Weekendowy "Szyc" w Teatrze BARAKAH

"Szyc" - reż: Ana Nowicka - Teatr BARAKAH w Krakowie

14, 15 oraz 16 października na scenie krakowskiego Teatru BARAKAH grany będzie spektakl "SZYC"

„Szyc” to współczesna groteska, przeplatana songami w brechtowskim stylu. Odważnym, bezceremonialnym językiem opowiada o żydowskiej rodzinie pozbawionej duchowości, skupionej na pożeraniu dóbr materialnych: ojciec i zięć są niczym skarbonki bez dna, przyjmują każdą ilość pieniędzy, ale żadna nie jest w stanie ich zaspokoić. Córka pożera nieprzebrane ilości jedzenia, chłonie świat ustami. Najsubtelniejsza w tym towarzystwie matka żywi się nadzieją awansu społecznego.

Hanoch Levin bawi się stereotypami: dla żydowskiej rodziny Szyca człowiek to towar, za którym stoi banknot o określonym nominale. Stąd też główny wątek skupia się na „handlu mięsem”, czyli wydaniu córki Szyców za mąż. Pojawienie się narzeczonego to początek walki między młodymi i starym, w której kartą przetargową nie są ideały, a majątek i władza. W XXI wieku, uzależnionym od konsumpcjonizmu, sztuka zyskuje nowy wymiar. Za sprawą spojrzenia reżyserki Any Nowickiej, muzyki autorstwa Renaty Przemyk, choreografii Iwony Olszowskiej oraz ekspresywnego aktorstwa zespołu Teatru BARAKAH – okazuje się niepokojąco uniwersalna. Śmieszy i bawi, ale zasiewa też w widzu ziarno podejrzliwości wobec samego siebie i motywów, którymi kieruje się życiu.

NAGRODY:

Nagroda aktorska dla Karola Śmiałka za rolę Czerhesa na XL Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych
Nagroda ZŁOTY MIEDZIAK za muzykę dla Renaty Przemyk na XIII Polkowickich Dniach Teatru (2011)
Nagroda Specjalna w wysokości 10 000 zł za stworzenie nowego miejsca na teatralnej mapie Polski na I Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym PIERWSZY KONTAKT w Toruniu (2011)
Nagroda za reżyserię dla Any Nowickiej na I Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym PIERWSZY KONTAKT w Toruniu (2011)

Więcej informacji oraz rezerwacja biletów na stronie: www.teatrbarakah.com

Zapraszamy też na profil Teatru BARAKAH na Facebooku: www.facebook.com/TeatrBARAKAH

(-)
Materiały Teatru
14 października 2011

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...