Węgierskie inspiracje

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Jeden z najwybitniejszych symfoników XIX wieku, Johannes Brahms, pozostawił po sobie fascynujące i do dziś porywające publiczność Tańce węgierskie.

W pierwotnej wersji Tańce (powstające między rokiem 1852 a 1869), przeznaczone były na fortepian na cztery ręce. Powodzenie utworów fortepianowych skłoniło kompozytora do orkiestracji kilku z nich.
W najbliższy piątek usłyszymy najpopularniejsze spośród utworów:  Taniec węgierski g-moll nr 5, który doczekał się (prócz Brahmsowskiej) kilkunastu aranżacji – od przeznaczonych na gigantyczną orkiestrę, do wykonywanych na butelkach oraz Taniec węgierski D-dur nr 6 – ulubiony utwór popisowy wielu orkiestr.

Następnie usłyszymy III Koncert fortepianowy węgierskiego twórcy Béli Bartóka, uznawanego za jednego z najbardziej oryginalnych kompozytorów XX wieku. Jego bogata i zróżnicowana stylistycznie twórczość naznaczona jest ludowymi inspiracjami, ostrością ekspresji, szorstkim liryzmem, rytmicznością. Bartokowskie dzieła do dziś noszą walor nowoczesności brzmieniowej. W piątkowy wieczór III Koncert fortepianowy zaprezentuje znakomity norweski pianista Sveinung Bjelland z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego.

Program koncertu uzupełnią także utwory Ferenca Liszta: Walc Mefisto nr 1, znany melomanom jako Taniec w wiejskiej karczmie oraz II Rapsodia węgierska cis-moll – jedno z najbardziej znanych dzieł Ferenca Liszta. Kompozytor zawarł w II Rapsodii wiele aluzji do folkloru węgierskiego oraz cygańskiego, łącząc je z olśniewającymi efektami wirtuozowskimi.

Popularność II Rapsodii, przeznaczonej pierwotnie na fortepian solo, skłoniła kompozytora do stworzenia jej wersji na orkiestrę, którą przygotował we współpracy z Franzem Dopplerem. Ta właśnie wersja utworu zabrzmi w najbliższy piątek na estradzie Opery i Filharmonii Podlaskiej.

(-)
Materiały OiFP
20 marca 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia