Werdykt jury

12. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

14 grudnia 2019 roku, w czasie wieczornej gali w Teatrze im. J. Słowackiego został ogłoszony werdykt 12. MFT Boska Komedia. Jury przyznało łącznie 11 nagród. Najlepszym przedstawieniem 12. edycji zostały „Cząstki kobiety" Kornéla Mundruczó, a grająca w nim Justyna Wasilewska została jednogłośnie wybrana najlepszą aktorką festiwalu, również towarzyszący jej w tym przedstawieniu Dobromir Dymecki wyróżniony został nagrodą aktorską.

Najlepszym reżyserem, kolejny rok z rzędu, został Michał Borczuch, a grającego w jego przedstawieniach Krzysztofa Zarzeckiego uznano za najlepszego aktora. Aktorsko jury wyróżniło także Oksanę Czerkaszynę za rolę w spektaklu „Lwów nie oddamy". Za najlepszą scenografię nagrodzono Mirka Kaczmarka („Trojanki"). Nagrody zespołowe otrzymali autorzy muzyki i multimediów do spektaklu „Inni ludzie". Dodatkowo jury przyznało dwie nagrody specjalne: jedną dla spektaklu „Rewolucja, której nie było" – za siłę wyrazu przedstawienia, a drugą spektaklowi „Kobiety objaśniają mi świat" – za ducha aktywizmu.

Werdykt jury INFERNO w składzie: Mark Yeoman, Kristina Savickiene, Stefanie Carp, Qian Cheng, Dries Douibi, Glyn Roberts:
Grand Prix - najlepsze przedstawienie: „Cząstki kobiety"(50 tys. zł)
„Cząstki kobiety" to przedstawienie z niezwykłym tekstem, pełne maestrii w formie i aktorstwie najwyższej próby. Widz obserwuje fascynującą ewolucję od grania przed kamerą do bardziej tradycyjnego grania scenicznego, przemieszczanie się publiczności nie narusza przedstawienia, a przeciwnie, buduje postaci i unikalną akcję. Przedstawienie porusza tematy, którymi żyje współczesne polskie społeczeństwo, przybliża niezwykle silne postaci kobiet i ich społeczne role.

Nagrodę za grand prix festiwalu ufundował Prezydent Miasta Krakowa.
Najlepsza reżyseria:Michał Borczuch, „Kino moralnego niepokoju" (5 tys. zł)
Nagrodę dla najlepszego reżysera jurorzy zdecydowali się przyznać Michałowi Borczuchowi za wrażliwy i wielowarstwowy portret wątpliwości i aspiracji dwóch powojennych pokoleń. W tym lekkim acz głębokim przedstawieniu o stale zmieniającej się dramaturgii twórca znalazł idealne odniesienie w postaci dzieła Thoreau oraz polskiego kina moralnego niepokoju z lat 70. dwudziestego wieku.

Najlepsza scenografia: Mirek Kaczmarek, „Trojanki" (5 tys. zł)
Scenografia stanowiła integralną część akcji oraz określała kontekst dla zespołu teatralnego, dzięki czemu historia Troi ożyła na nowo. Mozolne ruchy aktorów w piasku potęgowały wrażenie ciężaru tematycznego i budowały postaci pochłonięte walką. Czarne manekiny wzmacniały poczucie śmierci i zniszczenia, wszechobecne w tej opowieści.

Pierwsza nagroda aktorska za rolę męską: Krzysztof Zarzecki, „Kino moralnego niepokoju" (5 tys. zł)
Główną nagrodę aktorską otrzymał Krzysztof Zarzecki za: właściwe zrównoważenie ustawicznej obecności oraz bycie spoiwem trzymającym całość przedstawienia. Pozwolił kolegom zabłysnąć i zagrać najlepiej, jak potrafili. Wykazał charyzmę i spokój, które ugruntowały przesłanie tego spektaklu. Krzysztof Zarzecki jest dwukrotnym laureatem tej nagrody, w 2015 rok otrzymał to wyróżnienie za rolę w spektaklu „Apokalipsa" Michała Borczucha.

Pierwsza nagroda aktorska za rolę kobiecą: Justyna Wasilewska, „Cząstki kobiety" (5 tys. zł)
W przypadku tej nagrody jury było jednogłośne i nagrodę dla najlepszej aktorki przyznało Justynie Wasilewskiej za wspaniałą rolę Mai w „Cząstkach kobiety".
Druga nagroda aktorska za rolę męską: Dobromir Dymecki, „Cząstki kobiety"
(5 tys. zł)
Drugą nagrodę aktorską otrzymał Dobromir Dymecki za znakomite studium kochającego ale zdesperowanego partnera, uwięzionego w chaosie i tragedii rodzinnej w sztuce „Cząstki kobiety".

Druga nagroda aktorska za rolę kobiecą: Oksana Czerkaszyna, „Lwów nie oddamy" (5 tys. zł)
Jury o roli Oksany napisało: reprezentuje odważny i ekscytujący nowy głos w polskim teatrze. Utrzymała uwagę publiczności swą obecnością i charyzmą. Kiedy tylko opuszczała scenę, pragnęliśmy, by na nią wróciła. Przyznajemy Oksanie Czerkaszynie nagrodę dla drugiej najlepszej aktorki za zagranie siebie samej.

Najlepsza muzyka: „Inni Ludzie" (5 tys. zł)
Nagrodę za muzykę jury Boskiej komedii przyznało zespołowi „Innych Ludzi" pod inspirującym kierownictwem Piotra Kurki i Krzysztofa Kaliskiego.
Muzyka: Piotr Kurek, Krzysztof Kaliski
Producent bitów, DJ/VJ live: Michał DJ B Olszański
Producent bitów: Bartek Kruczyński

Najlepsze multimedia: „Inni Ludzie" (5 tys. zł)
Spektakl „Inni ludzie" współtworzy wyrafinowana projekcja na żywo, stanowiąca okna prowadzące do jednego lub do wielu światów i narracji. Niesamowite połączenie ilustracji, grafiki i fotografii, zarówno futurystyczne jak i bardzo aktualne.
Wideo: Łukasz Jara, Adrian Hutyriak
Zdjęcia: Radek Ładczuk
Grafika: Adrien Cognac
Animacje: Julia Nędzyńska
Liternictwo: Luka Rayski
Ilustracje: Maciej Chorąży
Montażyści: Adrien Cognac, Piotr Czarnecki, Krzysztof Fischer, Wiktor Zmysłowski, Aleksandra Żwan
Montaż dźwięku: Jerzy Szelewicz
DJ/VJ live: Michał DJ B Olszański

Jury 12. MFT Boska Komedia przyznało także dwie nagrody specjalne, każda o wartości 5 tys. zł. Jedną dla spektaklu „Rewolucja, której nie było" w reżyserii Justyny Sobczyk, jury określiło ten spektakl jako: wyjątkowy prezent dla widzów, dzięki któremu możemy wejrzeć w życie osób z zespołem Downa. Zdaniem jurorów aktorstwo zespołu było najwyższej próby a jego siła wyrazu okazała się bardziej naturalna i poruszająca niż wszystko, co oglądaliśmy podczas tego festiwalu. Wyrazy uznania należą się także reżyserce za wrażliwość i dbałość w przenoszeniu tego ważnego świata na scenę.

Drugie przedstawienie z nagrodą specjalną jury – za ducha aktywizmu – przypadło zespołowi Teatru Nowego Proxima. Jury uznało, że „Kobiety objaśniają mi świat" to przedstawienie na tyle ważne, że zasługuje na osobną kategorię. Zostało nagrodzone za zuchwałe i żywotne przedstawienie kwestii związanych z feminizmem i kobietami w Polsce.

Nagrody w poszczególnych kategoriach ufundowało Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nowością tegorocznej edycji festiwalu jest nagroda honorowa przyznawana jako forma podziękowania za wkład w rozwój polskiego życia teatralnego. W tym roku został nią uhonorowany Jerzy Stuhr.

Tegoroczny, 12. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia trwał 10 dni, zostały pokazane 32 spektakle, w tym 11 w konkursie INFERNO, 11 w sekcji PARADISO oraz 10 w PURGATORIO.
Organizatorami wydarzenia były Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Festiwal został dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Przedstawienia taneczne pokazywane w czasie festiwalu były częścią Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Kroki 2019.

Marta Pawlik
Materiał organizatora
14 grudnia 2019

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia