Werdykt 34. PPA

Tukany rozdane we Wrocławiu

Grand Prix, Złotego Tukana 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu zdobył Kamil Studnicki, który zwyciężył w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki. W finale konkursu wzięło udział siedmiu artystów.

Koncert finałowy, po którym jury wybrało zwycięzcę, odbył się w piątkowy wieczór w sali wrocławskiego Centrum Sztuki Impart.

Studnicki (na zdjęciu) jest uczniem liceum; przygodę z piosenką rozpoczął cztery lata temu. Od kilku lat uczęszcza na zajęcia grupy teatralnej "Na Marginesie". Jest muzycznym samoukiem.

Młody artysta nagrodę główną konkursu - Złotego Tukana oraz 10 tys. euro - odebrał z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

W tym roku Tukan Dziennikarzy i Tukan Publiczności, nagroda widzów obecnych na koncercie finałowym, trafiły do pochodzącej z Łodzi wokalistki i autorki tekstów Dominiki Barabas.

Otrzymała ona również nagrodę w wysokości 10 tys. zł za najlepsze wykonanie polskiej piosenki, którą przyznało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Z kolei Kapituła im. Aleksandra Bardiniego przyznała Dyplom Mistrzowski oraz statuetkę Tukana kompozytorowi Piotrowi Dziubkowi. Artysta od lat jest związany z Przeglądem Piosenki Aktorskiej jako autor aranżacji, kompozytor, kierownik muzyczny i instrumentalista.

Jury nurtu off nagrodziło zaś zespół "Sultan hagavik i Przyjaciele" za spektakl "Pasja, czyli cała ta chujowa piosenka aktorska". Grupa otrzymała Tukana Off oraz 10 tys. zł.

Piątkowy koncert finałowy składał się z dwóch części. Po występie laureatów Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki, publiczność usłyszała siedem utworów w wykonaniu laureatów poprzednich edycjach PPA.

34. PPA zakończyło się koncertem galowym "Zawsze gorzej może być", na którym artyści zaśpiewali piosenki Jerzego Wasowskiego. W programie tegorocznego edycji PPA znalazły się trzy koncerty jubileuszowe. Pierwszy poświęcony Alinie Janowskiej, która w tym roku obchodzi 90. urodziny, drugi kończącemu 60. lat Lechowi Janerce oraz trzeci - koncert galowy poświęcony twórczości Wasowskiego, który gdyby żył, w tym roku obchodziłby setną rocznicę urodzin.

W repertuarze koncertu galowego znalazły się m.in. piosenki znane z Kabaretu Starszych Panów oraz inne autorstwa Wasowskiego, które rzadko kojarzone są z jego osobą. Utwory Wasowskiego wykonają m.in. Stanisława Celińska, Iga Cembrzyńska, Barbara Krafftówna oraz Kinga Preis.

(-)
(PAP)
25 marca 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia