Werdykt jury

7. Boska Komedia w Krakowie

O godzinie pierwszej w nocy 14 grudnia zapadł werdykt jury w składzie: Norman Armour, Stefanie Carp, Peter Crawley, Judit Csáki, Bia Junqueira, Deepan Sivaraman, Meiyin Wang. Największymi zwycięzcami tegorocznej Boskiej Komedii są przedstawienie „Wycinka. HOLZFÄLLEN", „Klątwa, odcinki z czasu beznadziei", „Kronos", „Druga kobieta" i „Dziady". Nagrodę w wysokości 50 tys. zł za najlepszy spektakl ufundował Prezydent Miasta Krakowa, pozostałe nagrody pieniężne pochodzą od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Werdykt jury:
Najlepsze przedstawienie (50 tys. zł): Teatr Polski we Wrocławiu, „Wycinka, HOLZFÄLLEN"
za umiejętną krytykę pozycji artysty i konfrontowanie widzów z najbardziej niewygodnymi prawdami oraz totalność wizji, która dostarcza wielu wspaniałych teatralnych momentów.

Nagroda za reżyserię: Krystian Lupa (10 tys. złotych), „Wycinka, HOLZFÄLLEN" w uznaniu za głębokie zrozumienie tematu i sprawowanie pełnej kontroli nad scenicznym światem oraz zaufanie i siłę, którą obdarza aktorów.

Najlepsza aktorka (10 tys. złotych): Danuta Stenka, „Druga kobieta" za brawurowe stawienie czoła wyzwaniom „teatru w teatrze" i sprostanie nie tylko roli, ale konieczności odważnego obnażenia się przed widzami.

Najlepszy aktor (10 tys. złotych): Piotr Skiba, „Wycinka, HOLZFÄLLEN" za rolę satyrycznego obserwatora zarażającego pasją zarówno aktorów, jak i widzów.

Najlepsza aktorka drugoplanowa (5 tys. złotych ): Anna Kłos-Kleszczewska, „Klątwa, odcinki z czasu beznadziei" za wyjątkowy i inteligentny humor w odniesieniu do politycznego
i demonicznego opętania, który sieje w nas niepokój.

Najlepszy aktor drugoplanowy (5 tys. złotych): Krzysztof Dracz, „Klątwa, odcinki z czasu beznadziei" za połączenie pierwiastków powagi i zabawy nie w jednej, a kilku rolach w satyrze na współczesne społeczeństwo.

Scenografia (10 tys. złotych): Aleksandra Wasilkowska, „Kronos"
Jury chciało wyróżnić artystyczną interpretację pamięci i rolę procesu wymazywania w tworzeniu estetycznego świata przedstawienia.

Muzyka oryginalna (10 tys. złotych): Michał Lis, Piotr Lis, „Dziady"
za pozostającą w zgodzie ze współczesną interpretacją klasycznego tekstu wielowarstwową i klimatyczną muzykę złożoną z oryginalnych kompozycji i przetworzonego materiału.

Oprawa wizualna (10 tys. złotych): Robert Mleczko, Bartosz Nalazek, „Kronos"
w uznaniu za inwencyjne techniki i interpretację wizualną nietypowego tematu.

Dodatkowo jury zdecydowało się przyznać dwa specjalne wyróżnienia dla spektakli „Klątwa, odcinki z czasu beznadziei" - za wirtuozerię zespołu teatralnego oraz dla spektaklu „Kronos" -za inwencję i podjęcie artystycznego ryzyka w adaptowaniu tekstu Gombrowicza i stworzenie prowokującego do myślenia spektaklu.

7. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia trwał 9 dni, w konkursie INFERNO zostało pokazanych 15 przedstawień.

(-)
Materiał organizatora
13 grudnia 2014
Portrety
Krystian Lup

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia