Weekendowe polecenia - Szczecin

25-27 czerwca 2021

Teatry jeszcze się dobrze nie rozpędziły po lockdownie, a już powoli kończą sezon i zaczynają wakacje. Przed nami ostatnie premiery sezonu oraz spektakle dobrze znane.

„Kongres futurologiczny" - reż. Agnieszka Jakimiak - Teatr Współczesny w Szczecinie
25 i 27 czerwca - godz. 19.00, 26 czerwca - godz. 17.00
Przez pandemię przyszłość wydaje się mniej realna, bardziej odległa. Planowanie przyszłości stało się podróżą w Kosmos, pozostawiającą wrażenie, że z punktu widzenia Drogi Mlecznej człowiek nie różni się od bałwana. „Kongres futurologiczny" to spektakl, w którym z przymrużeniem oka spoglądamy w otchłań przyszłości. Potencjalne światy to przestrzenie kłębiących się możliwości i niemożliwości. Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Mbambo" - reż. Paweł Kamza - Teatr Współczesny w Szczecinie
25 czerwca godz. 19.30, 26 i 27 czerwca godz. 18.00
Tocząca się wokół policyjnego dochodzenia historia matki (w tej roli Beata Zygarlicka), która próbuje dowiedzieć się, co przydarzyło się jej synowi. Chcąc zachować pamięć o nim, powraca do miejsc i momentów szczególnie ważnych w ich życiu.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Zróbmy bałagan" - reż. zespół - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
26 czerwca godz. 15.00, 27 czerwca godz. 13.30
Teatr jest wszędzie... nawet w naszym domu! A gdyby tak spodnie zamieniły się w słonia? Czy skarpetki mogą zamienić się w kwiatek? A jak stworzyć saksofon? Czy ubrania służą tylko do noszenia?... Lalkę teatralną można zrobić naprawdę ze wszystkiego!
„Zróbmy bałagan" to interaktywna opowieść rozbudzająca kreatywność i zachęcająca do zabawy w teatr we własnym domu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga.

"Bambi, opowieść leśna" - reż. Arkadiusz Klucznik - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
26 czerwca godz. 16.00, 27 czerwca godz. 11.00
Powieść dla dzieci "Bambi, opowieść leśna" została napisana i opublikowana przez austriackiego pisarza Felixa Saltena w 1923 roku. To historia żyjących w lesie zwierząt, wśród których jelenie stanowią grupę niemal arystokratyczną. Leśne życie opisane przez Saltena to nie sielanka. Obok miłych i pięknych chwil zdarzają się bowiem sytuacje pełne agresji czy wręcz tragedie, a zwierzęcy bohaterowie powieści zdają się być lustrzanym odbiciem społeczeństwa ludzkiego. Są wśród nich bohaterowie i tchórze, agresorzy i obrońcy, a cała powieść do złudzenia przypomina powstałą długo później.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga.

"Naparstki" - reż. Bibianna Chimiak we współpracy z Piotrem Starzyńskim - Teatr Kana
26 czerwca - godz. 19.00
Teatr Kana zaprasza na "Naparstki", czyli zdarzenie na obraz i dźwięk zespołu Bibikings i grupy t.Kanka. Bibikings to zespół Bibianny Chimiak - aktorki Teatru Kana oraz Konrada Cwajdy - znanego i cenionego szczecińskiego muzyka. "Naparstki" to efekt wielomiesięcznej pracy duetu, który prezentuje także materiał, który znajdzie się na kolejnej płycie. Warto dodać, że oprócz wspaniałych dźwięków, na koncert składa się także performatywna oprawa grupy t.Kanka.
Materiały Teatru Kana.

"Mały Książę" - reż. Dominika Dębiec - Teatr Nie Ma
25 czerwca godz. 20.00
Teatr Nie Ma zaprasza na premierę spektaklu "Mały Książę", która odbędzie się w Strefie Kultury Studenckiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Opowieść o nas wszystkich - o różnych obliczach miłości, o emocjach jej towarzyszących, o trudach i cudownościach jej przeżywania, o uczeniu się jej każdego dnia. Taneczna próba odpowiedzenia na pytanie:
"Czy gwiazdy świecą po to, aby każdy mógł znaleźć swoją?" Spektakl na podstawie tekstu Antoine᾿a de Saint-Exupéry᾿ego (przekład: Jan Szwykowski).
Materiały Teatru Nie Ma.

"Wieczór Komedii Improwizowanej na Zamku" - reż. zespół - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
25 czerwca godz. 19.00
Blisko trzy godziny dobrej zabawy, oryginalnego humoru na wysokim poziomie i nieoczywistych żartów czeka na gości Wieczoru Komedii Improwizowanej, który już w piątek, 25 czerwca odbędzie się na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W czasie komediowego wieczoru wystąpią Dwaj Panowie oraz doskonale znana i uwielbiana grupa Impro z Krypty. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 25 czerwca na Dziedzińcu Menniczym Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Materiały Zamku Książąt Pomorskich.

Koszalin

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
25 czerwca - godz. 19.00, 26 czerwca godz. 20.30
„Akompaniator" Anny Burzyńskiej to wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne...
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.

"Kochane pieniążki" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
26 czerwca - godz. 18.00
Oto pewnego dnia niecierpiący swojej pracy Henry przynosi do domu walizkę pełną pieniędzy, która trafiła do jego rąk przez zupełny przypadek. Nasz bohater widzi w tym swoją życiową szansę. Planuje natychmiastowe rzucenie pracy i wieczorny lot do Barcelony... I wtedy zaczynają się kłopoty.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.

"Lokomotywa. Nie dla dzieci" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
27 czerwca godz. 19.00
Spektakl jest słowno-muzyczną opowieścią o jednym z najwybitniejszych polskich poetów Julianie Tuwimie. Przede wszystkim muzyczną. Wśród kilkunastu utworów, do których Poeta napisał słowa, a które usłyszymy podczas spektaklu, każdy z nas zna na pewno: „Miłość Ci wszystko wybaczy", czy „Czy na pierwszy znak". Te przedwojenne szlagiery, i inne – nie mniej znane – piosenki to jednak nie wszystko. „Lokomotywa" zabierze nas także do prywatnego świata poety, prezentując widzom Juliana Tuwima jako fascynującego w swojej złożoności, niezwykle wrażliwego Człowieka.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.

Zielona Góra

"Gusła" - reż. Grzegorz Bral - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
25 czerwca - godz. 19.00, 26 czerwca - godz. 21.00
Warsztaty artystyczne i plenerowe widowisko na podstawie II i IV części „Dziadów" Adama Mickiewicza – to kolejna odsłona działań w ramach projektu Przestrzenie Sztuki. „Gusła" to wędrowne wydarzenie artystyczne w reżyserii Grzegorza Brala, które prezentowane jest w niewielkich miejscowościach województwa.
Materiały Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze.

"Pralnia" - reż. Jadwiga i Tadeusz Kuta - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
25 czerwca - godz. 19.00, 26 czerwca - godz. 19.00, 27 czerwca - godz. 18.00
Spektakl niesie za sobą niezwykle aktualne przesłanie o wszechogarniającym nas informacyjnym chaosie oraz o niebezpiecznym wpływie mas mediów na nasze zachowania i wybory. To podana w zabawnej konwencji gorzka przestroga przed bezmyślnym oddaniem naszego życia i decyzji w cudze ręce.
Materiały Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze.

"W siódmym niebie" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
26 czerwca - godz. 16.00, 27 czerwca - godz. 12.00
To naj-najowy, kameralny spektakl dla najmłodszych i ich opiekunów z pogranicza teatru przedmiotu i sztuki wizualnej. Czym są zmysły? Jak je nazwać? Jak rozpoznać? Na pewno uda się to zrobić „W siódmym niebie"!
Materiały Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Świecie nasz" - reż. Artur Barciś - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
25, 26 - godz. 19.00, 27 czerwca - godz. 18.00
W tym spektaklu nie ma jakiejś wyraźnej fabuły, ale jest rodzaj impresji. Piosenki Grechuty to przede wszystkim piękna poezja. Grechuta śpiewał Gałczyńskiego, Mickiewicza, sam też był świetnym poetą. A ponieważ dobra poezja jest uniwersalna i dotyczy kondycji człowieka - kondycji moralnej, kondycji świata - to w tym czasie te piosenki okazały się szczególnie aktualne. Wiele fragmentów wydaje się napisanych na ten czas, który teraz mamy.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
25 czerwca 2021

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia