Werdykt jury

3. Festiwal Nowego Teatru - 55. Rzeszowskie Spotkania Teatralne

Rzeszów 18-26 listopada 2016. Jury trzeciego Festiwalu Nowego Teatru w składzie:
Maria Spiss - przewodnicząca, Małgorzata Warsicka, Kuba Falkowski, Piotr Woroniec Jr oraz Martyna Kasprzak - sekretarz jury.

Po zobaczeniu w dniach 18-26 listopada 2016 roku siedmiu konkursowych spektakli:
Wróg ludu Henryka Ibsena w reż. Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą Szymona Bogacza i Zuzanny Bućko wg Nocy i dni Marii Dąbrowskiej w reż. Julii Mark z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Samotność pól bawełnianych Bernarda-Marie Koltèsa w reż. Radosława Rychcika z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Krew na kocim gardle czyli Marilyn Monroe kontra wampiry Rainera Wernera Fassbindera w reż. Anji Sušy z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Pogorzelisko Wajdiego Mouawada w reż. Cezarego Ibera z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Być jak dr Strangelove, czyli jak przestałem się bać i pokochałem mundur Jarosława Murawskiego w reż. Marcina Libera z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Harper Simona Stephensa w reż. Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, postanowiło przyznać następujące nagrody:

Wyróżnienie aktorskie w wysokości 1000 zł dla Moniki Frajczyk za rolę Petry w spektaklu Wróg ludu;

Wyróżnienie aktorskie w wysokości 1000 zł dla Rafała Kosowskiego za rolę Dr Strangelove/Prezydent;

Wyróżnienie dla twórcy w wysokości 1000 zł dla Wojtka Warzywody za projekcje wideo w spektaklu Pogorzelisko;

Wyróżnienie dla twórcy w wysokości 1000 zł dla Roberta Piernikowskiego za muzykę w spektaklu Wróg ludu;

Wyróżnienie dla twórców w wysokości 1000 zł dla zespołu The Natural Born Chillers za muzykę w spektaklu Samotność pól bawełnianych;

Nagrodę indywidualną w wysokości 3000 zł dla Juliusza Chrząstowskiego za wyraziste i odważne prowadzenie roli Doktora Tomasa Stockmanna;

Nagrodę główną dla osobowości artystycznej w postaci statuetki i nagrody pieniężnej w wysokości 5000 zł dla Justyny Elminowskiej za ujmującą i konsekwentną wizję plastyczną spektaklu Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą;

Nagrodę Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego dla młodego twórcy w postaci statuetki i nagrody pieniężnej w wysokości 5000 zł Magdzie Grąziowskiej za autentyczną i głęboką kreację aktorską Harper Regan.

Ze względu na bardzo wyrównany poziom wszystkich przedstawień konkursowych, Jury postanowiło nie przyznawać Nagrody dla najlepszego spektaklu.

Jury ustanowiło Nagrodę dla zespołu w postaci statuetki i nagrody pieniężnej w wysokości 10 000 zł dla wykonawców "Krwi na kocim gardle czyli Marilyn Monroe kontra wampiry" za poszukiwanie nowych form ekspresji aktorskich, inteligentną interakcyjność z widzem oraz siłę zespołowości przy jednoczesnej umiejętności tworzenia wyrazistych kreacji.

Martyna Kasprzak
Materiał organizatora
26 listopada 2016

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...