chorzowie, Gdyni, Łodzi, Szczecinie, Poznaniu i Warszawie, gdzie wykreował wiele głównych ról w tytułach należących do ścisłego kanonu światowego musicalu. Zagra orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka. Spotkanie poprowadzi Tomasz Raczek.
Materiały Opery na Zamku.

International Lutosławski Youth Orchestra - dyr. Rune Bergman - Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Filharmonia zaprasza na wielki finał wieńczący dziewiątą edycję projektu warsztatowego ILYO. Tym razem usłyszymy młodych muzyków z Polski, Hiszpani, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji oraz Serbii, którzy przygotowywali się pod okiem uznanych instrumentalistów i pedagogów. Orkiestrę poprowadzi Rune Bergmann - Dyrektor Artystyczny i Dyrygent Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Koncert odbędzie się z udziałem publiczności, a także będzie bezpłatnie transmitowany w serwisach Facebook i YouTube.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

"Improbajka" - Impro z Krypty - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Co robić w niedzielne popołudnie? Najlepiej obejrzeć Improbajkę. To interaktywny, improwizowany spektakl teatralny dla dzieci. Aktorzy Impro z Krypty razem z małymi widzami wyruszą do krainy fantazji, gdzie wszystko może się zdarzyć, wspólnie odkryją bajki, które nigdy jeszcze nie zostały opowiedziane i nigdy więcej już się nie powtórzą.
Materiały Zamku Książąt Pomorskich.

Lemostrada III - kurator Magdalena Tyczka - DK 13 Muz/Aleja Kwiatowa
29 sierpnia, godz. 20.00
Prezentacje multimedialne, laserowe kolorowe projekcje, czytanie performatywne fantastycznych, cybernetycznych i przewrotnych historii autorstwa Stanisława Lema w wykonaniu szczecińskich aktorów już w najbliższą niedzielę. Wystąpią: Maria Dąbrowska, Krystyna Maksymowicz, Magdalena Myszkiewicz, Wojciech Sandach.
Materiały DK 13 Muz.

Zielona Góra

"Trzy świnki" - reż. Małgorzata Kazińska - Lubuski Teatr w Zielonej Górze / Letnica
28 sierpnia, godz. 12.00
Opowieść o trzech sympatycznych świnkach i ich niecodziennych przygodach. Czy złemu, przebiegłemu wilkowi uda się zjeść maluchy? Czy pomoc wrony okaże się skuteczna? Dlaczego przyjaźń to nie tylko wspaniały prezent, ale także ustawiczna praca? O tym wszystkim najmłodsi widzowie mogą dowiedzieć się z kolorowej, roztańczonej, wiecznie aktualnej bajki.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Związek otwarty" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze / Letnica
28 sierpnia, godz. 20.00
Sztuka napisana na dwie głowy. I to jeszcze jakie. Małżeńskie. Dario Fo i Franca Rame dzięki Związkowi otwartemu zyskali sławę i poklask – i to nie tylko w rewirach komediowych. Historia przez nich wymyślona do dziś wraca w najrozmaitszych konfiguracjach, pomysłach i scenicznych wyrazach.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Krasnoludki i Śnieżka" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielonej Górze / Budachów
29 sierpnia, godz. 11.30
W przyjaznej atmosferze aktorzy wciągają najmłodszych widzów w tworzenie baśni „O Królewnie Śnieżce i Siedmiu Krasnoludkach". A nie jest to zwyczajna opowieść, tylko zagrana przy pomocy... ukrytych w tajemniczych skrzyniach... przedmiotów! Krasnoludki poszukują ukrytego skarbu, ale czy wiedzą, gdzie tak naprawdę należy go szukać?
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
27 sierpnia 2021

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia

Polskie Orędzie na Mię...
Svitlana Oleshko
W tym roku autorką Orędzia Polskiego ...