Wertep, czyli "Pępek świata"

10. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep

Na jubileuszową, X edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep na Podlasiu zapraszają jego pomysłodawcy i organizatorzy Agata Rychcik-Skibińska oraz Dariusz Skibiński.


To festiwal inny niż wszystkie. Przez kilka letnich weekendów wędrowne trupy artystów wędrują po miastach, miasteczkach i całkiem malutkich wsiach polsko - białoruskiego pogranicza na Podlasiu, by bawić, cieszyć ale i edukować. Nie ma chyba innego festiwalu, gdzie artyści byliby tak blisko własnej publiczności - ale taki właśnie jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep, który już od dziesięciu lat nieprzerwanie raczy nas swoimi artystycznymi atrakcjami, różnorodnością teatru.

-Chociaż to nasza dziesiąta edycja, to nie jest to czas podsumowań, bo każdego roku staramy się robić najlepiej. Niemniej jednak programowo towarzyszyła nam w tym roku taka refleksja, żeby spotkać się z artystami którzy razem z nami tworzyli ten festiwal. To także ich święto, stąd nie mogło u nas zabraknąć artystów takich jak Jacek Hałas, teatru Falkoshow, Teatru Rękawiczka, Circo Pitanga, czy naszego rodzimego A3 Teatr i Deborh Hunt. Jak każdego roku zaprosimy widzów w ostatni wieczór festiwalu - w Hajnówce - na Paradę Lampionów - mówi Agata Rychcik-Skibińska, współorganizatorka festiwalu. - Tegoroczna edycja nosi podtytuł "Pępek świata". Ta nazwa - wyłoniona w nieformalnym konkursie miłośników festiwalu strasznie nam się spodobała, bo oddaje ducha tego wydarzenia. To, że przez te dwa tygodnie dla nas, Wertep i miejscowości z nim związane, są właśnie najważniejszym miejscem na ziemi, gdzie możemy cieszyć się swoim towarzystwem, wspaniałymi przedstawieniami i koncertami oraz przyjacielską atmosferą z której nasz festiwal jest znany.

Tegoroczny program jest niezwykle bogaty, bo znalazło się w nim aż 22 przedstawienia, monodramy i koncerty; nie licząc wydarzeń towarzyszących. Główne wydarzenia zaplanowane są jednak tradycyjnie na ostatni weekend lipca i pierwszy weekend sierpnia.

W tym czasie teatralne trupy odwiedzą następujące miejscowości: 27.07 (piątek) DUBICZE CERKIEWNE (powiat hajnowski); 28.07 (sobota) STARY DWÓR (powiat hajnowski); 29.07 (niedziela) BIELSK PODLASKI; 3.08 (piątek) KLESZCZELE (powiat hajnowski); 4.08 (sobota) ORLA (powiat bielski); 5.08 (niedziela) HAJNÓWKA.

- Nasz festiwal trwa wiele dni, wybierajcie sobie przedstawienia, bawcie się razem z nami, korzystajcie. Jednego dnia można zobaczyć coś w Dubiczach Cerkiewnych, innego dnia w Nowym Dworze nad Siemianówką, albo w wziąc udział w paradzie Danse Macabre w Bielsku Podlaskim. Przyjeżdżajcie, korzystajcie i bawcie się razem z nami - zachęca Dariusz Skibiński, pomysłodawca festiwalu.

- Zachwycająca jest najnowsza produkcja Deborah Hunt "The Message of the Macanuda". Jestem wielką fanką prac Denborah która pracuje na co dzień z najwybitnieszjszymi ludźmi teatru na świecie - podkreśla Agata Rychcik-Skibińska. - Jej artystyczna wizja, ale i to, że pochodzi z Puerto Rico powodują, że jej przedstawienia niosą zupełnie inne plastyczne spokrzenie, energię Ameryki Południowej. Dlatego widzowie, którzy przyjadą na jej spektakl mogą spodziewać się feerii wszystkiego i to w ykonaniu osoby która przez cały czas trwania spektaklu nie mówi nic - tylko gra kolorami i kształtami. Deborah będzie można zobaczyć w Dubiczach, Starym Dworze, Bielsku Podlaskim, Orli.

Bardzo interesująco zapowiadają się "Opowieści z nieistniejących światów", w wykonaniu "Parparuszy". Tam nie ma scenagrafii - artystka swoją opowieścią buduje cały świat. Z kolei "Wieczorija" to spektakl teatru cieniowego, bardzo kameralnego. Artyści w nim występujący grają światłem i tworzą poezję. A jeśli ktoś poszukuje efektu "wow" to zapraszamy na spektakle Circo Pitanga bo poziom akrobacji powouje, że widzowie rzestają oddychać. Myślę że wielkim wydarzeniem będą dwie parady: Danse Macabre, a Parada Lampionów kończy.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep po raz pierwszy wystartował przed dziesięciu laty. Jego organizatorzy - małżeństwo artystów Agata Rychcik-Skibińska i Dariusz Skibiński (wcześniej związanych ze scenami teatrów niezależnych m.in. w Wielkopolsce, Warszawie - na co dzień związanych z A3Teatr) przeprowadzili się na stałe do Policznej, niewielkiej wsi na skraju Puszczy Białowieskiej i właśnie tu postanowili stworzyć festiwal teatralny. Festiwal niezwykły, bo organizatorzy na to polsko-białoruskie pogranicze postanowili przywrócić ideę teatru wędrownego, gdzie trupy teatralne podróżują od miejscowości do miejscowości i występują przed miejscową publicznością. Repertuar zmienia się w zależności od miejsca, a i sami artyści muszą się dopasować do różnych miejsc, gdzie dane jest im występować - bo może to być amfiteatr w Starym Dworze nad Siemianówką (koło Narewki), ale i boisko przy Domu Kultury czy niezwykły koncert w Starej Synagodze jak to ma miejsce każdego toku na kulminację wydarzeń w Orli.

Od początku festiwal był organizowany w ostatni weekend lipca i pierwszy weekend sierpnia. W tym roku takim preludium wydarzeń festiwalowych będą wydarzenia w Narwi - już w najbliższą niedzielę 22 lipca.

Nie zabraknie jak zwykle przedstawień dla dzieci i dorosłych. Program jest tak zaplanowany, że najwcześniejsze przedstawienia - (a te zaczynają się już od godz. 13, 14 a ostatnie nawet o godz. 22) są przeznaczone dla najmłodszych, a ostanie dla dorosłych. W każdym miejscu w przerwach między programami organizatorzy zapraszają na warsztaty, ale i wspólne zabawy.

(-)
Materiał organizatora
25 lipca 2018

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...